Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 12 Sierpień, 2013, 08:55:03Tytuł: Kajakiem po atrakcjach Księstwa Czocha
Wiadomość wysłana przez: powiat 12 Sierpień, 2013, 08:55:03
Spływ kajakowy już za nami. Po raz pierwszy miłośnicy sportów wodnych z całego powiatu lubańskiego przyjechali do Lubania, żeby wziąć udział w ,,Spływie kajakowym – po atrakcjach Księstwa Czocha”. Chętnych do uczestnictwa w tym sportowo-rekreacyjnym wydarzeniu było ponad pięćdziesiąt osób. 20 lipca br. w sobotnie popołudnie spotkali się w Uniegoszczy by zmierzyć się z trudnym nurtem Kwisy.

Wszystko to za sprawą realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Lubaniu projektu „Rowerem po atrakcjach Księstwa Czocha” w ramach Programu Operacyjnego EWT Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska „Przekraczamy granicę”.

Organizatorzy spływu przywiązali dużą wagę do bezpieczeństwa spływających, dlatego przed wyprawą wszyscy uczestnicy zostali zapoznani ze sprzętem i z zasadami bezpieczeństwa, a szkolenie przeprowadzili profesjonalni instruktorzy kajakarstwa oraz ratownicy medyczni. 

Najpierw trzeba było sprawdzić czy wszyscy chętni spełniają regulaminowe wymogi i rzeczywiście mogą wystartować. Przez weryfikację przebrnęli wszyscy i w sobotę rano wypłynęli z Uniegoszczy do Nowogrodźca. Pogoda w tym dniu dopisała, a warunki na Kwisie – górskiej i często nieprzewidywalnej rzece, były rewelacyjne.

Kwisa nie jest wcale taką małą rzeczką, a jeśli chodzi o siły natury, to zawsze warto mieć przed nimi respekt. Mimo, że jest to pierwsza edycja imprezy, to cieszy się ona ogromną popularnością – mówi jedna z uczestniczek spływu.

Jednym z celów projektu było wypromowanie szlaku kajakowego Kwisy. Nie da się zaprzeczyć, że ta rzeka jest wymarzonym miejscem do uprawiania kajakarstwa.

W samo południe uczestnicy wyruszyli w kierunku Radogoszczy. Kolejnym punktem na trasie był Nawojów Śląski i Nawojów Łużycki, skąd ruszyli w stronę Nowogrodźca. Ponad 15-kilometrowy dystans, z którym zmagali się uczestnicy, zakończył się poczęstunkiem przy boisku sportowym w Nowogrodźcu. Trasa spływu po Kwisie, mimo korzystnych warunków, momentami sprawiła uczestnikom wiele trudności.

Jedną z nich były brzegi porośnięte za zaroślami wierzby, które uniemożliwiały płynne przemieszczanie się po rzece. Nie zniechęciło to jednak uczestników do dalszych zmagań, wręcz przeciwnie – motywowało do jeszcze większego wysiłku. Dużą atrakcją okazała się przeprawa przez progi wodne, aż cztery na tym odcinku, mimo że Kwisa nie jest rzeką głęboką – jej średnia głębokość waha się między 0,5 a 1 m.

Wszystkim dopisywał dobry humor, już z daleka było słychać śmiech i śpiew grupy, która pomimo zmęczenia podziwiała uroki pięknego powiatu lubańskiego. Po dotarciu na metę każdy był wyczerpany, ale zadowolony z tak spędzonego czasu. Uczestnicy przy poczęstunku wymieniali się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami, deklarując uczestnictwo w kolejnych podobnych przedsięwzięciach organizowanych przez powiat lubański.

Jestem pewna, że jeszcze raz powtórzę ten wyczyn. Kwisa jest dość wymagająca. Często trzeba walczyć z prądem, a na drodze napotyka się powalone drzewa, aby się z tym uporać potrzeba trochę siły i doświadczenia. Mimo tego przyznaję, że kajakarstwo to naprawdę ogromna przyjemność – przyznaje Kasia Zubiak jedna z uczestniczek spływu.


Tytuł: Odp: Kajakiem po atrakcjach Księstwa Czocha
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Słowiński 18 Sierpień, 2013, 11:44:54
Aby posmakować pływania w kajaku w sobotę skorzystałem z okazji i przepłynąłem się Bobrem z Nielestna do Soboty. Wspaniała przygoda. Tym bardziej żałuję, że nie załapałem się na królową rzek Powiatu Lubańskiego - Kwisę!