Strony: [1] 2 3 ... 5   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: "NIE: dla Żymierskiego  (Przeczytany 80092 razy)
0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.



Punkty: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 138
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« : 20 Listopad, 2009, 21:27:16 pm »

Po raz kolejny padła propozycja zmiany lubańskiej nazwy ulicy Żymierskiego. Postanowiliśmy sprawdzić kto to był Żymierski, dlaczego nie zasługuje na swoją ulicę, a przede wszystkim czy mieszkańcy potrzebują takiej zmiany.

 

ZOBACZ WIDEO

http://www.luzyce.info/index.php/luban/1906-nie-dla-zymierskiego.html
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #1 : 21 Listopad, 2009, 04:15:43 am »

ja tam na 'Kopernika' dalej mowie Goebbelsstrasse zapominac o historii - chyba nie warto.

zmieniajac troche temat, czy moze ktos rozszyfrowal juz co oznacza nazwa miasta (Lauban?)
byc moze tajemnica ukryta jest w jezyku sorbskim a nie niemieckim czy polskim?

Zgłoś do moderatora   Zapisane

--



Punkty: +8/-1
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 251
Znajomi: 8
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #2 : 21 Listopad, 2009, 09:04:51 am »

ja tam na 'Kopernika' dalej mowie Goebbelsstrasse zapominac o historii - chyba nie warto.



To szczerze gratuluje...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #3 : 04 Kwiecień, 2012, 19:24:31 pm »

W Lubaniu jest 157 ulic. Każda ma swoją – bardziej lub mniej udaną - nazwę. Są jednak takie, które budzą szczególne emocje, jak na przykład ulica Żymierskiego. Rada miasta, w której kompetencjach leży nazewnictwo ulic, postanowiła się tym tematem w najbliższym czasie zająć.
Wprawdzie pozostało jeszcze kilka nazw, które warto by było zmienić ale ponieważ jest to związane z kosztami ponoszonymi przez samorząd – a jak wiadomo na dzień dzisiejszy sytuacja finansowa miasta jest trudna – na początek radni na tapetę wezmą Żymierskiego a dopiero później zajmą się pozostałymi. Mieszkańcy Lubania a nawet Instytut Pamięci Narodowej od dawna sugerowali zmianę nazwy ulicy, tak aby rozprawić się z Żymierskim ostatecznie. Chluby on miastu nie przynosi. Kolejny trakt, którego nazwą w przyszłości zajmie się rada, to ul.Graniczna łącznie z nowo wybudowaną drogą za kościołem Świętej Trójcy. Według jednej z koncepcji całość miałaby nosić nazwę budowniczego kościoła Księdza Infułata Adalberta Antera. Jednak w związku z protestem mieszkańców ul.Granicznej, jest ona mocno rozważana i być może pod uwagę będzie brany jedynie nowy odcinek, zwany małą obwodnicą. To on miałby nosić nazwę Księdza Infułata Adalberta Antera. Dodać jednak trzeba, że zmiany nazwy ul.Granicznej zamierzano dokonać nie dla fanaberii a dlatego, że tę samą nazwę noszą dwa trakty – miejski i gminny – i w związku z tym często dochodzi do pomyłek. Zdarza się np., że karetka pogotowia jedzie na niewłaściwą ulicę lub poczta dostarcza korespondencję pod zły adres.
Kolejny dylemat dotyczący nazewnictwa ulic dotyczy nadania jednej z nich miana dr Lucjana Kopcia. Mieszkańcy już od dawna oczekują na uhonorowanie tego zasłużonego dla lubańskiej służby zdrowia wieloletniego dyrektora szpitala, nadając jednej z większych ulic Lubania jego imię. Swego czasu był pomysł, żeby łącznik z osiedla Piastów do szpitala nosił jego nazwę, ale wtedy radni stwierdzili, że jest ona zbyt mała i nieznacząca by jej patronował. Być może nieszczęsnego Żymierskiego zastąpi dr Lucjan Kopeć, z którego lubańska społeczność jest taka dumna i wówczas jedna z centralnych ulic miasta nosiłaby nazwę lubańskiego lekarza. Pojawił się też pomysł, autorstwa strzelców, by bezimienny dotąd park na Kamiennej Górze nazwać Parkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysłów jest wiele ale ich realizacja ze względu na finanse musi zostać rozłożona w czasie. Najważniejsze dla nas wszystkich jest jak najszybsze pozbycie się Żymierskiego.

http://zl.lubań24.pl/1,3677,1,item.html

Łał ale radni mają fajny pomysł ...  Z politowaniem

Mam propozycje jeśli już chcecie swoje dupy lansować na dobrym imieniu  dr.Kopcia  to lepiej zajmijcie się sytuacją w Szpitalu ... bo pewnie jak to widzi to się w grobie przewraca !
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #4 : 04 Kwiecień, 2012, 20:18:12 pm »

Cytuj
"NIE: dla Żymierskiego

borisem nie rób z Panaceum PICaneum lub PACAneum. To co zrobiliście do tej pory jest cool.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #5 : 04 Kwiecień, 2012, 20:35:15 pm »

borisem nie rób z Panaceum PICaneum lub PACAneum. To co zrobiliście do tej pory jest cool.

Fire na takie teksty to ja mam w czterech literach !
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #6 : 04 Kwiecień, 2012, 20:38:55 pm »

Fire na takie teksty to ja mam w czterech literach !

Cytuj
Dzięki Paweł za rozmowę, potwierdziłeś jedynie moje spostrzeżenia...ale damy radę.

Moja propozycja to respektowanie regulaminu, i większa kontrola.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #7 : 04 Kwiecień, 2012, 20:41:53 pm »



nie sprowokujesz mnie!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #8 : 04 Kwiecień, 2012, 20:44:23 pm »

nie sprowokujesz mnie!

Ależ borysku daleki jestem od tego. Sam się nakręcasz.Masz jakieś problemy ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Aktywny użytkownik
*

Punkty: +105/-48
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1280
Znajomi: 15
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #9 : 04 Kwiecień, 2012, 20:48:27 pm »

Ależ borysku daleki jestem od tego. Sam się nakręcasz.Masz jakieś problemy ?

Oj fire i to jakie, nawet sobie nie wyobrażasz !
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +398/-238
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2469
Znajomi: 11
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych



« Odpowiedź #10 : 04 Kwiecień, 2012, 20:51:32 pm »

Oj fire i to jakie, nawet sobie nie wyobrażasz !


Pewnie nie.Może to przypadłość mojego wieku.Może mój umysł już nie wszystko ogarnia.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Nie jestem idealny, ale idealnie sobie z tym radzę...
Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #11 : 04 Kwiecień, 2012, 20:59:26 pm »

@Fire - ze mna chyba nie rozmawiałeś, czy też to cytat z Borisema bo cos mi wyrażnie "umkło" ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Studio Eline.pl
Administrator
*****
*

Punkty: +154/-6
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 1430
Znajomi: 14
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Marketing w sieci. Daj się znaleźć!


WWW
« Odpowiedź #12 : 04 Kwiecień, 2012, 21:00:44 pm »

A co do ulicy, lepsza Kopcia niz nastepna JP II czy Kaczynskiego Promujmy nasze, własne
Zgłoś do moderatora   Zapisane



*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #13 : 04 Kwiecień, 2012, 21:26:26 pm »

Na czele lubańskiego szpitala stało wielu dyrektorów. Jedni zarządzali nim dłużej, inni bardzo krótko. Każdy z nich miał inny sposób bycia, inne spojrzenie na kierunek rozwoju szpitala. Z pewnością byli i będą wśród nich tacy którzy zapadną w naszej pamięci, na stałe wpiszą się w karty historii Lubania.
   Takim dyrektorem był z pewnością dr Lucjan Kopeć. Człowiek, któremu zawdzięczamy nie tylko zbudowanie  nowego szpitala, ale przede wszystkim to, że swoją postawą, charakterem i oddaniem stał się dla nas niedoścignionym wzorem. Zadziwiające jest, że ludzie, którzy mieli zaszczyt z nim pracować mówią o nim tylko bardzo dobrze. Nawet porywczość dr Kopcia była zrozumiała, bo w skutkach bardzo pozytywna. Jedna z najbliższych doktorowi współpracownic wyznała, że tworząc wraz z Nim szpitalną opiekę nie mogła liczyć na dobre uposażenie, bo było ciężko, bo trzeba było kupić sprzęt i leki. Dziś kobieta ta ma odzwierciedlenie swojego poświęcenia i oddania w emeryturze, ale niczego nie żałuje. Wręcz przeciwnie- jest dumna, że dane jej było wspierać tak wielkiego człowieka. Jak sama mówi „ tak trzeba było i było warto”.
Doktor Lucjan Kopeć przeżył piekło wojny. Był z pokolenia Kolumbów co ukształtowało w nim postawę waleczną i konsekwentną. W trakcie wojny ukierunkował ją  na walkę z okupantem, a po wojnie na zapewnienie jak najlepszej  opieki medycznej w naszym powiecie. Zrealizował to poprzez uzupełnienie wykształcenia, posługę na rzecz potrzebujących  i wybudowanie szpitala- obiektu, w którym tuż po jego oddaniu zmarł.
„ Non omnis moriar”- nie wszystek umrę- te słowa starej łacińskiej sentencji w odniesieniu do dr Kopcia zapewniają , że to czego za życia dokonamy na zawsze żyć będzie.

Fragment mojej książki- wersja jeszcze brudnopisu.
Zastanówcie się, czy warto spierać się co do słuszności uhonorowania Takiego człowieka!
Tym, którzy są zdziwieni moim powrotem- powiem, że wraca inna Ewa. Nie dam się wciągnąć w prostackie pyskówki, czy też prowokacje.
Róbcie jak chcecie- ja wiem czego chcę i jak mam to czynić!
Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +179/-98
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 1883
Znajomi: 12
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #14 : 04 Kwiecień, 2012, 22:06:08 pm »

Jak ktoś ma jeszcze wątpliwości to umieszczam następny fragment.
O Lucjanie Kopciu opowiada Jego przyjaciel Zbigniew Krynicki pseudonim "Korab"

...Życiorys Lucka Kopcia jest biografią typową dla Polaków tego pokolenia, pokolenia
„ Kolumbów”, któremu wojna poszarpała życie w chwili, gdy stawało się ono samodzielne, gdy kształtowały się ostatecznie i krzepły ich charaktery i osobowości. Są niewątpliwie życiorysy bardziej jeszcze bohaterskie, bardziej tragiczne- uzależnione od miejsc i okoliczności, w które losy rzucały młodych ludzi, ale uzależnione i od ich charakterów i drogi, jaką wybrali. Lucek Kopeć- „Radwan”- wybrał drogę walki w ruchu oporu i spełnił swój obowiązek do końca, za cenę inwalidztwa. To mniejsza cena, niż śmierć, choćby najbardziej bohaterska. A potem wyzwolenie i ogromny stres. Ci, którzy najbardziej ofiarnie walczyli z okupantem, zapełnili wiezienia, stali się ofiarami terroru, wyroków śmierci i zsyłek. Byliśmy daleko od ośrodków „robiących wielka politykę”, dalecy od racji i zmagań ideologicznych. Chcieliśmy jedynie wolnej Polski i wreszcie pokoju. Ale żyć mogliśmy jedynie uciekając, zmieniając miejsca zamieszkania, szukając schronienia i chwilowego spokoju w „melinach”. Gdy tylko przycichły pierwsze namiętności „ walki klas” i gnębienia AK- „zaplutego karła reakcji”- trzeba coś ze sobą zrobić. Jedni uciekali na zachód, inni odwrotnie- wstępowali do partii i próbowali bardzo różnych rozwiązań. Wielu się wręcz wykoleiło.
Lucjan wybrał drogę chyba najsłuszniejszą. Powrócił na studia, ukończył je i wierny sobie i swoim najgłębszym zasadom poświęcił się swemu zawodowi i chorym. I wykazał, że bez przynależności do rządzącej partii, bez dwuznacznych kompromisów można dokonać rzeczy wartościowych i uzyskać szacunek ludzi, nawet tych z „przeciwnego brzegu”.

I pomyślcie, czy warto ograniczać historię w szkołach- warto jedynie ją wspierać i szanować. Dla mnie jest fascynująca- Naród bez historii usycha, bo nie ma korzeni. Nasza historia jest dramatyczna, ale jest naszą dumą. Osobiście jestem zaszczycona, że mogłam spisać chociażby historię tak Wielkiego człowieka.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień, 2012, 22:17:58 pm wysłane przez Ewa Gutek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
"RYBNE PARTY NIE NA ŻARTY" Świeradów-Zdrój Kalendarz wydarzeń Paweł Sokołowski 0 5731 Ostatnia wiadomość 11 Marzec, 2008, 15:15:30 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
"Godzina dla Ziem" Przyroda i Turystyka Iza 9 8173 Ostatnia wiadomość 29 Marzec, 2010, 07:24:24 am
wysłane przez Beata
"Ksiądz bije nasze dzieci", do kościoła już nie wejdzie! Bieżące wiadomości Iza 2 8683 Ostatnia wiadomość 27 Marzec, 2010, 16:28:50 pm
wysłane przez Black
Wodne Przedszkole "KUBUŚ" organizuje darmowe zajęcia na basenie dla dzieci Ogłoszenia drobne asiawodne 11 18559 Ostatnia wiadomość 04 Maj, 2011, 09:41:20 am
wysłane przez x
NIE DLA LIKWIDACJI TRAS KOLEJOWYCH Powiat lubański powiat 7 11432 Ostatnia wiadomość 26 Luty, 2011, 16:52:16 pm
wysłane przez Hubert
Zastąpmy godzinę "W" godziną "M". Tylko czy wystarczy nam odwagi? Bieżące wiadomości « 1 2 3 » x 33 47604 Ostatnia wiadomość 18 Sierpień, 2011, 23:26:25 pm
wysłane przez x
Przetarg na wynajem lokalu przy ul. Żymierskiego 2 w dniu 17.07.2012r. Informacje i Komunikaty Instytucji Paweł Sokołowski 0 3778 Ostatnia wiadomość 01 Lipiec, 2012, 00:08:36 am
wysłane przez Paweł Sokołowski
Przetarg na wynajem lokalu przy ul. Żymierskiego 2 w dniu 08.08.2012r. Informacje i Komunikaty Instytucji Paweł Sokołowski 0 3844 Ostatnia wiadomość 19 Lipiec, 2012, 23:21:35 pm
wysłane przez Paweł Sokołowski
Wodociąg gminny czyli "Nie ma, nie ma wody na pustyni..." Bieżące wiadomości « 1 2 3 » Prowincjusz 30 47873 Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2013, 23:41:33 pm
wysłane przez x
NIE dla fotoradaru. Na razie? Polecane - Strona główna Marszałek 3 4885 Ostatnia wiadomość 15 Wrzesień, 2015, 22:24:46 pm
wysłane przez Makduf