Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Hydepark => Wątek zaczęty przez: Robert Daszkiewicz 24 Listopad, 2013, 21:19:27Tytuł: Bez podatku od nieruchomości
Wiadomość wysłana przez: Robert Daszkiewicz 24 Listopad, 2013, 21:19:27
W dniu 21 listopada podczas sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o zwolnieniu wszystkich mieszkańców (osoby fizyczne) Gminy Michałowo z podatków, tj. od nieruchomości: budynków mieszkalnych, gruntów pozostałych na których znajdują się budynki mieszkalne i budynków pozostałych znajdujących się na tych gruntach. Tym samym Michałowo zostało najprawdopodobniej pierwszą gminą w Polsce, w której nie trzeba płacić tychże podatków.

Oto jak decyzję Samorządu Michałowa uzasadnia Burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

- Podjęliśmy tę decyzję ponieważ gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej. Dzięki temu możemy odciążyć mieszkańców. Chcesz być zwolniony z podatku zamieszkaj w Michałowie. Wierzymy, że będzie to zachętą, aby ludzie chcieli budować się i zamieszkać w Michałowie. Każda gmina powinna podejmować działania prorozwojowe, a jeśli jeszcze przy tym skorzystają nasi mieszkańcy to tym bardziej warto. Osoby starsze będą miały więcej pieniędzy na leki, a rodzice na podręczniki czy też inne potrzeby swoich dzieci.

Działania samorządu Michałowa ukierunkowane są na stwarzanie atrakcyjnych warunków do zamieszkania i inwestowania w Michałowie, ale także na ciągłą poprawę warunków życia mieszkańców. Realizowane są liczne inwestycje w zakresie infrastruktury sportowej, kulturalnej i turystycznej. Gmina posiada bowiem spory potencjał turystyczny dzięki atrakcyjnemu położeniu na styku Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej i bogactwu przyrodniczemu. W planowanym budżecie na rok 2014 zapisano 11,5 mln złotych na działania inwestycyjno – remontowe, co stanowi 43% budżetu, a jeszcze wiele wniosków unijnych czeka na ocenę. Zadłużenie gminy to 28,65 %.

źródło: michalowo.eu

ps. co ciekawe warto zwrócić uwagę, jak spadały koszty administracji w ciągu kilku ostatnich lat. Liczebność gminy to ok. 7,2 tys mieszkańców, dochód gminy ok 29 mln


Tytuł: Odp: Bez podatku od nieruchomości
Wiadomość wysłana przez: MMM 25 Listopad, 2013, 18:58:37
też dane mi było zobaczyć wypowiedzi mieszkańców Michałowa i ich Burmistrza.

Pomysł świetny, ale czy nasz gmina moze porównywać sie z tamtą? i co najlepsze wprowadzić takie zmiany??

 nie dodałeś szanowny Robercie, ze gmina Michałowo ma dość spory zastrzyk pieniędzy do kasy budżetu z faktu że  przez ich gminę przebiega gazociąg..mają kasę  ponieważ koncern gazowy za dzierżawę buli kasę i to nie mała..

druga sprawa Burmistrz nie określił jak długo będzie obowiązywało to zwolnienie z podatku
 
ludzie wierzą że nie jest to kiełbasa przedwyborcza, ale czas pokarze jak było naprawdę

dodać tez trzeba że Burmistrz podkreślał, że zdecydował się tez na taki krok, ponieważ gmina jest jak zauważyłeś bardzo mała , a tym krokiem liczy na fakt, powiększy sie liczba mieszkanców gminy

pionierski projekt, ale czy faktycznie beiznteresowny ?
wątpię..


Tytuł: Odp: Bez podatku od nieruchomości
Wiadomość wysłana przez: Robert Daszkiewicz 25 Listopad, 2013, 20:48:41
Drogi/a MMM to jest jako ciekawostka. Masz racje, trzeba zawsze patrzeć całościowo na sprawę. Jako eksperyment wart jest obserwowania. Ja zwróciłem uwagę na zmniejszające się koszty administracji i ciekawy sposób na ściągnięcie nowych mieszkańców.