Projekt edukacyjny „Nasze Górne Łużyce” lubańskiego stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” znalazł się wśród 847 przedsięwzięć dofinansowanych w tym roku przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Głównym tematem przedsięwzięcia jest nauczanie historii polskiej części Górnych Łużyc.
Organizacje pozarządowe z całej Polski zgłosiły na tegoroczny konkurs prawie 3100 wniosków. Projekt „Pogranicza” zyskał uznanie Funduszu i otrzymał dotację.
Nowe przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie powiatów lubańskiego i zgorzeleckiego od 1 lipca tego roku aż do końca 2010 r. Pomysł jego realizacji powstał podczas spotkań pracowników „Pogranicza” z historykami ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc zajmującymi się historią regionalną Górnych Łużyc i Śląska.
Podczas 18-miesięcznego projektu zostanie opracowane i wydane vademecum do nauczania historii regionalnej oraz lokalnej polskiej części Górnych Łużyc zatytułowane „Historia Górnych Łużyc dla młodzieży”.
Publikacja ta pomoże młodym mieszkańcom regionu poznać historię Górnych Łużyc. Dla nauczycieli będzie zaś stanowić kompendium do nauczania historii regionalnej w kontekście historii Polski.
Podpowie im jak uzupełniać lekcje historii oraz zajęcia kół zainteresowań prowadzone w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu zgorzeleckiego i lubańskiego o tematy związane z regionem.
Do vademecum zostanie dołączony multimedialny atlas historyczny.
Wszystkie te materiały trafią nieodpłatnie do szkół, urzędów, bibliotek i ośrodków kultury powiatu lubańskiego i zgorzeleckiego.
Jesienią 2010 r. odbędą się także warsztaty dla nauczycieli historii. Przebieg i wyniki projektu zostaną zaprezentowane na konferencji końcowej, podsumowującej 18 miesięcy pracy.
Więcej informacji na temat projektu „Nasze Górne Łużyce” już wkrótce na stronie internetowej „Pogranicza” pod adresem
www.pogranicze-csb.home.pl.
Więcej informacji i kontakt:
Magdalena Guła
Południowo-Zachodnie Forum Samorządu
Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Bankowa 7, 59-800 Lubań
Tel./faks: +48 75 721 50 77
E-mail:
gula@pogranicze-csb.home.pl www.pogranicze-csb.home.pl