Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pył wulkaniczny nad Polską (Europą)  (Przeczytany 5196 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*

Punkty: +3/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 454
Znajomi: 3
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 16 Kwiecień, 2010, 15:24:02 »

Sytuację na całym świecie na bieżąco śledzi 9 centrów ostrzegania przed pyłem wulkanicznym VAAC (Volcanic Ash Advisory Centre), które powołano dlatego, że normalne systemy monitorowania pogody w tej sprawie nie wystarczają.

Pył wulkaniczny jest suchy i nie widać go na radarach pogodowych, a na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłej chmury. Stąd, piloci orientowali się, że wlecieli w taki pył po zapachu siarki i ogniach świętego elma, czyli poświacie obserwowanej wokół kadłuba. Centra ostrzegania wykorzystują obserwacje satelitarne, między innymi analizę promieniowania podczerwonego. To pozwala precyzyjnie określić zasięg i wysokość, na jakiej można natrafić na chmury pyłu.

Londyńskie centrum, które wczoraj ogłosiło pierwsze ostrzeżenie, odpowiada właśnie za rejon północnego Atlantyku. Europą i Afryką zajmuje się centrum w Touluzie. Najnowsze, opublikowane właśnie prognozy sugerują, że do wieczora chmura pyłów znajdzie się nad większością terytorium Polski.

Londyńskie Centrum Ostrzegania o Pyłach Wulkanicznych oznaczył czwartym, najwyższym stopniem ostrzegawczym dla lotnictwa: północno-zachodnią Polskę, a także Niemcy, Belgię, Finlandię, częściowo Francję, Wielką Brytanię, Rosję i kraje bałtyckie.
Dlaczego pył wulkaniczny jest niebezpieczny

Pył wulkaniczny jest składnikiem popiołów wulkanicznych; może długo utrzymywać się w powietrzu po wybuchu wulkanu. Jak pisze agencja Reutera, jest to najdrobniejszy materiał, w którego skład mogą wchodzić drobiny szkła, sproszkowanych skał i krzemianów. Z pyłu może utworzyć się chmura potencjalnie niebezpiecznego materiału przypominającego papier ścierny.

Pył wulkaniczny stanowi niebezpieczeństwo dla lotnictwa. Ścierny efekt pyłu jest groźny dla silników odrzutowych i poszycia kadłubów samolotów. Może zostać zniszczona również awionika. Rurki Pitota, czyli czujniki prędkości, mogą się zatkać i zepsuć. Szyba w kokpicie samolotu może po zetknięciu z pyłem stać się matowa, przez co pilot straci widoczność. Pył może nieść chmury kwasu siarkowego i solnego.

Drobiny pyłu wulkanicznego są bardzo twarde i ostre. Mogą się dostać do silnika i innych części samolotu i uszkodzić wszystko, z czym wchodzą w kontakt - mówi Jacques Renvier, dyrektor techniczny we francuskich zakładach silników lotniczych Snecma, cytowany przez Reutera.

Pył wulkaniczny jest niewidoczny dla pokładowych radarów meteorologicznych i często nie jest od razu zauważalny przez pilotów - informuje Paul Hayes, dyrektor ds. bezpieczeństwa powietrznego w brytyjskiej lotniczej agencji konsultingowej Ascend. Pierwszym sygnałem jest zapach siarki i ognie św. Elma.

Reuters odnotowuje, że zaledwie sześć tygodni temu władze europejskie zaplanowały przeprowadzenie pierwszych z dwóch przewidzianych na ten rok ćwiczeń mających na celu przeciwdziałanie katastrofie związanej z pyłem wulkanicznym.


Pyły wulkanu paraliżują ruch lotniczy GALERIAW ciągu 24 godzin pył wulkaniczny będzie prawie nad całą Polską

W ciągu 24 godzin większość kraju będzie przykryta chmurą pyłu wulkanicznego - powiedziała Małgorzata Kierzkowska z Centralnego Biura Prognoz Lotniczych na Okęciu.

Jedna strefa pyłu wulkanicznego rozciągnęła się nad północno-zachodnią Polska, a druga zawisła nad Karpatami Zachodnimi - wyjaśniła Kierzkowska. Zastrzegła jednocześnie, że prognoza biura nie przekracza najbliższych 24 godzin.

Polskie biuro prognoz lotniczych posiłkuje się danymi londyńskiego Centrum Ostrzegania o Pyłach Wulkanicznych VAAC (Volcanic Ash Advisory Centre).

- W tej chwili mamy dość grubą i szeroką warstwę pyłu wulkanicznego, która się znajduje w północno-zachodniej części Polski; bardzo wolno przemieszcza się w kierunku południowo-wschodnim. Jest bardzo duża szansa, że w ciągu nocy praktycznie przykryje zachodnią Polskę i część centralnej Polski - powiedziała Kierzkowska.

Wyjaśniła, że jest to strefa pyłu, która pojawiła się w piątek rano, ale jest jeszcze kolejna - węższa, ale gęstsza od tej pierwszej. - W tej chwili jest na linii Suwałki - Białystok; przeszła już przez Warszawę, będzie dochodziła do Krakowa. Leży od dwóch godzin na Karpatach Zachodnich - zaznaczyła. Dodała, że chmura nad Polską znajduje się na różnej wysokości i ma zróżnicowaną gęstość.

Londyński VAAC poinformował, że pył unosi się w powietrzu na wysokości 20-30 tys. stóp, czyli ok. 7-10 km. Są to pomiary londyńskiego centrum z godz. 9, które będą aktualizowane co sześć godzin.

VAAC podaje, że pył wydostaje się z wulkanu Eyjafjallajoekull pulsacyjnie; modele komputerowe pokazują, że przesuwa się on systematycznie nad północno-zachodnią Europą.

Po wybuchu islandzkiego wulkanu, do którego doszło w środę rano, w Europie północnej jest sparaliżowany ruch lotniczy. Unoszące się w atmosferze chmury pyłu wulkanicznego sprawiają, że nie ma widoczności, poza tym są groźne dla silników odrzutowych i powłok samolotów.

Prognoza na następne 24 godziny

<a href="http://www.youtube.com/v/AB-e0QmuqYQ&amp;color1=0xb1b1b1&amp;color2=0xcfcfcf&amp;hl=pl_PL&amp;feature=player_embedded&amp;fs=1" target="_blank">http://www.youtube.com/v/AB-e0QmuqYQ&amp;color1=0xb1b1b1&amp;color2=0xcfcfcf&amp;hl=pl_PL&amp;feature=player_embedded&amp;fs=1</a>

Prognoza przemieszczania się chmury przez najbliższe 24-godziny /www.metoffice.gov.uk

« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień, 2010, 15:28:33 wysłane przez Black » Zgłoś do moderatora   Zapisane

ciągle online ...
Przyjaciel forum
*

Punkty: +3/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 454
Znajomi: 3
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #1 : 18 Kwiecień, 2010, 18:25:05 »

Otwarto przestrzeń powietrzną nad północną i centralną Polską. Co ciekawe wiadomość o tym została przekazana niemal w tym samym momencie gdy na Wawelu spoczęła trumna z ciałem Lecha Kaczyńskiego.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

ciągle online ...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Remonty trwają Powiat lubański powiat 11 11530 Ostatnia wiadomość 04 Kwiecień, 2012, 19:04:15
wysłane przez borisem
Wesołych Świąt ! Polecane - Strona główna x 5 6859 Ostatnia wiadomość 07 Kwiecień, 2012, 23:20:09
wysłane przez Jeżyk
MnO Lecą Bociany 2012 Przyroda i Turystyka SP Radogoszcz 0 2576 Ostatnia wiadomość 21 Maj, 2012, 10:29:05
wysłane przez SP Radogoszcz
kłopoty z drogą!!! Hydepark « 1 2 3 4 » MMM 52 35566 Ostatnia wiadomość 24 Kwiecień, 2014, 20:40:39
wysłane przez MMM
Co dalej z gondolą w Świeradowie-Zdroju? Polecane - Strona główna « 1 2 3 4 » Paweł Sokołowski 45 43376 Ostatnia wiadomość 15 Listopad, 2013, 09:47:39
wysłane przez Tony
Od grudnia bezpośrednie pociągi KD z Wrocławia do Lubania Polecane - Strona główna powiat 1 3843 Ostatnia wiadomość 15 Grudzień, 2013, 23:35:14
wysłane przez pkpluban