Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Lumpenproletariat rządzi Fabryczną  (Przeczytany 4180 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 05 Sierpień, 2009, 21:17:31 »

Wielokrotnie na łamach lubańskich mediów powracał temat domków socjalnych na ulicy Fabryczna -Osiedle. Podobnie jest dzisiaj. Domki przeszły przed trzema miesiącami  kontrolę pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego i generalnie wszystko jest w porządku. Komisja sprawdziła, sporządziła raport pokontrolny i na tym sprawa została zakończona. Komisja, niestety  nie mogła indywidualnie sprawdzić każdego lokalu ponieważ nie dysponuje takimi uprawnieniami, a sedno niebezpieczeństwa kryje się właśnie w mieszkaniach, które zajmują zwykli menele.

Pierwsze socjalne w regionie

Lubań był pierwszym miastem w ówczesnym województwie jeleniogórskim, w którym w 1996 roku oddano do użytku dom socjalny dla ludzi o niskim statusie finansowym, bezrobotnych i tych których nie stać było na utrzymanie dużego mieszkania komunalnego czy spółdzielczego.
Z założenia  zamieszkanie w budynku socjalnym miało być okresem przejściowymi i równocześnie szansą dla najemców do wyjścia z dołka finansowego oraz  uporządkowania życia rodzinnego.
W kilku przypadkach tak się stało i część rodzin  kiedyś zajmujących  mieszkania socjalne, kupiła mieszkania na rynku wtórnym, inni poszli na tzw. ,,zamianę”, do innych lokali komunalnych, a były nawet przypadki  że lokatorzy wybudowali własny dom. Jednak sporo rodzin zostało i mimo podwyższenia standardu swojej egzystencji nadal zamieszkuje w ,,socjalnych”.

Normalni nie mogą żyć normalnie

Są to zwykli, przyzwoici ludzie, pracujący ,emeryci czy renciści. To właśnie ci lokatorzy, zwrócili uwagę naszej redakcji na problem z jakim się borykają. Są normalni, żyć jednak normalnie nie mogą. Część mieszkań zajmują zwykli menele, niepłacący czynszu, urządzający libacje alkoholowe, bez prądu, gazu i opału.- Oni oświetlają mieszkania świeczkami, podłączają prąd przez ściany. Kiedyś paliło się mieszkanie w ostatnim budynku i tylko cudem nie spłonął blok. - Mówi jeden z mieszkańców.
 Każdy z nas obawiałby się o swoje bezpieczeństwo, mając za ścianą sąsiada – lumpa, który oświetla się świecą a pali w picu szmatami wyciągniętymi z kontenera PCK, i w dodatku pije na umór codziennie. To na ,,socjalach” norma. Tacy, w wyniku zamiłowania do napojów wyskokowych tanich marek i trybu życia znacznie odbiegającego od normalności w ,,socjalnych '' swego żywota dokonali. Całe szczęście że nie pociągnęli za sobą nikogo z normalnych lokatorów,np w wyniku pożaru niezgaszonej świecy czy pieca.
 
Znicze w mieszkaniu

Wykolejeńcy, których życie sprowadza się do libacji alkoholowych tuż po otrzymaniu zasiłku z opieki społecznej, nie płacą rachunków za prąd. Z oczywistych względów pracownicy energetyki odcięli im zasilanie. Rezultat jest taki, że jedni oświetlają się świeczkami i zniczami cmentarnymi, Inni bardziej zaradni, mieszkający po sąsiedzku użyczają sobie prądu wiercąc w ścianach otwory i burząc wątłe ścianki dzielące mieszkania. Takie działania grożą poważną katastrofą, pożarem  nie tylko takiego lokalu ale nawet całego budynku. W jednym z mieszkań nie ma drzwi wejściowych, w innych straszą powybijane szyby.  To rzeczywisty problem z ludźmi którzy zamieszkują domki, jednak obce im są jakiekolwiek zasady dobrze pojętej sąsiedzkiej solidarności i szacunku do innych lokatorów. A cierpią normalni ludzie, których zatruwa menelska mniejszość, wypracowująca  niechlubną opinię dla tej części osiedla. Na razie rozwiązano problem zwierzyńca w jednym a budynków, który hodowała pewna mieszkanka . Teraz czas na kolejne kroki w stosunku do tych, którzy stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla swoich sąsiadów.
                                                                                      Sławomir Piguła


fab 1.jpg

* fab 1.jpg (28.79 KB, 300x225 - powiększony/pobrany 492 razy.)
fab 2.jpg

* fab 2.jpg (29.98 KB, 300x225 - powiększony/pobrany 487 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień, 2009, 19:31:28 wysłane przez LEO » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
TVP Kultura rządzi ;) Hydepark Paweł Sokołowski 1 6976 Ostatnia wiadomość 17 Marzec, 2008, 11:25:57
wysłane przez Nasty
[Mark rządzi] Oplątałaś mnie włosami.... Hydepark « 1 2 ... 58 59 » widelec 877 512764 Ostatnia wiadomość 26 Listopad, 2018, 07:25:21
wysłane przez widelec
Wszystko PO 5 złotych ! [3RP rządzi] Hydepark « 1 2 ... 25 26 » x 387 249539 Ostatnia wiadomość 02 Czerwiec, 2013, 21:56:25
wysłane przez edward osman