Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Ogłoszenia drobne => Wątek zaczęty przez: Marek Kardela 14 Lipiec, 2013, 12:50:11Tytuł: AGATOWE LATO
Wiadomość wysłana przez: Marek Kardela 14 Lipiec, 2013, 12:50:11
XVI Lwóweckie Lato Agatowe

Wybierając się do Lwówka można było ciekawie spędzić czas i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Jak sama nazwa wskazuje największą atrakcją była Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, a wśród nich oczywiście największa ekspozycja AGATÓW. Było również dużo innych wyrobów naturalnych, wyrobów z metali szlachetnych (srebra i miedzi), bursztynów, muszli, koralowców, gliny, drewna (nawet sprzed 220 mln. lat), lnu, wilkiny i wielu innych materaiałów. Były jeszcze kwiaty, rośliny i różne zwierzęta zamknięte w skamieniołościach. Można było również zobaczyć prawdziwe meteoryty (w tym największy znaleziony w Polsce) i porozmawiać osobiście z pasjonatami, którzy je osobiście poszukują na całym świecie, a po dłuższej rozmowie zdradzają miejsca i tajniki  poszukiwań meteorytów. Było również wiele wyrobów i eksponatów z Afryki i Azji. Była możliwość zakupu agatu wraz z przecięciem go na miejscu. Był też jeden eksponat zupłnie inny, z dziedziny najnowszej i najwyższej technologii – urządzenie (mini helikopter) do robienia zdjęć z wysokości 150-200 metrów. Można było nabyć oryginalną figurkę świątych i aniłów jak i bardzo kolorowe kwiaty, tylko że nie naturalne, a wykonane z wosku w formie świec. Głodny na pewno nikt z Lwówka też nie wyjechał, gdzie oprócz wielu punktów z typowym jedzeniem była możliwość skosztowania tradycyjnego pieczywa, oscypków i dań na gorąco jak i gorących dziewczyn, które zapraszały na tutejszy napój wyrabiany z chmielu. No i była wspaniała Parada Motocykli i przemarsz. W przemarszu można było zobaczyć historycznie ubranych żołnierzy, przedatawicieli różnych klubów, stowarzyszeń i profesji takich jak poszukiwaczy skarbów i minerałów, górników, tancerzy, wędkarzy, fanów blusa, Pawlaka i Kargula, nordic walking, pracowników szpitala, pracowników Lasów Państowych i co zostało nagrodzone wielkimi brawami grupę z Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Lwówka. Szkoda tylko, że czas pozwalał nam na spędzenie we Lwówku czterech godzin, bo i czternaście nie byłoby za dużo. Za rok na pewno zawitamy po raz kolejny do Lwówka i Państwa również namawiam do odwiedzenia tego grodu podczas Lata Agatowego.

Więcej w Kalendarzu Kulturalnym
Tytuł: Odp: AGATOWE LATO
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 14 Lipiec, 2013, 18:38:28
Każdy bawi się tak jak lubi i fajnie, że można skorzystać z propozycji sąsiadów.

Grupa z PTSM w Lubaniu uczestniczyła w zorganizowanych w ramach XVI Lwóweckiego Lata Agatowego XI Ogólnopolskich Lwóweckich Letnich Marszach na Orientację. Ponieważ zawody były dwudniowe i obejmowały cztery etapy organizator PTTK Lwówek przygotował noclegi- na czwartym piętrze Baszty Lubańskiej, co dla turystów stanowiło dodatkową gratkę.
Po sobotnich etapach była okazja uczestniczyć w atrakcjach kulturalnych do późnej nocy. Jeszcze w niedzielę dodatkowo po etapach rywalizacji, w oczekiwaniu na wyniki uczestnicy wybrali się na spacer, by z okolicznych wzgórz podziwiać panoramę Lwówka Śląskiego.
Rywalizacja zakończyła się dla Lubanian sukcesem Henryk i Tadeusz Sławińscy pokonali rywali plasując się na pierwszym miejscu. Na ich piersiach zawisły medale, ale nie złote, a jak przystało na Agatowe Lato- agatowe.


Tytuł: Odp: AGATOWE LATO
Wiadomość wysłana przez: x 15 Lipiec, 2013, 00:14:00
W miarę możliwości zajrzyjcie na wystawę do lubańskiego muzeum. Agaty z doliny rzeki Kwisy kładą Lwówek. Takie moje zdanie ;)


Tytuł: Odp: AGATOWE LATO
Wiadomość wysłana przez: edward osman 15 Lipiec, 2013, 09:29:39
No fakt. Agaty w Muzeum Regionalnym są przepiękne. A niektóre wyjątkowo ciekawe co do wewnętrznej zawartości. A jeżeli dodatkowo po wystawionych agatach oprowadzi was Dyrektor Muzeum... czas wtedy mija inaczej. Wolniej.
Kłania się Einstein!