Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Poznajcie lubańskich przewodników!  (Przeczytany 27384 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 28 Listopad, 2016, 11:56:17 »

Przewodnicy miasta Lubania są gotowi do oprowadzania wycieczek! 16 osób ukończyło kurs i uzyskało solidne kwalifikacje. Są wśród nich pasjonaci Lubania, przewodnicy turystyczni, pracownicy lubańskich instytucji. Łączy ich jedno - potrafią zaczarować opowieścią pełną ciekawostek.
Wczesnonowożytni lubanianie nie mieli łatwego życia, już o 21 strażnicy miejscy wyganiali wszystkich z ulic, szynków i karczm - obowiązywała prawdziwa godzina policyjna. Takie i inne ciekawostki poznać można, spacerując z lubańskimi przewodnikami, którzy 23 listopada podczas spotkania w muzeum otrzymali certyfikaty. Było to ukoronowanie kursu na przewodnika prowadzonego w tym roku przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne w Lubaniu. Spotkanie, na którym Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński wręczał certyfikaty lubańskim przewodnikom, było też okazją do praktycznego zweryfikowania ich umiejętności. Służyła temu krótka wycieczka po rynku.
- Idea przyświecająca projektowi zakładała, by w jak najbardziej profesjonalny, a przy tym niezwykle ciekawy sposób opowiadać o mieście zarówno turystom, jak i samym mieszkańcom – mówi Małgorzata Wąs, dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju. -  Projekt powołania miejskich przewodników po Lubaniu zrodził się kilka lat temu. W ubiegłym roku został wpisany do Strategii Rozwoju Miasta, zaś w roku bieżącym nasza jednostka we współpracy z muzeum projekt ten zrealizowała. Warto wiedzieć, że lubańskie szkoły i organizacje pozarządowe mogą zwiedzić Lubań bezpłatnie, korzystając z usług pracowników ŁCR, którzy również ukończyli kurs - podkreśla dyrektorka ŁCR.
Program kursu obejmował wykłady i wycieczki terenowe, a także krótkie moduły z praktycznych aspektów pracy przewodnika. Na koniec uczestników czekał egzamin teoretyczny i praktyczny, których zdanie było warunkiem otrzymania certyfikatów. Adresatami usług przewodników będą zarówno turyści jak i mieszkańcy Lubania i regionu.
- Jestem przekonany, że Lubań dysponuje wspaniałymi przewodnikami, którzy będą przysparzać nam sławy i nie zawiodą - zapewnia dr Łukasz Tekiela, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. - Przewodnicy posiadają bardzo duży zasób wiedzy. W czasie kilkudziesięciu godzin kursu otrzymali narzędzia w postaci literatury przedmiotu, ale też dowiedzieli się jak i gdzie szukać informacji o Lubaniu oraz jak je wykorzystywać. Ponadto uzyskali wiedzę z zakresu historii społecznej, gospodarczej i wojskowej miasta Lubań. Są przygotowani do tego, aby samodzielnie zgłębiać posiadaną wiedzę, jak również do tego, aby w atrakcyjny sposób przekazać ją słuchającym - podsumowuje dyrektor muzeum.
Po spacerze i wręczeniu certyfikatów zgromadzeni usłyszeli wykład historyczny w wykonaniu dr. Ł. Tekieli o bezpieczeństwie Lubania w epoce wczesnonowożytnej. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawych szczegółów na temat ówczesnej straży miejskiej, jej obowiązków i zwyczajów. Następnie odsłonięto nowy, niezwykle cenny nabytek muzeum. Był to obraz przedstawiający włoską kobietę z kwiatami autorstwa Hermanna Effenbergera. Urodzony w Lubaniu w 1842 roku malarz często tworzył na zlecenie miejskiej rady. Swego czasu jego obrazy zdobiły nasze świątynie oraz obiekty użyteczności publicznej. Obecnie dzieła H. Effenbergera zdobią wiele europejskich muzeów, są rozchwytywane i poszukiwane. W Lubaniu można obejrzeć cztery obrazy tego malarza.
Jeśli jesteś lubanianinem, dla którego Mała Ojczyzna jest ważna i chciałbyś ją lepiej poznać, bądź jeśli planujesz odwiedzić Lubań i zapamiętać tę wyprawę na długo, zapraszamy na www.luban.pl/przewodnicy.
(ŁCR)

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
FESTYN Z OKAZJI 80-LECIA SŁUŻBY PRZEWODNIKÓW I PSÓW SŁUŻBOWYCH Kalendarz wydarzeń x 0 4168 Ostatnia wiadomość 16 Maj, 2008, 15:28:30
wysłane przez x
Dyżury lubańskich radnych w listopadzie Bieżące wiadomości Leo 0 3326 Ostatnia wiadomość 31 Październik, 2009, 19:06:02
wysłane przez Leo
Komputery dla lubańskich policjantów Bieżące wiadomości Leo 0 3258 Ostatnia wiadomość 03 Luty, 2010, 18:19:02
wysłane przez Leo
Jubileusz lubańskich policjantów Bieżące wiadomości Leo 0 4023 Ostatnia wiadomość 11 Listopad, 2010, 12:05:34
wysłane przez Leo
Mikołaj z wizytą u lubańskich Seniorów Video Luban24 red. 0 3642 Ostatnia wiadomość 06 Grudzień, 2011, 23:14:26
wysłane przez red.
Spotkanie opłatkowe Lubańskich Morsów Kalendarz wydarzeń Lubańskie Morsy 0 3622 Ostatnia wiadomość 23 Grudzień, 2011, 22:53:26
wysłane przez Lubańskie Morsy
Wyzysk w Lubańskich restauracjach Archiwum IWO499 4 8172 Ostatnia wiadomość 14 Wrzesień, 2012, 11:31:02
wysłane przez IWO499
Sukces lubańskich szkół Polecane - Strona główna Młodzieżowy Dom Kultury 0 5855 Ostatnia wiadomość 06 Marzec, 2013, 12:25:29
wysłane przez Młodzieżowy Dom Kultury
DAR lubańskich pasjonatów Miasto Lubań Urząd Miasta 2 6626 Ostatnia wiadomość 03 Lipiec, 2015, 09:13:26
wysłane przez Hubert