Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Miasto Lubań => Wątek zaczęty przez: Urząd Miasta 18 Kwiecień, 2014, 13:16:49Tytuł: Biskup z wizytą w Zakładzie Karnym w Zarębie
Wiadomość wysłana przez: Urząd Miasta 18 Kwiecień, 2014, 13:16:49
14 kwietnia 2014 roku Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej ks. Bp Marek Mendyk po raz dwudziesty spotkał się z funkcjonariuszami i skazanymi w Zakładzie Karnym w Zarębie. Wart podkreślenia jest fakt, iż podczas sprawowanej Mszy świętej arcypasterz udzielił ośmiu skazanym sakramentu bierzmowania.
Wizyty księdza Biskupa na stałe weszły do kalendarza uroczystości Wielkiego Tygodnia w Diecezji Legnickiej. Zapoczątkował je w roku 1995 ks. Bp dr Tadeusz Rybak dzięki wspólnym staraniom ówczesnego kapelana jednostki ks. kan. Stanisława Boczonia z ówczesnym dyrektorem ppłk Piotrem Kopocińskim. Od tego czasu Wielki Poniedziałek już na stałe ma zapisane miejsce posługi kapłańskiej. Jest nim Zaręba, a dokładniej tutejszy Zakład Karny. Podczas wizyty Biskup modlił się za skazanych oraz za ich rodziny i bliskich, ale także za Służbę Więzienną, funkcjonariuszy tutejszej jednostki i ich rodziny. Po przywitaniu ks. Bp Marka Mendyka przez dyrektora Zakładu Karnego mjr Andrzeja Koszelę rozpoczęło się krótkie spotkanie samorządowców, osób duchownych oraz dyrekcji jednostki. Następnie zaproszeni goście przeszli do oddziału „ambulatorium i izby chorych”. Tu odwiedzono chorych w ich miejscu zakwaterowania, albowiem większość z nich nie mogła uczestniczyć w późniejszej Mszy świętej. Oddział mieszkalny, jego przeznaczenie, specyfikę i wyjątkowość przedstawiła lek. stomatolog por. Lilianna Kamionka-Jaroszewska. Zaproszeni goście w asyście dyrektora i jego zastępców, towarzyszących wizycie funkcjonariuszy udali się następnie do obiektu sali widzeń. Tu miało miejsce powitanie dostojnego gościa przez skazanych. Osadzeni przygotowali na tę okazję poezję. W tym miejscu więźniowie zaprezentowali specjalnie wybrane wiersze autorstwa Jana Pawła II. Nieprzypadkowy wybór związany był z przypadającą niedawno rocznicą śmierci i mającym mieć miejsce 27 kwietnia przyjęciem w poczet świętych Kościoła. Skazani po zaprezentowaniu wierszy wręczyli Księdzu Biskupowi przygotowane obrazy. Jeden przedstawiający Matkę Teresę z Kalkuty, drugi Jana Pawła II. Przyszedł także czas na wspólną modlitwę oraz szczególne podziękowania Biskupa za przedstawienie poezji Jana Pawła II. Następnie odbyło się spotkanie z mediami, po czym zaproszeni goście udali się do kaplicy, gdzie odprawiona została Msza święta pod przewodnictwem ks. Bp Marka Mendyka. Na zakończenie Eucharystii miało miejsce poświęcenie krzyży, pamiątki przyjęcia w tym dniu przez skazanych sakramentu bierzmowania. Na zakończenie wizyty zaproszeni goście złożyli sobie życzenia zdrowia, spokoju i błogosławieństwa z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

mjr Ryszard Leszczyński
Zakład Karny w Zarębie


[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]