Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: 16 - 22 wrzesień dniami bez samochodu w Lubaniu  (Przeczytany 3276 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 13 Wrzesień, 2009, 12:20:41 »

Burmistrz Miasta Lubań Konrad Rowiński  i koordynator lokalny programu (RCEE)  Agnieszka Wierzbicka zapraszają mieszkańców do czynnego udziału w tegorocznej kampanii "Popraw klimat swojego miasta" i zachęcają do ograniczenia od 16 do 22 września masowego korzystania z samochodu. Nie zawsze i nie wszędzie trzeba jechać samochodem w naszym mieście. A wszystko w ramach Europejskiego Tygodnia  Zrównoważonego Transportu  oraz Europejskiego Dnia Bez Samochodu 16 - 22 września 2009

Już po raz piąty od 16 do 22 września w kilkudziesięciu miastach Polski będzie obchodzony Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Po raz ósmy w dniu 22 września organizowany jest Europejski Dzień bez Samochodu. W miastach Europy, tego dnia, po prostu nie wypada jeździć prywatnym samochodem, a środki komunikacji publicznej przeżywają oblężenie. Na trasy wyruszają dodatkowe autobusy, otwierane są nowe ścieżki rowerowe. Organizowane różnorodne imprezy.
Kampanii patronuje Komisja Europejska. W Polsce koordynatorem krajowym jest Ministerstwo Środowiska. Lubań jest wśród 82 miast polskich uczestniczących w tegorocznej kampanii.
Kampania Europejski Dzień bez Samochodu oraz Tydzień Zrównoważonego Transportu jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego też ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku. Ponadto kampania ta przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
Temat wiodący tegorocznej kampanii to "Popraw klimat swego miasta". Niesie ono przesłanie, że ograniczenie ruchu samochodowego, szczególnie w centrach miast, może stanowić proekologiczne, wydajne rozwiązanie, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy będą mogli prowadzić zdrowszy styl życia bez ograniczania mobilności indywidualnej. Wysoki poziom hałasu, smog, emisje zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z codziennego ruchu miejskiego w znacznym stopniu przyczyniają się do lokalnego zanieczyszczenia powietrza oraz do globalnego ocieplenia klimatu.

Celem kampanii jest rozwiązywanie problemów transportu miejskiego oraz polepszenie zdrowia i jakości życia mieszkańców miast. Komisja Europejska traktuje inicjatywę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu jako znakomitą okazję do wprowadzenia praktycznych, trwałych działań. Pomysłów jest wiele. Organizatorzy ETZT proponują m.in. modernizację transportu miejskiego, współpracę wspólnot sąsiedzkich i wprowadzenie systemu wspólnego korzystania z samochodu, plany podróżowania dla firm i szkół, ulepszanie i rozwój ścieżek rowerowych, wprowadzanie udogodnień dla rowerzystów.
Zapraszamy do udziału w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu. W połowie września w całym kraju odbędą się dziesiątki spotkań, akcji edukacyjnych i sportowych. Pozostawienie własnego samochodu w garażu w trakcie ETZT oraz EDbS i korzystanie z transportu publicznego to nie tylko wsparcie jednej z najciekawszych kampanii, ale dowód odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego naszego kraju.
Więcej informacji na stronie: www.mos.gov.pl (Strona Ministerstwa Środowiska /kliknąć na plakat z prawej strony) oraz www.mobilityweek.eu (strona kampanii europejskiej)
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień, 2009, 12:23:52 wysłane przez LEO » Zgłoś do moderatora   Zapisane


*

Punkty: +17/-26
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 567
Znajomi: 1
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


jesien


WWW
« Odpowiedź #1 : 14 Wrzesień, 2009, 18:19:03 »

Podepnę więc z tej okazji kilka uwag :

Lubań stał się bardzo 'zajechany' ostatnimi czasy i myślę czas zacząć coś z tym robić.
Osobiście pamiętam że gdy jeszcze jako dziecko mieszkałem przy ul. Wrocławskiej samochodów jeździło na tyle mało że posiadałem zeszyt, w którym notowałem sobie ich numery rejestracyjne i ew. znaki szczególne (kolor itd), godziny przejazdów , oraz rozmawiałem z autostopowiczami stojącymi 'na mostku' (często czekali na auto dość długo.. bo zwyczajnie nic nie jechało).

Zeszycik byl 16sto kartkowy i miał dużo wolnego miejsca Uśmiech

No a później... czasy sie zmieniły, na tyle że uciążliwość mieszkania naprzeciwko klasztoru zmusiła moją rodzine do wyprowadzki na blokowisko a obok domku w którym spędzałem dzieciństwo powstała stacja benzynowa.
W to że ilośc przejeżdzających przez skrzyżowanie Wrocławskiej z 'Jana Pawła' aut zaledwie 20 lat temu dało się pomieścić w 16sto kartkowym zeszyciku ciężko dziś uwierzyć...

Takiemu naporowi blachosmrodów trzeba dziś niestety stawić czoła.
Blokowisko na które się przeprowadziłem było (i jest) bardzo ładnie zaprojektowane jeśli chodzi o auta. Ktoś rozumny - świadomy tego że auto zanieczyszcza  nie tylko wtedy gdy jedzie , ale również gdy stoi i startuje - umieścił parking i garaże w rozsadnej odległości od zabudowań.
Oczywiście 20 lat temu o skutkach zatrucia składnikami smarów, pyłu z łożysk, sadzy , niedopalonego paliwa czy benzenu i dioksyn wiadomo było tylko z doświadczeń empirycznych na zwierzętach. Bezołowiowe paliwo wprowadzone w późniejszych latach okazało się być o wiele bardziej toksyczne w stanie lotnym (nie 'dopalone' w katalizatorze). I nawet te prymitywne doświadczenia kazały projektantom nie dopuszczać ustawiania aut blizej niz 100m od zabudowań , a garaży - 500m.
Oczywiście współczesnych kierowców to nie obchodzi. I tak żyją krótko, i zabijają innych szybko, więc kto by się przejmował jakimś tam rakiem. 6000 ofiar śmiertelnych co roku tylko w polsce, okolo 50 000 w europie. Fundują więc nam katastrofe w skali czernobyla co roku, a mowa tu tylko o ofiarach śmiertelnych, kalek i osieroconych jest więcej.
Stawiają więc swoje cudowne wehikuły gdzie popadnie , przez co miasta przypominają pobojowisko. Fasady budynków pokrywają się sadzą ze spalin , miasta wyludniają się i stają się siedliskiem 'patologii' która uciec nie przed blachosmrodowym pogromem nie zdołała, a Wrocaław czy Detroit stają się inspiracją dla ponurych fotografów i 'poetów ulicy' publikujących już tylko w hiphopowych empetrojkach .

Oczywiście samochód ułatwia też życie, miastu potrzeba wiekszych parkingów , szerszych ulic, obwodnic, stref tylko dla aut o niskiej emisji , komunikacji miejskiej czy choćby zwykłych wiat lub kawiarni w których mogą się ogrzać lub odpocząć pieszy .

W Lubaniu osobiście zastanawia mnie :
-po co nam ulica 'Podwale' ? Miasto posiada obwodnice z której da się wjechać zarówno do centrum jak i do rynku . Podwale stało się więc raczej drogą wewnetrzna/serwisową (do obsługi targowiska i sklepów) jednak dużo kierowców używa jej nadal jako skrótu, a może po prostu 'jedzie na pamięć' . Myślę że czas wprowadzić ograniczenia w jej używaniu i wprowadzić na niej ograniczenie prędkości do 30km/h

-Obwodnica jest zbyt wąska i przylega do niej zbyt wiele budynków. Rozumiem że miasto 'oszczędza' na lokalach i zamiast uczciwie przesiedlić mieszkańców , wyburzyć budynki i poszerzyć pasy ruchu bierze ich 'na przeczekanie' . Myślę jednak że ta strategia ma krótkie nogi - po wyburzonych budynkach pozostana dość spore place z wygodnym zjazdem z obwodnicy i parkingiem, co stanowi atrakcyjną działkę na działalnośc gospodarczą, z której miasto może mieć zyski. obecnie nie ma ani zjazdu, ani czynszu, bo za mieszkania 'przy obwodnicy' nikt o zdrowych zmysłach 'prawdziwych' pieniedzy płacić nie chce.

-Oznakowanie jest do bani i nie jest aktualizowane w miare zmieniających się warunków - pasy ruchu są zajmowane przez kierowców urządzajacych sobie z nich parkingi (zwłaszcza uciążliwe jest to w okolicach podkowy oraz ... naprzeciw ZSZ. Takich miejsc 'dzikiego postoju' jest więcej i nie ma nikogo kto przeszedłby się czasem i sprawdził jak takie parkowanie wpływa na przepustowość i bezpieczeństwo (zwłaszcza widoczność). Lubań jako miasto stare i nie zaprojektowane dla tak dużego ruchu ma uliczki wąskie i kręte, trzeba mieć to na uwazde projektując strefy postoju.

-Ulica Łużycka... wspaniały pokaz poszanowania kultury Romskiej - umieścić ich w slamsach przy ruchliwej ulicy. Moje osobiste zdanie - dać tym ludziom chocby uzbrojony grunt pod budowe , to dużo nie kosztuje, ew. pomóc w budowie. a odzyskane miejsce - wyrównać, przeznaczyć na parkingi i park.

-Droga na Siekierczyn/Zarębę... dużo pracy i dużo negocjacji, ALE przede wszystkim - ograniczenie prędkości i wyeliminowanie ciężarowek... przy tej drodze mieszkają przecież ludzie... do krajówki da sie dojechać przez - świeżo odnowioną - droge przez Wesołówkę - Zawidowską można by więc na dobrą sprawę całkiem zamknąc albo zamienić na jednokierunkówkę i nic by się nie stało. Oczywiście lepiej wybudować obwodnicę przez wesołówkę, ale to dużo negocjacji i spory koszt, nawet jeśli miałabybyć droga 'gruntową' bez asfaltu.

a to wszystko dopiero początek pracy...

w załączniku "Breslau Getto" Mrugnięcie miejmy nadzieję że nasze miasto tak wyglądać nie bedzie...

breslau_registrator_output.jpg

* breslau_registrator_output.jpg (247.72 KB, 2048x1536 - powiększony/pobrany 258 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

--
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #2 : 14 Wrzesień, 2009, 19:18:14 »

fotka raczej z Kłodzka no i Lublina widmo na niej widać
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Chcieli ukraść wyposażenie samochodu specjalistycznego Kronika Kryminalna Antoś 0 2274 Ostatnia wiadomość 21 Marzec, 2008, 09:48:49
wysłane przez Antoś
52 Wrzesień Jeleniogórski Kultura i sztuka ZUZA 0 2040 Ostatnia wiadomość 31 Sierpień, 2010, 22:33:31
wysłane przez ZUZA
Dzisiaj europejski ,,Dzień bez samochodu" Bieżące wiadomości Leo 0 1638 Ostatnia wiadomość 22 Wrzesień, 2010, 08:50:41
wysłane przez Leo
Konserwacja samochodu Ogłoszenia drobne kasienka0501 1 2124 Ostatnia wiadomość 06 Sierpień, 2012, 18:22:00
wysłane przez janus58144
Wrzesień Jeleniogórski i Silesia Sonans Hydepark ZUZA 0 2812 Ostatnia wiadomość 30 Sierpień, 2012, 20:04:59
wysłane przez ZUZA
Dzień bez Samochodu Polecane - Strona główna x 0 2129 Ostatnia wiadomość 19 Wrzesień, 2012, 23:04:29
wysłane przez x
Patriotycznie, religijnie i duchowo - nostalgiczny wrzesień w Lubaniu Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2408 Ostatnia wiadomość 20 Wrzesień, 2012, 09:10:48
wysłane przez Urząd Miasta
Sprowadzanie samochodu z zagranicy. Ogłoszenia drobne Mentos 0 1136 Ostatnia wiadomość 17 Maj, 2013, 16:52:45
wysłane przez Mentos
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień bez Samochodu Miasto Lubań Urząd Miasta 0 1895 Ostatnia wiadomość 22 Wrzesień, 2013, 10:19:30
wysłane przez Urząd Miasta
czy w Lubaniu jest szansa na uczciwe zatrudnienie bez popleczników i tzw pleców? Hydepark marta@ 2 2934 Ostatnia wiadomość 08 Listopad, 2013, 07:24:34
wysłane przez marta@
REKLAMA
eurolpolska.pl olej silnikowy
40 Gości, 0 Użytkowników