Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Ten temat nie był jeszcze oceniany!
Oceń ten temat! Ocena:
Autor Wątek: W końcu zadbamy o park  (Przeczytany 2503 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Moderator
*****

Punkty: +121/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wpisy: 638
Znajomi: brak
Dodaj do Dodaj do listy Znajomych« : 13 Luty, 2015, 07:53:23 »

29 stycznia odbyło się kolejne spotkanie na temat Rewitalizacji Parku na Kamiennej Górze. Specjaliści, włodarze, mieszkańcy, przedstawiciele mediów wysłuchali dra Jerzego Sporka, znanego specjalisty w zakresie dendrologii i rewitalizacji parków, który przedstawił wyczerpującą analizę obecnego stanu Kamiennej Góry.
Jego prezentację wspomnianego poprzedziła niezwykle ciekawa prelekcja historii parku na Kamiennej Górze autorstwa Tomasza Bernackiego. Z dyskusji, która nastąpiła, wynikało jednoznacznie, że konieczne są szybkie zmiany.

- Czas temu na stronie internetowej LKO zamieściłem felieton „Niedoceniona, nieoceniona”. Tych kilkanaście przemyśleń i zdań było swoistym hołdem dla lubańskiej Kamiennej Góry - wzgórza, które w naturalny sposób jest najbliższą strefą wypoczynku mieszkańców naszego miasta. Niestety, co pokazują obserwacje, strefą przez nas niemal niewykorzystywaną – komentuje Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - Dlaczego tak się dzieje? Czy i jak to zmienić? Temu poświęcamy kolejne spotkania ze specjalistami i mieszkańcami. Kamienna Góra, jako park i jako miejsce wyjątkowe na mapie Lubania wymaga szybkiej interwencji. To aksjomat, z którym zgadzają się wszyscy tematem zainteresowani. Dalsze trwanie obecnego stanu rzeczy to droga donikąd. Nic nie robiąc schodzimy na przyrodnicze manowce, ponieważ gros z rosnących w Parku drzew, w tym pomniki przyrody, wymagają pilnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic nie robiąc, schodzimy także na manowce atrakcyjności miejsca. Brak logicznego zagospodarowania Kamiennej Góry, rozbudowy czy budowy infrastruktury lub obiektów małej i dużej architektury nie zachęca do jej odwiedzenia. Zarówno mieszkańców miasta jak i przyjezdnych. Samorządowcy, miłośnicy przyrody czy społecznicy są zgodni, co do konieczności rewalidacji Parku na Kamiennej Górze. Do którego momentu należy się jednak cofnąć? Do lat 30-tych minionego stulecia, kiedy to z grubsza zakończono urządzanie Parku znane nam np. z przedwojennych pocztówek. A może do lat ciut wcześniejszych lub późniejszych? Na to pytanie niebawem musi paść odpowiedź. Po to, aby ruszyć „z kopyta” z pracami! zapowiada A. Słowiński.

Tymczasem, podczas prezentacji Tomasza Bernackiego Naczelnika Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lubań i znanego lubańskiego pasjonata lokalnej historii, okazało się, że losy Kamiennej Góry to wiele ciekawostek. Wybraliśmy kilka z nich.
CZEGO NIE WIEMY O KAMIENNEJ GÓRZE
•   Kamienna Góra bardzo późno stała się parkiem. Prawie do końca XVIII wieku na Kamiennej Górze nie było drzew, jej stoki stanowiły miejsce wypasu zwierząt hodowlanych.
•   Powstały przy Kościele „Panien” (dzisiejszy kościół ewangelicki) cmentarz był miejscem, gdzie docelowo składano doczesne szczątki ofiar epidemii, które dotykały miasto.
•   Za cmentarzem przy Kościele „Panien” wyznaczone było miejsce dla samobójców. To „ułatwiało” mieszczanom sprawy pochówku. Nieszczęśnika odcinano i chowano „na miejscu” (nie można było go pochować na żadnym z miejskich cmentarzy).
•   Sąsiedztwo „epidemicznego” cmentarza i przykre skojarzenia spowodowały, że lubanianie niechętnie osiedlali się w tym miejscu – dopiero w XIX wieku ta mroczna dzielnica stała się modnym miejscem budowy luksusowych willi.
•   W 2025 roku minie 200 lat od momentu urządzania Parku na Kamiennej Górze.
•   Przed II wojną światową drzewa iglaste stanowiły 10 – 15% drzew zasadzonych w parku. Dziś właściwie w parku ich nie ma.
•   Aby latem „złamać” monotonię zieleni drzew w Parku na Kamiennej Górze dokonywano nasadzeń specjalnych gatunków drzew i krzewów, których liście mieniły się różnymi kolorami. To samo dotyczyło okresu zimy, stąd duży procent drzew iglastych, które zielenią ożywiały Park.
•   W miejscu, gdzie dziś stoi amfiteatr rosły najpiękniejsze w okolicy Lubania róże. Podziwiać je mogli m.in. klienci Steinbergrestaurant (Dom Górski, dzisiejsza szkoła muzyczna).
•   Dom Górski – czyli obecna szkoła muzyczna stoi „tyłem do przodu”. Właściwe wejście znajduje się od strony amfiteatru, a tamtejszy taras, ze wspaniałą panoramą, mieścił chętnie odwiedzaną restaurację. Klienci mogli też podziwiać widoki z wieży, która niestety została zniszczona przez pocisk z radzieckiego czołgu podczas II wojny światowej.
•   Park na Kamiennej Górze z założenia był parkiem krajobrazowym. Spacerujący po nim mogli podziwiać panoramę sięgającą Gór Izerskich, Karkonoszy, Landeskrone (Zgorzelec) czy samego miasta Lubań. Dziś podziwianie tych panoram jest niemożliwe.

ŁCR

w koncu zadbamy1.JPG

* w koncu zadbamy1.JPG (82.59 KB, 600x408 - powiększony/pobrany 180 razy.)
w koncu zadbamy2.JPG

* w koncu zadbamy2.JPG (79.54 KB, 600x377 - powiększony/pobrany 196 razy.)
w koncu zadbamy4.jpg

* w koncu zadbamy4.jpg (141.83 KB, 873x559 - powiększony/pobrany 178 razy.)
w koncu zadbamy3.JPG

* w koncu zadbamy3.JPG (113.23 KB, 600x406 - powiększony/pobrany 174 razy.)
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2015, 07:55:40 wysłane przez Urząd Miasta » Zgłoś do moderatora   Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Pokrewne Tematy
Temat Zaczęty przez Odpowiedzi Wyświetleń Ostatnia wiadomość
UWAGA KONKURS: CZEKA 10 BILETÓW V.I.P. DO FANTASY PARK! Bieżące wiadomości « 1 2 » Paweł Sokołowski 22 12502 Ostatnia wiadomość 12 Kwiecień, 2010, 14:22:41
wysłane przez Iza
Fantasy Park – Dyskoteki przesunięte na przyszły weekend Hydepark Iza 1 2796 Ostatnia wiadomość 17 Kwiecień, 2010, 13:21:58
wysłane przez gracjano
Fantasy Park w Zgorzelcu już oficjalnie otwarty Bieżące wiadomości Leo 1 3099 Ostatnia wiadomość 26 Kwiecień, 2010, 06:49:07
wysłane przez gracjano
Swojskie granie w Leśnej 18.06.2011 - Park w Smolniku. Kalendarz wydarzeń Paweł Sokołowski 0 2485 Ostatnia wiadomość 09 Czerwiec, 2011, 17:02:13
wysłane przez Paweł Sokołowski
Rów melioracyjny pełni w końcu swoją rolę Miasto Lubań Urząd Miasta 3 4911 Ostatnia wiadomość 27 Marzec, 2013, 23:13:37
wysłane przez edward osman
Retail Park "Dla Ciebie" w Lubaniu na Warszawskiej? Hydepark camel 0 1720 Ostatnia wiadomość 14 Kwiecień, 2014, 13:27:12
wysłane przez camel