Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Promowane wydarzenia => Polecane - Strona główna => Wątek zaczęty przez: powiat 16 Styczeń, 2014, 14:44:58Tytuł: Nasz powiat w gronie najlepszych
Wiadomość wysłana przez: powiat 16 Styczeń, 2014, 14:44:58
7 stycznia br. Związek Powiatów Polskich ogłosił listę laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2013 roku. Po raz drugi powiat lubański uplasował się na trzecim miejscu w kraju w kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców, uzyskując tym samym tytuł ,,Laureata Rankingu Powiatów”. Ranking Powiatów 2013 roku nasz powiat zakończył z wynikiem 35625 punktów. Honorowy Patronat nad Rankingiem sprawują Newsweek Polska, Dziennik Warto Wiedzieć oraz Magazyn Gospodarczy FAKTY.

Celem organizowanego przez ZPP przedsięwzięcia jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych samorządów w kraju, promowanie ich w skali kraju, a także integracja mieszkańców i środowisk samorządowych – tłumaczy starosta lubański Walery Czarnecki.

Według informacji umieszczonej na stronie związku powiatów polskich - uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas Kongresu Regionów w Świdnicy. Planowany termin to 10-12 czerwca 2014 roku.

Tak jaki w latach ubiegłych Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Jest on prowadzony w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców,  miasta na prawach powiatu,  gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Zakończona właśnie edycja trwała od 1 stycznia do 27 grudnia 2013 roku. Przez ten czas oceniano samorządy według ściśle określonych kryteriów. Punkty przyznawano za: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców i funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem urzędu, promocję rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocję rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpracę krajową i międzynarodową, działanie promocyjne.