Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Recesja bije w region.  (Przeczytany 2567 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Konto usunięte
*

Punkty: +0/-1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 752
Znajomi: 2
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych


« : 05 Marzec, 2009, 20:55:45 pm »

Wszystko wskazuje na to, że ogólnoświatowy kryzys zawitał do Lubania i innych miejscowości subregionu. Wielu mieszkańców pracujących u naszych południowych sąsiadów w Czechach już straciło pracę, wracają robotnicy z Niemiec a miejscowe zakłady również powoli redukują swoje załogi. Zobaczymy co przyniesie 2 kwartał br, na razie jednak o poprawie mowy nie ma.

                                                    Z ziemi czeskiej do kraju

Recesja rynków dotknęła przede wszystkim producentów samochodów, a co za tym idzie i ich kooperantów. W czeskim mieście Mlada Boleslav, gdzie w fabryce SKODY pracowało kilka tysięcy ludzi w tym ogromna grupa Polaków i Słowaków, wypowiedzenia dostało ok. 2000 tyś robotników w z których prawie 1500 to właśnie nasi rodacy i obywatele Słowacji.
- Jeszcze pracuję w SKODZIE,  ponieważ obowiązki które wykonuję wymagają kilkunastomiesięcznego przygotowania i nauki, a z tym jest różnie. - Więc na razie mnie nie zwalniają, bo produkcja nadal idzie. Ale jak długo? Tego nie sposób przewidzieć - mówi Marek, mieszkaniec Lubania.
Do Polski wracają także byli pracownicy libereckiej fabryki klimatyzacji samochodowych DENSO oraz z firmy THYSSEN w Hradku Nad Nysą. Z obu zakładów zwolniono 80% polskiego personelu. W Libercu pracowali bądź jeszcze pracują, głównie mieszkańcy Zawidowa ale również Lubania i Leśnej.
- Firma Denso nie przedłużyła mi umowy o pracę, poprzednia wygasła 31 grudnia, przez 2 tygodnie byłem na urlopie, od 1 stycznia jestem bez pracy – mówi 30 letni Jacek, ojciec czwórki małych dzieci. Dla rodziny Jacka, praca w Czechach była jedynym źródłem utrzymania, żona zajmuje się potomstwem.

Polscy kierowcy, którzy pracują w CSAD, czeskim odpowiedniku naszego PKS, też nie są pewni jutra. Czeski przewoźnik chętnie zatrudniał polskich kierowców autobusów, ze względu na kursy prowadzone z Zawidowa i Habartic dla Polaków do fabryk w Libercu oraz Hradku. W CSAD przed kilkoma laty pracę znaleźli kierowcy z PKS Lubań i Zgorzelec.

Polski pracownik na stanowisku robotniczym w czeskich zakładach otrzymywał wynagrodzenie w wysokości ok.12 – 16 tyś. koron czyli w przeliczeniu ok. 1800 – 2400 zł. Plus świadczenia na dzieci, składki, ubezpieczenia, itp.

                                                          Strefa bez pracy
            
W lubańskich zakładach, co prawda nie mają miejsca masowych zwolnień. Jednak jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy z kilku zakładów odeszło kilkanaście osób,  którym nie przedłużono umów o pracę, a wcześniej byli zatrudnieni na czas określony.
Podobna sytuacja spotkała pracowników zatrudnionych w fabrykach funkcjonujących na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Wykrotach. Pracownicy zatrudnieni wg. umowy na czas określony pożegnali się z firmą bądź zrobią to niebawem. - Kiedy zostałem zatrudniony w ,,strefie”,
myślałem że to firma w której  długo popracuję, nic nie wskazywało na to, że będzie zła sytuacja, że za kilka miesięcy stracę tę pracę. Niestety stało się, od stycznia szukam nowego zajęcia. Tylko gdzie je znaleźć – zastanawia się  Mariusz, mieszkaniec Lubania.
Miejscowe i okoliczne firmy zamroziły tymczasem wolne etaty i zapewne czekają co przyniesie pierwsza połowa 2009 roku. Chociaż nadal pozostają wakaty w lubańskich dyskontach i supermarketach a niebawem powstaną kolejny market,  Aldi w których znajdzie zatrudnienie kilkanaście osób, to jednak mieszkańcy subregionu lubańskiego w obecnej sytuacji raczej nie wróżą podobnym podmiotom świetlanych utargów. Tym bardziej że brakuje typowych firm przemysłowych.

                                                Wracają z Wysp, Irlandii i Niemiec
 
Przeciętny obywatel,  ale również ekonomiści nie zastanawiają się w tej chwili- czy da się uniknąć recesji, tylko ile ona potrwa. Największy kryzys finansowy po tzw. Wielkim Kryzysie który objął lata 1929 – 1933, miał miejsce w latach 1981-1982 i trwał 10 miesięcy. Analitycy twierdzą, że tym razem będzie podobnie. Czy w Polsce uda się złagodzić skutki zapaści. Tego nie wiadomo. Natomiast już wiadomo, że w najbliższym czasie 333 firmy w kraju planują zwolnienie ok. 30 tyś pracowników. Doszło do tego, że związki zawodowe które od kilku lat, zwłaszcza w spółkach węglowych i innych bogatych zakładach grożąc akcjami protestacyjnymi wnioskowały o podwyżki,  tym razem wyraziły zgodę na zamrożenie płac a nawet ich obniżkę.
Ze względu na sytuację, wielu Polaków, którzy spróbowali swoich sił na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii wróci niebawem do Polski
- Pracuję jeszcze w Dublinie, wracam do Irlandii za kilka dni ale tak naprawdę nie wiem co mnie czeka, na razie jestem na urlopie, pracodawca już narzeka na brak zamówień, troszeczkę odłożyłam na wszelki wypadek, gdyby mnie zwolnili wrócę do Lubania, wystarczy na kilka miesięcy,  może tu znajdę pracę, a może uda mi się we Wrocławiu, słyszałam że tam praca jest, znam dobrze angielski. - mówi 26 letnia  Paulina. - Tam jest ciężko o prace, a jak ktoś jest na bakier z językiem to w ogóle, wielu znajomych już wróciło, w Anglii też jest już kiepsko - dodaje  
Wracają też robotnicy budowlani z Niemiec i Austrii, które jeszcze nie otworzyły rynku pracy dla Polaków. Ci którzy pracują, mają tam jednoosobowe firmy i pracują jako podwykonawcy. Jednak inwestycyjny zastój zmusza lub zmusi ich do powrotu. I to niebawem. Z analogiczną sytuacją mamy także do czynienia we Włoszech.
Miejmy nadzieję że bieżący rok przyniesie lepsze czasy, jeżeli zaś gorsze to niestety odczujemy to wszyscy i to bardzo dotkliwie. Oby nie.
                                                                                               Sławomir Piguła

FOTO:
Zakłady koncernu  SKODA  w Mlada Boleslav
Hale produkcyjne DENSO
 



                                                       

DENSO W LIBERCU.jpg

* DENSO W LIBERCU.jpg (25.72 KB, 206x130 - powiększony/pobrany 321 razy.)

*  (29.79 KB, 600x250 - powiększony/pobrany 567 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec, 2010, 16:00:46 pm wysłane przez LEO » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Region na obcasach „Miedzy Łużycami a Śląskiem” - Lubań w TVP Bieżące wiadomości Leo 13 11180 Ostatnia wiadomość 25 Czerwiec, 2009, 21:21:01 pm
wysłane przez Beata
XXVI Turniej „Region Jeleniogórski w Gawędzie, Poezji i Piosence” Kultura i sztuka ZUZA 1 8717 Ostatnia wiadomość 04 Grudzień, 2009, 17:59:21 pm
wysłane przez ZUZA
"Ksiądz bije nasze dzieci", do kościoła już nie wejdzie! Bieżące wiadomości Iza 2 8683 Ostatnia wiadomość 27 Marzec, 2010, 16:28:50 pm
wysłane przez Black