Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Promowane wydarzenia => Polecane - Strona główna => Wątek zaczęty przez: Urząd Miasta 10 Październik, 2014, 12:26:30 pm



Tytuł: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: Urząd Miasta 10 Październik, 2014, 12:26:30 pm
Czy miasto powinno mieć patrona lub patronkę? Czy osoba patronująca miastu powinna być  wybrana spośród świętych kościoła katolickiego? Takie pytania od lat krążyły po Lubaniu. Ostatecznie grono aktywnych zwolenników św. Marii Magdaleny jako patronki miasta przeszło do czynów. Podczas wrześniowej sesji radni postanowili oddać głos mieszkańcom.
Nie jest tajemnicą że jedną z najgorętszych zwolenniczek św. Marii Magdaleny jako patronki Lubania jest Bożena Adamczyk-Pogorzelec, wieloletnia dyrektor lubańskiego muzeum, będąca organizatorką dwóch sesji popularnonaukowych „Magdalena dla Łużyc” przedstawiających sylwetkę świętej oraz jej kult w Lubaniu.
 - Chcemy, aby wielowiekowy patronat i orędownictwo św. Marii Magdaleny nad Lubaniem, co jest bardzo głęboko zakorzenione w tradycji historycznej, zostało wreszcie potwierdzone urzędowo – zapewniała Bożena Adamczyk-Pogorzelec na naszych łamach, jeszcze w roku 2010.  - Chodzi tu nie tylko o to, że w naszym mieście od przeszło 690 lat działa Zgromadzenie SS. Św. Marii Magdaleny od Pokuty, ale że ta święta swoim wstawiennictwem obejmuje szereg profesji na polu zawodowym i społecznym, które do dziś w Lubaniu trwają, wskazując na zakorzenienie się i wpływ św. Marii Magdaleny na dzieje i rozwój naszego regionu.
Ta propozycja szybko jednak spotkała się z kontrkandydaturą świętego Jakuba, którą wysunęły lubańskie organizacje katolickie i działacze. Z kolei w wielu środowiskach negowano sam pomysł nadawania miastu patrona lub poszukiwanie go pośród świętych. Ostatecznie dylemat pozostawał nierozstrzygnięty.  
W tym roku Bożena Adamczyk-Pogorzelec wraz ze Stowarzyszeniem „Siódme Niebo” wystąpiła do Burmistrza Miasta Lubań z wnioskiem o podjęcie starań o dokonanie reaktywowania utrwalonego już przez kilkusetletnią tradycję historyczną patronatu nad miastem Lubaniem świętej Marii Magdaleny – najstarszej chrześcijańskiej świętej. Wniosek zaowocował projektem uchwały poddania tego pomysłu konsultacjom społecznym. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu:
Przyjęcie św. Marii Magdaleny Patronką miasta Lubań ma swoje głębokie uzasadnienie w historii Miasta. Potwierdzeniem powiązania św. Marii Magdaleny z miastem w świetle dostępnych danych /źródeł/ stanowią poniższe cytaty z „Rund um Lauban” , t. II, aut. Rector Plueschke oraz z „Historii Miasta Lubań” aut. Paula. Berkela w tłum. Stanisława Tymicza /s.64/: „…w starej Lubańskiej Kronice Miejskiej znajdujemy wzmiankę, że miasto Lubań ma też swego patrona, a właściwie patronkę. Wiadomość ta pochodzi z 1501 r. - ówczesny pisarz miejski Johann Koch w roku tym wystosował do rady w Ofen, gdzie go w sprawach Miasta wysłano – pismo -, w którym czytamy/m.in./: „Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie - Miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią”. „Następstwem pomyślności mieszczan była z jednej strony pewność siebie, z drugiej zaś radość jaką daje świetność i pogodna chęć życia. Podczas rozlicznych świąt kościelnych, szczególnie z okazji Bożego Ciała i imienin Patronki miasta (a św. Maria Magdalena była wymieniana jako Patronka Lubania i jego Orędowniczka/, urządzano okazałe procesje”. Za sześć lat Lubań będzie świętował 700-lecie bytności Zgromadzenia Magdaleńskiego, podkreślając tym samym niejako swoisty fenomen jakim jest nieustanne trwanie po dzień współczesny tej formacji zakonnej, tym bardziej, że w Lubaniu znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia/ a więc Lubań może się szczycić światowym odniesieniem tego faktu, który już stanowi niepodważalny asumpt do promocji miasta w kontekście, co najmniej europejskim/. Rajcy ostatecznie postanowili przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania. Konsultacje potrwają do końca października. Każdy lubanianin i każda lubanianka może w nich zabrać głos, wypełniając i doręczając osobiście lub przesyłając do Urzędu Miasta Lubań stosowny formularz.


Szanowni Państwo


Zapraszamy do udziału w konsultacji społecznej  w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny Patronką Miasta Lubań.

W dniu 30 września 2014r. Rada Miasta podjęła Uchwałę  Nr LIV/396/2014 . w sprawie
przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny Patronką Miasta Lubań i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych.

Konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną w następujący sposób:

1)   termin konsultacji ustala się od dnia 1 do 31 października 2014r.
2)   konsultacje przeprowadzone zostaną w formie pisemnej i adresowane są do wszystkich mieszkańców miasta oraz organizacji pozarządowych działających na terenie miasta.
3)   Informacje o konsultacji umieszczone zostaną na stronie internetowej miasta www.luban.pl (http://www.luban.pl) w dwutygodniku „Ziemia Lubańska” i telewizji lokalnej oraz wywieszone na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta Lubań i jednostek podległych Urzędowi.
4)   Mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych wyrażają swoją opinię poprzez zakreślenie „tak” lub „nie” na formularzu konsultacji
5)   Wypełnione formularze konsultacji należy składać osobiście lub za pośrednictwem poczty w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października 2014r. na adres siedziby Urzędu Miasta Lubań ul. 7-Dywizji 14, 59-800 Lubań (Biuro Obsługi Interesanta) bądź na adres poczty elektronicznej: boi.um@luban.pl
6)   Wniosek Stowarzyszenia „Siódme Niebo” i informacje o św. Marii Magdalenie
      dostępne są na stronie internetowej miasta www.luban.pl (http://www.luban.pl)
      
Wyniki konsultacji społecznych opublikowane zostaną na stronie internetowej miasta ww.luban.pl


fot. http://www.magdalenki.pl (http://www.magdalenki.pl)


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: melioracja 10 Październik, 2014, 12:38:01 pm
Ale się Urząd Miasta uaktywnił przed wyborami, cicha kampania Arkadiusza za pieniądze mieszkańców


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: Prowincjusz 11 Październik, 2014, 00:40:40 am
 ;D
Konsultacje społeczne odbędą się w trakcie wyborów samorządowych.


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: widelec 11 Październik, 2014, 06:25:21 am
Protokół nr LI /51 / 2014
sesji Rady Miasta Lubań
odbytej w dniu 27 maja 2014 roku
..

Ad. 5
Sprawozdanie Komisji ds. nazewnictwa ulic.
Sprawozdanie przedstawił pan Jan Hofbauer – Przewodniczący Komisji.
Komisja ds. nazewnictwa ulic powołana została uchwałąRady Miasta Lubańw dniu 28 stycznia 2014
roku w składzie:
Jan Hofbauer – Przewodniczący Komisji
Ryszard Piekarski – Z – ca Przewodniczącego Komisji
Małgorzata Grzesiak – członek Komisji
Józef Soczyński – członek Komisji
Stanisław Kosakowski – członek Komisji.
Komisja doraźna ds. nazewnictwa ulic powołana została na okres niezbędny, nie dłużej jednak niżdo
dnia 31 maja 2014 roku, do wypracowania projektu zmian w nazewnictwie ulic. Jest to w tej kadencji
druga komisja ds. nazewnictwa ulic. Podstawowym zadaniem komisji było wypracowanie materiałów
dotyczących najbardziej kontrowersyjnej ulicy w Lubaniu – ul. Żymierskiego.
Aktualnie trwająprace legislacyjne nad senackim projektem ustawy, który dotyczy zakazu nadawania
przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowlom, obiektom i urządzeniom użyteczności
publicznej, w tym drogom, ulicom, mostom i placom, które upamiętnia ją lub propagują    osoby, (...)..  

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fbip.um-luban.dolnyslask.pl%2Findex.php%3Fidmp%3D671%26r%3Dr&ei=ta84VPmkIsOAywP79oLYDA&usg=AFQjCNFFwuQz0ll-Fgssv6OGHwEIqaG4dg&cad=rja (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fbip.um-luban.dolnyslask.pl%2Findex.php%3Fidmp%3D671%26r%3Dr&ei=ta84VPmkIsOAywP79oLYDA&usg=AFQjCNFFwuQz0ll-Fgssv6OGHwEIqaG4dg&cad=rja)

Miłej lektury..

http://www.faktykaliskie.pl/dekomunizacja-ulic-co-na-to-mieszkancy (http://www.faktykaliskie.pl/dekomunizacja-ulic-co-na-to-mieszkancy)  


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: julia 11 Październik, 2014, 19:39:21 pm
a czy Lubań potrzebuje patrona/patronki????? zwykły populizm i tyle


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: krodar 26 Październik, 2014, 21:12:03 pm
A po cholerę jakiś patron? Kto to był ta Sw Maria?  mnie jako mieszkańcowi miasta Lubania jest to niepotrzebne, myślcie lepiej jak przyciągnąć do miasta inwestorów, twórzcie nowe miejsca pracy, to będzie się wszystkim żyło lepiej bo w mieście będzie więcej pieniędzy. A co nam może pomóc Sw. Maria Magdalena???


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: x 26 Październik, 2014, 22:26:35 pm
A po cholerę jakiś patron? Kto to był ta Sw Maria? 
Święta Maria Magdalena to kluczowa postać biblijna, wpisana w mury tego miasta od prawie tysiąca lat. I jedyne spoiwo dziedzictwa kulturowego po przesunięciu granic.


Tytuł: Odp: Św. Maria Magdalena patronką Lubania?
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Bernacki 03 Listopad, 2014, 22:59:25 pm
Przy dyskusji na temat wyboru patrona Lubania (choć już chyba minął termin zbierania głosów mieszkańców) chciałbym jeszcze rzucić kilka faktów historycznych, ponieważ jak rozmawiam z wieloma osobami na ten temat i podaję pewne informacje, to widzę pewne zdziwienie na twarzach, że Lubań już miał wielu patronów. Tak, miał wielu, nie tylko Św. Marię Magdalenę.

Otóż nie ma co ukrywać - patroni danego miasta byli tożsami z wezwaniem (ołtarzem głównym) kościoła farnego (parafialnego). Kwestia patronów Lubania nie jest nowa. Odsyłam do fajnego artykułu na ten temat w  „Fortsetzung der Hagiologia Lusatia Superioris” z 15 listopada 1775 roku (w Lausitzisches Magazin). Dlatego też autor, zgodnie z resztą z powyższymi zasadami, podaje po kolei lubańskich patronów. Pierwszym miałby być Św. Jerzy, patron rycerzy i walki z pogaństwem, gdyż jemu miała być poświęcona kaplica położona w pobliżu tzw. zamku żupana (sędzia królewski). Fragmenty murów tej kaplicy są do dziś widoczne w piwnicy dawnego liceum przy Pl.Lompy (odsyłam do mojego artykułu Kaplica Św. Jerzego w Lubaniu, 2012). Oczywiście są spory historyczne czy faktycznie kaplica ta była pierwszym sakralnym obiektem Lubania, czy też tylko kaplicą cmentarną z końca średniowiecza, co mogą potwierdzić już tylko badania archeologiczne. Wówczas wyjaśni się faktyczny czas budowy kaplicy.

Natomiast już niewątpliwie pierwszym patronem naszego miasta był Święty Mikołaj. Oczywiście nie jest to żart. Kościół pod tym wezwaniem powstał jeszcze przed lokacją miasta (w drugiej połowie XII wieku lub początku XIII). Stał w rejonie dzisiejszego Pl. Śląskiego – ul. Rataja. Czemu tam? Bo właśnie w pobliżu była przeprawa przez Kwisę, było to świetne miejsce na postój (dzień drogi od Zgorzelca i Lwówka, Bolesławca). Przed kościołem powstał pierwszy targ miejski. Święty Mikołaj był patronem kupców oraz rybaków, a jak wiadomo Lubań słynął i z handlu i ze świetnych połowów ryb w Kwisie i Potoku Starolubańskim. Niestety nie ma dziś śladów po tym kościele i przyległym do niego cmentarzu (bardzo liczne kości koparki wydobywały podczas budowy nowych bloków przy tych ulicach ok. 20-30 lat temu, w zasadzie stoją na cmentarzu, do 1945 roku był tam skwer zieleni). Nie ukrywam, iż mam wielkie sympatie dla tego patrona, już nie wspomnę, że kochają go Dzieci, a co ważniejsze jest  patronem kupców, a z nich Lubań słynie do dziś i chyba chce rozwijać dalej handel, no i pewnie zadowoleni byliby wszyscy wędkarze 

Kolejnym patronem Lubania był Święty Krzyż oraz Najświętsza Maria Panna. Otóż, gdy w XIII wieku przeniesiono miasto z terasy zalewowej wyżej (lokacja dzisiejszego Starego Miasta), zbudowano także w jego murach nowy kościół parafialny (raczej dopiero w drugiej połowie XIII wieku) i nadano mu wezwanie Św. Krzyża i NMP. Możliwe nawet, iż pierwotne wezwanie było tylko Najświętszej Marii Panny, podobnie jak w tym czasie w innych sąsiednich miastach śląskich i łużyckich. Kościół wykonano na planie krzyża (o samym ołtarzu Św. Krzyża jest wzmianka w końcu XIV wieku).  W tym miejscu nie należy mylić tego kościoła z kościołem Św.Krzyża przy ul.Brackiej (choć już historycy niemieccy się w tym gubili), zbudowanym przez franciszkanów (zapewne w 1336 roku). Dopiero wraz z nadaniem przez księcia piastowskiego Henryka Jaworskiego w 1320 roku patronatu  nad kościołem farnym magdalenkom (ba, nawet najstarsza rymowanka miejska mówi o tym, iż dla nich ten kościół zbudował/powiększył), otrzymał on dodatkowy ołtarz poświęcony Św. Marii Magdalenie (zapewne po 1322 gdy magdalenki jeszcze musiały oddać patronat w Sobocie dla Christiana von Gersdorf, wcześniejszego pana i opiekuna lubańskiego kościoła).  W ten sposób doszedł mu kolejny patron, a tym samym miastu. Ale na tym nie koniec. Podczas przebudowy kościoła w końcu XV wieku, dodatkowo ufundowano ołtarz Świętej Trójcy. Choć jeszcze w początku XVI wieku  pisało się o dwóch patronach – Św. Krzyża i Św. Marii Magdalenie (w 1501 r.  pisarz miejski i późniejszy burmistrz Jochann Koch faktycznie pisał, iż patronem Lubania jest Św. Krzyż i Maria Magdalena). W XVI wieku jednakże doszło do rewolty protestanckiej, w wyniku której zarówno Święty Krzyż i Maria Magdalena zostały zdetronizowane na rzecz Św. Trójcy. Odtąd zgodnie z zasadami patronem miasta (protestanckiego i katolickiego) była Święta Trójca. Nie bez powodu nastąpiła zmiana – protestantyzm generalnie dość nieprzychylnie odnosił się do ołtarzy świętych (w tym czasie wiele z nich niszczono, palono), a zwłaszcza maryjnych, natomiast Święta Trójca była przez nich szczególnie mile widziana. Dziś po tym kościele została nam tzw. Wieża Trynitarska (czyli Wieża Św. Trójcy), choć historycznie jej najstarsza nazwa moim zdaniem powinna brzmieć Wieża Mariacka, gdyż to NMP była patronką kościoła, a Wieża Trynitarska to już nazwa stosunkowo młoda.

Odnosząc się do propozycji Św. Jakuba jako patrona Lubania, to muszę stwierdzić, iż nigdy nie był patronem Lubania, przede wszystkim dlatego, że ołtarz pod jego wezwaniem znajdował się w małym kościele, a w zasadzie w kaplicy przyszpitalnej. Być może do 1303 roku był to kościół parafialny, ale wiejski, wsi Stary Lubań, a jeśli nie , to dopiero powstał w 1323 roku wraz z budową szpitala (więcej w moim artykule: Kościół Św. Jakuba w Lubaniu, 2012).

W zasadzie rajcy miejscy nie przyjmowali  żadnych aktów prawnych mówiących o tym, kto jest patronem miasta, wsi, gdyż po prostu było to jednoznaczne, zrozumiałe dla wszystkich. Problem pojawił się jednakże po 1945 roku, gdy tradycja ta kompletnie zanikła, choć zapewne już symptomy zapomnienia były w czasach gdy rządzili w Niemczech inni socjaliści, tyle, że narodowi spod znaku swastyki. Na rzecz Marii Magdaleny przemawia fakt, iż nadal w Lubaniu istnieje jej zakon, natomiast znikły kaplica Św. Jerzego, kościół Św. Mikołaja, zanikła tradycja kościoła NMP i Św.Krzyża. Pozostała jeszcze Wieża Trynitarska i XIX-wieczny kościół Św. Trójcy, ale ...
Natomiast zastanawiam się jak wygląda kwestia patrona z punktu widzenia reguł kościelnych. Dawniej sprawa była prosta, gdyż Lubań miał jeden kościół farny, w którym stale była siedziba dziekana, tam był najważniejszy ołtarz i patron miasta. Dziś mamy kilka parafii, także wciąż zmienia się siedziba dziekana. I chyba stąd problem w ustaleniu patrona, bynajmniej od strony tradycji.

Być może to małe wtrącenie historyczne pokazało, iż od zarania miasta zmieniali się jego patroni, jak widać z bardzo różnych przyczyn. Osobiście jestem przeciwnikiem demokracji w takich sytuacjach, wolę tradycję, jest dużo trwalsza niż wszelkie akty prawne. Nie wiemy kto kiedyś będzie zasiadał w radzie, jak raz wejdziemy do tej rzeki to ciężko będzie z niej wypłynąć, bo może kiedyś ktoś przegłosuje zupełnie egzotycznego patrona miasta, tak jak Sąd Administracyjny w warszafce  uznał, że wyznawcy Latającego Potwora Spagetti mogą zostać wpisani na listę związków religijnych. A nawet jeśli jakaś rada np. uchyli kiedyś patrona miejskiego to co, będzie to znaczyło, że miasto go nie ma ? Nic z tego, będzie dalej, bo to jest inna równoległa rzeczywistość. Jest sfera spraw, które powinny podlegać tradycjom. Tym bardziej boję się, aby tak kiedyś szanowana idea patrona, a więc kult świętego, nie została sprowadzona do tzw. profanum i organizacji pospolitych jarmarków. Wracając do magdalenek (bo moim zdaniem powinno pisać się z małej litery, tak jak franciszkanie, cystersi itd.) , to miały niewątpliwie spory wkład w życie miasta i okolic, miały czasy świetności i poważania wśród mieszczan, ale też od XVI wieku przeżywały wraz z miejscowymi katolikami od tych samych mieszczan (już protestantów) prześladowania i upokorzenia. Były próby zagarnięcia ich majątku, najpierw nieudane przez władze pruskie, a na koniec ze skutkiem przez władze PRL. Uważam jednak, że są inne sposoby uczczenia Św. Marii Magdaleny (nawet osoby niewierzące są zafascynowane tą postacią) i lubańskich magdalenek. Nie lubię ingerencji w wielowiekową tradycję i próby sformalizowania dawnych zasad, niestety ale trąci mi to „nowoczesnością”, w tym złym znaczeniu. Uważam, iż moje stanowisko jest dużo bliższe poszanowania czci świętych, niż traktowania ich jako „kandydatów” w plebiscycie na patrona miasta. Uważam, że są inne sposoby na pokazanie ich roli w historii czy dniu dzisiejszym Lubania.

Znając historię będziemy w stanie lepiej podejmować decyzje w dniu dzisiejszym.