Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: Lubań czeka na Watykan!  (Przeczytany 1964 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Przyjaciel forum
*
*****

Punkty: +3/-0
Offline Offline

Wpisy: 72
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 12 Czerwiec, 2015, 09:29:54 »


Episkopat Polski zajął się sprawą ogłoszenia św. Marii Magdaleny patronką łużyckiego grodu.
Społeczność Lubania stara się o ogłoszenie św. Marii Magdaleny patronką miasta. Jednym z etapów składania do Watykanu takiego wniosku jest dokument zwany nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie). W ten sposób Episkopat Polski daje przysłowiowe zielone światło do dalszego działania.

Podczas zakończonego posiedzenia Episkopatu polscy biskupi zagłosowali na "tak" i już wiemy, że nie mają nic przeciwko skierowaniu przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego dokumentów do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

- Teraz biskup czeka na dokumenty od Episkopatu i wówczas będzie mógł przesłać wniosek do Watykanu. Kiedy? To zależy od otrzymania dokumentów z Warszawy - mówi ks. dr Mariusz Majewski. Kapłan dodaje jednocześnie, że tryby kościelnych decyzji to nie jest jedynie formalność. - Cały wniosek, na poziomie diecezji, Episkopatu czy Kongregacji, podlega sprawdzeniu pod kontem formalności i zasadności, tj. dlaczego dany święty, jakie są jego związki z miejscem itp. Dlatego na decyzję z Kongregacji też zapewne przyjdzie nam czekać co najmniej przez kilka miesięcy - mówi kapłan.

W Lubaniu ucieszono się, że pokonano kolejny krok ku, w co się tam mocno wierzy, ostatecznemu potwierdzeniu szczególnego związku miasta ze św. Marią Magdaleną.

- Bardzo się cieszymy, bo spodziewaliśmy się, że zapadanie wszystkich decyzji potrwa dwa bądź trzy lata. Jesteśmy na dobrej drodze, by zakończyć to nawet szybciej - mówi Mariusz Tomiczek, wiceburmistrz Lubania.

Radosne nastroje zapanowały też w domu generalnym sióstr magdalenek, który znajduje się również w stolicy polskich Łużyc.

- Jesteśmy mile zaskoczone tą informacją, a szczególnie tym, że ta cała sprawa tak szybko postępuje. Oczywiście cieszymy się, bo towarzyszą nam duże, ale pozytywne emocje. Czekamy teraz na decyzję z Watykanu. Z nadzieją, że wszystko szybko się zakończy, zwłaszcza że dla wielu osób św. Maria Magdalena jest bardzo bliską świętą i patronką - mówi s. Iwona Hałamuszko CSSM z Domu Generalnego.

Ewentualne nadanie patronatu św. Marii Magdaleny nad miastem będzie tak naprawdę ponownym potwierdzeniem tego, o czym możemy przeczytać w średniowiecznych kronikach Lubania. Oto cytat: "Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie, miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią…".

- Gdy miasto zyskuje patrona, to tym samym wszyscy jego mieszkańcy zyskują szczególnego patrona w niebie - podkreśla ks. dr Mariusz Majewski.

Teraz pozostaje więc czekać i mieć nadzieję, że kościelne młyny nie będą opieszałe. A warto wiedzieć, że w ostatnich kilku latach patronaty zyskał Nowogrodziec (św. Jadwiga) oraz Bolesławiec (św. Maria de Mattias). Zwyczajowo przyjmuje się, że podobne czuwanie nad mieszkańcami niektórych miast sprawują patroni kościołów farnych, m.in. święci Erazm i Pankracy w Jeleniej Górze czy św. Marcin w Jaworze.

fot.J.Rams.jpg


Wizerunek św. Marii Magdaleny witający wchodzących do Domu Generalnego sióstr magdalenek w Lubaniu
Źródło: legnica.gosc.pl

fot.J.Rams.jpg

* fot.J.Rams.jpg (169.48 KB, 650x489 - powiększony/pobrany 9539 razy.)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Semir 8 letni mix boksera wciąż czeka na dom Ogłoszenia drobne lolka 0 2082 Ostatnia wiadomość 27 Marzec, 2010, 10:58:28
wysłane przez lolka
4 miesięczna suczka czeka na dom w schronisku Ogłoszenia drobne lolka 0 2809 Ostatnia wiadomość 07 Kwiecień, 2010, 20:28:45
wysłane przez lolka
Czeka nas rewolucja kolejowa w regionie Bieżące wiadomości Leo 0 2930 Ostatnia wiadomość 14 Czerwiec, 2010, 19:09:05
wysłane przez Leo
Roczna sunia AMSTAF czeka na dom Zwierzęta Feride 0 2172 Ostatnia wiadomość 13 Październik, 2010, 19:56:07
wysłane przez Feride
Watykan korzysta z pirackiego softu? Serwis komputerowy Black 8 6739 Ostatnia wiadomość 13 Grudzień, 2010, 09:35:32
wysłane przez MooseDlb
SEAT NADAL CZEKA NA KUPCA :) Ogłoszenia drobne elfka 3 3562 Ostatnia wiadomość 10 Styczeń, 2011, 21:08:17
wysłane przez elfka
Nowa ustawa – co nas czeka? Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2708 Ostatnia wiadomość 05 Październik, 2012, 15:32:33
wysłane przez Urząd Miasta
znaleziono mlodziutkiego golden retrievera!!! czeka na wlaściciela Ogłoszenia drobne Feride 1 2189 Ostatnia wiadomość 22 Lipiec, 2014, 18:06:49
wysłane przez Feride
Elementarz czeka na pierwszaka Miasto Lubań Urząd Miasta 0 2709 Ostatnia wiadomość 28 Sierpień, 2014, 10:55:51
wysłane przez Urząd Miasta