Połączone Zdarzenia
  • Ogólnopolski Konkurs Poetycki: 19 Wrzesień, 2009
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Ludzką Twarz Człowieka"  (Przeczytany 12808 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.Punkty: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 65
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 12 Czerwiec, 2009, 21:57:14 »

19 września  w Krośnicach koło Milicza odbędzie się finał XII Ogólnopolskiego  Konkursu Poetyckiego "O Ludzką Twarz Człowieka". Inicjatorem od lat jest doskonały poeta ks. Wacław Buryła, który gościł niedawno w Lubaniu.
Dla Grupy od Anioła Stróża jest to wydarzenie szczególne, tym bardziej, że zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów, a właściwie przez samego poetę. Tak więc kulminacją tej uznanej już imprezy będzie nasz występ. Przedstawimy spektakl pt. "Pamiątka z tej ziemi", w którym wykorzystujemy głównie teksty ks. Wacława Buryły.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #1 : 04 Wrzesień, 2009, 19:52:21 »

Może macie wolne miejsca w autokarze, chętnie bym się zabrała z wami.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)Punkty: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 65
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #2 : 07 Wrzesień, 2009, 08:31:01 »

Myślę, że miejsce powinno się znaleźć. Proszę o telefon w tej sprawie po 13 września, odpowiem na sto procent. Pozdrawiam!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #3 : 20 Wrzesień, 2009, 14:08:22 »

Dziękuję lubań24.pl - to dzięki wam POJECHAŁAM !!!!

A teraz podziękowanie dla tych, z którymi przeżyłam jeden z piękniejszych dni w moim życiu. Serdecznie dziękuję "Grupie od Anioła Stróża", że zaryzykowali i zabrali mnie i koleżankę z grupy NURT na wspaniałą imprezę.

Podsumowanie XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O ludzką twarz człowieka" odbyło się w Krośnicach(opodal Milicza) 19 września 2009r. Sala widowiskowa Ośrodka Kultury pękała w szwach. Przybyli przedstawiciele miejscowych władz z wójtem na czele, byli też politycy Krzysztof Świderek - kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP w Mińsku oraz posłanka Beata Kempa. Nie dla polityków jednak sala wypełniła się po brzegi widzami. Wszyscy przyszli obcować z poezją.
Wieczór rozpoczął niestrudzony organizator konkursu ksiądz Wacław Buryła, bez którego tej imprezy by nie było. To jego pomysł i trud organizacyjny sprawiły,że jest to jeden z bardziej liczących się konkursów literackich w naszym kraju, a serdeczna atmosfera sprawia, że na rozdanie nagród ściągają miłośnicy poezji z całego kraju.  Członek jury Kazimierz Burnat przeczytał werdykt jury (znajdziesz go tutaj: http://wacburyla.plio.pl/article.php?sel=52 ). I rozpoczęła się uczta poetycka.
W pierwszej części programu każdy z laureatów odczytał po jednym wyróżnionym wierszu, a że laureatów było 23, więc i wierszy poznaliśmy niemało. Kto po tej prezentacji odczuwał niedosyt, może przeczytać te i inne wiersze w pokonkursowym tomiku "Czułe miejsce", który każdy obecny na spotkaniu otrzymał od organizatorów zupełnie gratis.
Druga część spotkania należała do "Grupy od Anioła Stróża" z Zaręby, która zaprezentowała zebranym swój program "Pamiątka z tej ziemi". Na program złożyły się wiersze księdza Buryły, teksty księdza Twardowskiego, papieża Jana Pawła II, fragmenty Biblii, no i piosenki- głównie z repertuaru "Starego Dobrego Małżeństwa", ale również Edyty Gepert i Stanisława Sojki. Ten zespół , złożony z amatorów w różnym wieku- od gimnazjalistek po emerytów wbił słuchaczy w fotele.  Czar słowa , piękna interpretacja piosenek przy akopaniamencie pięciu gitar, fletu i drobnych instrumentów perkusyjnych wzruszyły salę i zachwyciły o czym świadczyły długo, długo trwające brawa.
Około cztery godziny duchowej uczty minęły jak mała chwilka. Po koncercie organizatorzy zaprosili zebranych na drobny poczęstunek, gdzie była możliwość osobistych rozmów z laureatami konkursu, jurorami. Wymieniano kontakty, rozdawano autografy, umawaino się na kolejne imprezy. Pani Jolanta Napadłek szefowa zarębiańskiej grupy zbierała w imieniu grupy zasłużone komplementy.
Do domu dotarliśmy po północy, podróż nie dłużyła się wcale, bo zespół  śpiewa dla przyjemności i cała powrotna droga, to jeszcze jeden nieoficjalny koncert .

"Grupa od Anioła Stróża" to dla mnie objawienie i fenomen. Obserwuję działalność tej grupy od lat, gdy przypadkowo po mszy w lubańskim kościele stałam się widzem ich spektaklu złożonego z wierszy i piosenek z tekstami Jana Twardowskiego  "Chodzi anioł stróż po świecie". Później miałam okazję podziwiać ich w Domu Kultury w Zarębie. Teraz musiałam przemierzyć ponad 200 kilometrów, aby oklaskiwać ich ponownie.. Myślę, że ta amatorska grupa  zbyt mało jest znana na naszym terenie,. Pani Jolanta zdradziła mi, że wciąż jeżdą ze swoimi spektaklami po kraju, a w okolicach Lubania występowali zaledwie kilka razy.  
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #4 : 20 Wrzesień, 2009, 23:06:48 »

Dwa zdjęcia z imprezy:

Laureaci konkursu słuchają ks.Wacława Buryły.JPG

* Laureaci konkursu słuchają ks.Wacława Buryły.JPG (38.09 KB, 600x450 - powiększony/pobrany 604 razy.)
Grupa od Anioła Stróża na krośnickiej scenie..JPG

* Grupa od Anioła Stróża na krośnickiej scenie..JPG (34.07 KB, 600x450 - powiększony/pobrany 600 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)Punkty: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 65
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #5 : 22 Wrzesień, 2009, 12:55:39 »

DZIĘKUJEMY PIĘKNIE ZA MIŁE SŁOWA!

Grupa od Anioła Stróża – czym jest dla jej członków, czym dla mieszkańców gminy Siekierczyn, a szczególnie Zaręby, z której się wywodzi, dla naszych władz samorządowych, a czym jest dla powiatu lubańskiego i dla wielu już ludzi z Polski, którzy mieli okazję zetknąć się z nami?
My z Grupy od Anioła Stróża powiemy, że jest to sposób na nasze życie! Jest to sposób na realizowanie siebie poza naszą pracą zawodową. Sposób na rozwijanie swoich talentów, umiejętności. Grupa to możliwość spełnienia kiedyś niezrealizowanych marzeń. To akceptacja, to przyjaźnie, to rozmowy, to poczucie własnej wartości. Grupa od Anioła Stróża to dawanie innym możliwości wzruszania się, przeżywania różnych wrażeń. Doświadczamy tego często bezpośrednio po naszych występach, gdy widzimy, wywołane przez nas łzy wzruszenia, szczere uśmiechy, uściski, podziękowania. Grupa od Anioła Stróża to wreszcie nasza „Pamiątka z tej ziemi”.
Wypada wierzyć, że dla naszej gminy jesteśmy powodem do, choćby takiej najmniejszej, ale dumy. Wypada wierzyć, że jesteśmy dowodem na to, że nie tylko w mieście można odnosić sukcesy i zrobić coś pożytecznego. Dowodem na to , że są  „wielcy”, którzy jak np. Stanisław Sojka, ks. Jan Twardowski zauważali i doceniali małych. Dlatego chcielibyśmy, aby właśnie „nasi’ najbardziej nas znali, aby „nasi” znając nasze dokonania mogli się nami szczycić.
Jako Grupa od Anioła Stróża przygotowaliśmy już cztery spektakle: „Chodzi Anioł Stróż po świecie”, „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, „Pamiątka z tej ziemi” oraz „Przyjaciel Anioł”. Premiery tych spektakli odbyły się oczywiście w zarębiańskim kościele, ale niestety widzów z gminy Siekierczyn było po prostu maleńko. Tak chyba musi być, że nie jest się prorokiem we własnym kraju. A naszym ostatnim wielkim sukcesem jest zdobycie tytułu „Kreator i Twórca Kultury Powiatu Lubańskiego” przyznany 4 lipca br. w ramach tegorocznego Święta Kultury Powiatu Lubańskiego.
Poznają nas powoli i w miejscach bardzo odległych od Zaręby, w tym i w Krośnicach, gdzie na co dzień mieszka i pracuje poeta ks. Wacław Buryła i za Jego właśnie sprawą Krośnice stały się stolicą poetów polskich. Na odbywającym się tam 19 września br. Finale Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Ludzką Twarz Człowieka” wystąpiła Grupa od Anioła Stróża. Obiektywną relacją z tego wydarzenia i nam dającą piękną ocenę niech będzie zamieszczona wyżej relacja.
W imieniu Grupy od Anioła Stróża dodam, że po zakończonym występie w Krośnicach, wszedł na scenę gospodarz, ks. Wacław Buryła i … płakał. Nie trzeba nam było większej nagrody!
Jest w naszym życiu wiele rzeczy, które maja sens. Ksiądz Franciszek Molski z Grupy od Anioła Stróża w przedmowie do spektaklu „Pamiątka z tej ziemi” napisał:
„Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy – powiada Kohelet, a współcześni wyśpiewają:
•   - z ziemią krążymy wokół słońca
•   - wędrówką życie jest człowieka
•   - jakie życie taka śmierć – nie dziwi nic...
Życie człowieka, życie pokoleń, jest zaledwie maleńką cząstką historii świata – a jednak ludzki trud MA SENS, ludzkie przemijanie MA SENS, spoglądanie w minione lata MA SENS – by cieszyć i radować, by uczyć i zmieniać.
Co zabierzemy z naszej ziemskiej wędrówki?
Co po nas zostanie?
Co jest ważne? Za czym gonimy? Czego szukamy?”
Oprócz wielu tych innych rzeczy dla nas, Grupy od Anioła Stróża ma sens także GRUPA OD ANIOŁA STRÓŻA!

Ks. Buryła i Grupa od Anioła Stróża.JPG

* Ks. Buryła i Grupa od Anioła Stróża.JPG (56.14 KB, 615x461 - powiększony/pobrany 601 razy.)
Ks. Buryła.JPG

* Ks. Buryła.JPG (57.65 KB, 615x461 - powiększony/pobrany 628 razy.)
Zgłoś do moderatora   ZapisanePunkty: +1/-0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 65
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« Odpowiedź #6 : 22 Wrzesień, 2009, 12:57:37 »

Przepraszamy za jakość zdjęć!

Ks. Buryła i my.JPG

* Ks. Buryła i my.JPG (74.44 KB, 615x461 - powiększony/pobrany 605 razy.)
p. Jadzia Jarmenko.JPG

* p. Jadzia Jarmenko.JPG (74.9 KB, 461x615 - powiększony/pobrany 584 razy.)
Z ks. Wacławem Buryłą.JPG

* Z ks. Wacławem Buryłą.JPG (47.95 KB, 615x461 - powiększony/pobrany 560 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*


Punkty: +465/-51
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 2966
Znajomi: 45
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« Odpowiedź #7 : 23 Wrzesień, 2009, 18:16:19 »

Bardzo pięknie, tylko proszę o podpowiedź, gdzie znajdę wyniki konkursu. Też wysłałam wiersze więc jestem ciekawa, kto został laureatem, i chętnie przeczytałabym  nagrodzone wiersze. Pozdrawiam laureatów i organizatorów .
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Przyjaciel forum
*

Punkty: +119/-11
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wpisy: 2578
Znajomi: 7
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


Krystyna Sławińska


« Odpowiedź #8 : 23 Wrzesień, 2009, 20:24:53 »

Wyniki są tutaj:
http://wacburyla.plio.pl/article.php?sel=52
a wiersze w tomiku. Nie widziałam ich w internecie. Główny laureat Robert Miniak (szary wilk) publikuje swoje wiersze na różnych portalach poetyckic,h innych też znajdziesz w internecie. Tomik będzie do wglądu na następnym spotkaniu NURTU 15 października w Domu Kultury o 16.30.
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień, 2009, 20:27:30 wysłane przez ZUZA » Zgłoś do moderatora   Zapisane

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (Mahatma Gandhi)
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O czym szepczą bazaltowe skały" Kalendarz wydarzeń ZUZA 0 5886 Ostatnia wiadomość 03 Kwiecień, 2008, 22:09:59
wysłane przez ZUZA
Ogólnopolski konkurs poetycki Kultura i sztuka Iza 0 3620 Ostatnia wiadomość 11 Kwiecień, 2008, 21:34:35
wysłane przez Iza
I Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Góry- kolory i przestrzeń" Kultura i sztuka MooseDlb 1 8355 Ostatnia wiadomość 24 Czerwiec, 2008, 16:43:44
wysłane przez ZUZA
II Ogólnopolski konkurs poetycki "O czym szepczą bazaltowe skały" Kultura i sztuka ZUZA 1 7667 Ostatnia wiadomość 01 Czerwiec, 2009, 23:07:26
wysłane przez ZUZA
"Ludzka twarz EFS" - konkurs unijny dla dziennikarzy Bieżące wiadomości Leo 0 3219 Ostatnia wiadomość 17 Maj, 2010, 09:37:15
wysłane przez Leo
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O czym szepczą bazaltowe skały" Kultura i sztuka ZUZA 0 3404 Ostatnia wiadomość 19 Kwiecień, 2011, 18:41:58
wysłane przez ZUZA
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O czym szepczą bazaltowe skały" Kultura i sztuka ZUZA 6 9229 Ostatnia wiadomość 17 Czerwiec, 2011, 23:59:05
wysłane przez ZUZA
"O czym szepczą bazaltowe skały" V Ogólnopolski Konkurs Poetycki Kultura i sztuka ZUZA 3 7926 Ostatnia wiadomość 18 Kwiecień, 2012, 22:44:10
wysłane przez widelec
V Ogólnopolski Konkurs Poetycki Kultura i sztuka x 12 16626 Ostatnia wiadomość 15 Czerwiec, 2012, 23:41:54
wysłane przez ZUZA
XVII Konkurs Poetycki "O ludzką twarz człowieka" Kultura i sztuka Grupa od Anioła Stróża 2 5627 Ostatnia wiadomość 13 Październik, 2014, 21:00:18
wysłane przez ZUZA