Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 26 Czerwiec, 2014, 15:21:48Tytuł: Starosta przekazał kluczyki do nowej karetki
Wiadomość wysłana przez: powiat 26 Czerwiec, 2014, 15:21:48
Zakupiono nowy ambulans, który zagwarantuje mieszkańcom powiatu lubańskiego szybki i bezpieczny transport do innych szpitali, dowóz na badania specjalistyczne czy powrót do domu po zakończonym leczeniu - powiedział starosta Walery Czarnecki.

Jest również kolejnym symbolem zachodzących przemian w lubańskim szpitalu. Kluczyki od samochodu wręczył prezesowi Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu starosta Walery Czarnecki.

Starania o zakup nowej karetki dla lubańskiego szpitala zaczęły się blisko dwa lata temu, kiedy to posiadany, mocno wyeksploatowany ambulans zaczął ulegać coraz częstszym awariom.

- To był przestarzały model, mający za sobą kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów, do którego coraz trudniej znajdowaliśmy części zamienne. Przysparzał nam wielu problemów technicznych, nie mówiąc już o tym, że psuł wizerunek naszej spółki – mówi Krzysztof Konopka, prezes Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu. – Staramy się leczyć naszych pacjentów w sposób nowoczesny, systematycznie eliminując elementy utrudniające nam skuteczność tych działań. Podjęliśmy więc decyzję o zakupie nowej karetki.

Nowy ambulans, podobnie jak dotychczasowy, to nie typowa eRka, służącą ratowaniu życia, jaką posiada Pogotowie Ratunkowe, a szpitalna karetka wyjazdowa służąca do przewozu chorych na badania specjalistyczne prowadzone np. we wrocławskich klinikach czy transportu pacjentów na dalsze leczenie do szpitali o wyższym poziomie referencyjnym. Bywa również, że ambulansem odwozi się pacjentów do domów po zakończonej rekonwalescencji.

Karetką może podróżować jednorazowo sześć osób, w tym dwóch chorych. Posiada klimatyzowane wnętrza zarówno przedziału, w którym przewożony jest pacjent, jak i kierowcy. Obydwa wnętrza posiadają niezależną klimatyzację i wentylację, pracującą w obiegu zamkniętym, na wypadek gdyby samochód poruszał się w niekorzystnym dla zdrowia ludzkiego środowisku np. w smogu. Na jego wyposażeniu znajdują się urządzenia służące podtrzymywaniu funkcji życiowych, pełnowymiarowe nosze, fotel kardiologiczny oraz miejsce dla lekarza.

- Zadbaliśmy o to, aby ambulans posiadał niezbędne i komfortowe wyposażenie, które zagwarantuje szybki i bezpieczny dowóz pacjenta do miejsca przeznaczenia – zapewnia Krzysztof Konopka. – Wszystko dzięki środkom, które udało nam się pozyskać przy wsparciu ze strony Rady Powiatu, po czym rozpisaliśmy przetarg na dostawę karetki. Wygrała go, co nas ogromnie cieszy, firma lokalna Renault Perfecta. Dzięki temu będziemy mieli sprawny i szybki serwis. Wszystko na miejscu, nawet opon zimowych nie musimy magazynować u siebie. Samochód objęty jest pełną gwarancją. Odbiór i przekazanie karetki szpitalowi odbył się przy udziale władz powiatu.