Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Dodatkowe środki na inwestycje  (Przeczytany 2968 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Instytucja
*

Punkty: +12/-0
Offline Offline

Wpisy: 165
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy ZnajomychWWW
« : 23 Marzec, 2017, 09:49:01 »


Blisko 3,7 miliony tegorocznej nadwyżki budżetowej chcą przeznaczyć samorządowcy na potrzebne remonty i wydatki. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński opowiada o planach inwestycyjnych, przedstawionych już radnym podczas posiedzeń komisji.

- 28 marca odbędzie się sesja rady Miasta Lubań, podczas której radni zdecydują, czy przyjąć przedłożoną przeze mnie korektę budżetu. Jeśli ich decyzja będzie pozytywna, okres wakacyjny w Lubaniu będzie obfitował w prace budowlane. 3 700 000 zł pochodzące z nadwyżki ma być przeznaczone na zwiększenie środków zadań już zaplanowanych, ale też na rozpoczęcie nowych inwestycji. Część spośród zaplanowanych na ten rok zadań inwestycyjnych wymaga korekty finansowej. W toku powstawania dokumentacji projektowej pojawiają się nowe kwoty, bez których dalsze prace nie mogą ruszyć.

Dokładka do remontów ulic

Planuje się zwiększenie zaplanowanych środków na przebudowę ulic - Spółdzielczej, Ratuszowej. Pierwotnie zaplanowana kwota ma się zwiększyć o dodatkowe 300 tys. zł. Trwają ustalenia co do szczegółów inwestycji, już wiadomo, że najpierw roboty ziemne przeprowadzi Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Jest wysoce prawdopodobne, że drugi etap obejmie nie tylko prace dotyczące wymiany nawierzchni, ale przy tej okazji rozwiązane zostaną problemy z niektórymi newralgicznymi dla pieszych i kierowców punktami. Wśród pojawiających się propozycji rozważane jest między innymi wyrównanie odcinka drogi przy skrzyżowaniu ulic Spółdzielczej i Ratuszowej oraz lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie dla miejsc parkingowych tam zlokalizowanych.

Podobnie wygląda przebudowa ulicy Moniuszki. Zadanie jest już w trakcie realizacji i właśnie powstaje dokumentacja projektowa. Już teraz wiemy, że założone środki należy zwiększyć o 100 tys. złotych. W oparciu o projekt i kosztorys inwestorski dotyczące budowy boiska ze sztuczną trawą przy Szkole Podstawowej nr 1 należy zwiększyć zaplanowane na ten cel środki o 455 tys. złotych. Dokumentacja projektowa już powstała, a w kwietniu powinien zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane. Z uwagi na bezpieczeństwo uczniów, prace z całą pewnością ruszą zaraz po zakończeniu roku szkolnego.

W końcu droga awaryjna z osiedla
Ewentualny wypadek drogowy i idąca za tym blokada skrzyżowania na Osiedlu Piastów dotychczas uniemożliwiały mieszkańcom dotarcie do domu i wyjazd. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości planuje się budowę dróg awaryjnych pomiędzy ulicą Jagiellońską - Esperantystów – Jesienną. Na zadanie samorząd przeznaczy 350 tys. złotych. Wykorzystany, utwardzony i przystosowany do awaryjnej możliwości jednokierunkowego przejazdu zostanie łącznik przy ogrodach działkowych. Chcielibyśmy w podobny sposób wykorzystać też drogę wzdłuż ogrodów, ogrodzenia OSS SG, i firmy SPS, tam jednak roboty proponujemy sfinansować już z innych środków budżetowych.

Zabytki
Samorząd chciałby też wzbogacić zadania inwestycyjne o rewitalizację skweru przy Wieży Brackiej (400 tys. złotych). Szczegóły planowanych prac przedstawimy wkrótce. Rozważane są różne propozycje, padł między innymi pomysł przywrócenia tam fontanny. To ważne miejsce, tuż obok naszej wizytówki i flagowej atrakcji – Wieży Brackiej. Wstępnie na jej remont musi zarezerwować także około 400 tys. złotych.

To nie koniec ważnych wydatków na inwestycje. Już wiadomo również, że koszt remontu Domu Solnego będzie wynosił około 400 tys. złotych, a zatem powinniśmy dołożyć 150 tys. z budżetu miasta do ćwierćmilionowej dotacji, którą uzyskaliśmy na ten cel. Z nadwyżki sfinansowane mają być także zapowiadane przeze mnie wcześniej prace eksploracyjne przy sztolniach na Kamiennej Górze.

Kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych
Z kolei 200 tys. zł z nadwyżki zostanie przeznaczone na budowę parkingu przy ulicy Piramowicza. Dodatkowe miejsca postojowe z pewnością ucieszą zmotoryzowanych mieszkańców i przyjezdnych. Problem z miejscem do zaparkowania w okolicach centrum i miejskiego targowiska ciągnie się latami. Szacuje się, że na nowym parkingu będzie można zaparkować nawet 50 aut.

Nie zapominamy też o koniecznych zadaniach, takich jak remont budynku urzędu przy ulicy Mickiewicza. Prace mają objąć instalację elektryczną w całym obiekcie oraz adaptację pomieszczeń na parterze. 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych również na konieczny cel I etap rekultywacji wysypiska śmieci w Nawojowie.

(ŁCR)
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec, 2017, 09:55:26 wysłane przez Marszałek » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Dodatkowe Kwalifikacje - szansą na lepszą pracę Żak! Ogłoszenia drobne CNiB Żak 0 2660 Ostatnia wiadomość 20 Wrzesień, 2011, 13:48:46
wysłane przez CNiB Żak
Dodatkowe Kwalifikacje - szansą na lepszą pracę! Ogłoszenia drobne CNiB Żak 0 2735 Ostatnia wiadomość 07 Grudzień, 2011, 13:09:56
wysłane przez CNiB Żak
jednorazowe środki - komunikat Dyrektora PUP Lubań PUP Lubań Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu 0 4191 Ostatnia wiadomość 23 Luty, 2012, 14:58:48
wysłane przez Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu
Inwestycje, budżet i medale za zasługi Miasto Lubań Urząd Miasta 0 3532 Ostatnia wiadomość 23 Kwiecień, 2012, 15:23:07
wysłane przez Urząd Miasta
ARCH. - Pomoc Olszynie – dodatkowe środki na roboty publiczne PUP Lubań Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu 0 3635 Ostatnia wiadomość 20 Lipiec, 2012, 14:28:58
wysłane przez Powiatowy Urząd Pracy w Lubaniu
Inwestycje na prośby mieszkańców Miasto Lubań Urząd Miasta 11 11192 Ostatnia wiadomość 24 Wrzesień, 2012, 07:32:03
wysłane przez x
Inwestycje dla pieszych Miasto Lubań Urząd Miasta 4 5450 Ostatnia wiadomość 18 Czerwiec, 2013, 17:58:08
wysłane przez Tony
Inwestycje za miliony Polecane - Strona główna x 0 2630 Ostatnia wiadomość 03 Styczeń, 2014, 08:09:11
wysłane przez x
Dodatkowe pieniądze dla lubańskich szkół Miasto Lubań Urząd Miasta 1 3771 Ostatnia wiadomość 28 Listopad, 2014, 12:56:40
wysłane przez Gajus