Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Hydepark => Wątek zaczęty przez: ZUZA 13 Maj, 2013, 20:47:09 pm



Tytuł: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 13 Maj, 2013, 20:47:09 pm
Ruszyła piąta edycja festiwalu Pro Musica Sacra.

[attachment=1]


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 03 Czerwiec, 2013, 20:44:48 pm
Recital Organowy

14 czerwca o 19:00
Kościół Ewangelicki Marii Panny w Lubaniu

Artur Piwkowski - organy

Irena Jagoszewska-Piwkowska- słowo wiążące
 
PROGRAM KONCERTU:

1) J. S. Bach - Preludium Es-dur BWV 552a z Clavier-ubung III

2) J. S. Bach - Komm, Gott, Schopfer, Heiliger Geist BWV 631

3) D. Buxtehude - Vater unser in Himmelreich BuxWV 219

4) J. S. Bach - Christ lag in Todesbanden BWV 625

5) J. S. Bach - Wenn wir in hochsten Noten BWV 641

6) Anonim XIV w. (Bibliothèque Communale de Faenza, BC 117 - Codex Faenza)
- Kyrie: Cunctipotens Genitor Deus

7) Anónimo (Archivo Musical de Chiquitos)
- Fuga (AMCh 476)
- Música de Órgano (AMCh 393)
- Sal si puedes Marcosi (AMCh 396)
- Vía crucis (AMCh 397)
- Música de Órgano (AMCh 399)
Transkrypcja: ks. Piotr Nawrot

8) F. Mendelssohn-Bartholdy - Sonata nr 2 z op. 65
- I - Grave
- II - Adagio
- III - Allegro maestoso e vivace - Allegro moderato

9) Improwizacja organowa do pieśni kościelnej wybranej przez publiczność.


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 14 Czerwiec, 2013, 22:53:52 pm
"Chwalcie łąki umajone"- pewnie Karol Antoniewicz (autor słów pieśni) uśmiechnął w niebie słysząc wariacje na muzyczny temat tej pieśni, ja się uśmiechałam słysząc buczenie trzmiela nad łąką. I czułam metafizyczną doskonałość chwili, na którą przez podanie tytułu mojej ulubionej pieśni miałam wpływ.
Był Bach, Mendelssohn i Buxtehude, ale też średniowieczny chorał i melodie religijne z Ameryki Południowej.
Godzina z muzyką organową (i to nie tylko moja opinia) była piękną godziną dzisiejszego dnia.
A po koncercie z koleżankami zastanawiałyśmy się, co robili w tym czasie ci, którzy jutro powiedzą, że w Lubaniu nic się nie dzieje?


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: Hubert 15 Czerwiec, 2013, 22:16:10 pm
Niektórzy (nieposiadający zdolności translokacyjnych ;)) cierpliwie czekali (ponad 3 godziny) w kolejce do lekarza specjalisty (onkologa) w jednym z sąsiednich miast powiatowych. :) - i z pewnością nie powiedzą, że w Lubaniu nic się nie dzieje; powiedzą, że żałują, iż nie mogli w koncercie uczestniczyć. :(


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 27 Czerwiec, 2013, 21:01:39 pm
6 lipca 2013 godz. 19:00
Kościół św. Józefa w Świeradowie - Zdroju
prof. Joachim Grubich - organy

Recital Joachima Grubicha w Świeradowskim kościele będzie niewątpliwie najważniejszym koncertem tegorocznej edycji PRO MUSICA SACRA. Jest dla nas olbrzymim zaszczytem, że ten znakomity artysta zechciał przyjąć nasze zaproszenie i zagrać w naszej małej miejscowości. Zapraszam serdecznie wszystkich na to niezwykłej wagi wydarzenie:

Program koncertu:

Jan Sebastian Bach - Preludium i fuga h-moll BWV 544

Felix Mendelssohn-Bartholdy - Sonata f-moll op.65 nr 1

Mieczysław Surzyński - Improwizacja n.t. Świety Boże" op. 38

Cesar Franck - Chorał a-moll

Joachim Antoni Grubich(ur. 16 stycznia 1935 w Chełmnie) – polski organista, profesor nauk o sztukach pięknych, wykładowca akademicki.
Debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Oliwie w 1960, W 1961 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi, a w 1962 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w większości krajów europejskich, a także na Gran Canaria, w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, na Syberii, w Turcji, Kanadzie, Stanach Zjenoczonych i Meksyku. Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Kalifornii, Katedrze w Strasburgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego), Konserwatorium i Filharmonii w Moskwie oraz Filharmonii w Sankt Petersburgu. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju oraz za granicą, pod batutą takich dyrygentów, jak Massimo Pradella, Aldo Ceccato, Ferrucio Scaglia, David Daniels, Mircea Basarab, André Lodeon,Witold Krzemieński, Andrzej Markowski, Jerzy Katlewicz, Krzysztof Missona, Tadeusz Strugała, Karol Teutsch, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj. Nagrywał dla wielu rozgłośni europejskich a także występował w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii i Stanach Zjednoczonych. Ma w dorobku 26 płyt
Jest zapraszany do udziału w pracach jury najważniejszych konkursów organowych na całym świecie.
Joachim Grubich prowadzi działalność pedagogiczną, którą rozpoczął w 1964 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1969 uzyskał stopień docenta. W 1970 objął klasę organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym akademii muzycznych w Warszawie (gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu) oraz Krakowie. Był też gościnnie profesorem w Seulu w Korei Południowej (1994-95). Prowadził kursy mistrzowskie w Bad Homburgu, Kristiansand, Lahti, Merseburgu, Soro, Zürichu oraz Kamieniu Pomorskim. Występował również z odczytami na temat polskiej sztuki organowej w Brukseli, Cambridge, Erlangen, Helsinkach, Lahti, Lubece, Norymberdze, Stuttgarcie i Sztokholmie.

Uczestniczył w pracach przy odbudowie organów w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie oraz w budowie nowych organów w Akademii Muzycznej, Filharmonii Narodowej i kościele św. Piotra i Pawła w Warszawie.

Joachim Grubich od 1992 pełni funkcję kierownika artystycznego letnich i jesiennych koncertów organowych w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie.
Z bardzo wielu nagród i odznaczeń jakimi uhonorowano profesora Grubicha warto wymienić cztery najważniejsze:
Złoty Krzyż Zasługi
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal Pro Eclesia et Pontifice (nadany przez Jana Pawła II)


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 04 Lipiec, 2013, 23:07:25 pm
Profesor Joachim Grubich zagra w sobotę o 19.00 w Świeradowie
[attachment=1]


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 06 Lipiec, 2013, 23:14:22 pm
Profesor Joachim Grubich zagrał w Świeradowie w ramach festiwalu "Pro Musica Sacra". Zagrał cztery utwory zgodnie z programem i dodatkowy utwór Cesara Francka dla licznie zgromadzonej publiczności (donoszono ławeczki).
Festiwal, którego dyrektorem artystycznym i duszą jest młody człowiek Jakub Choros, to produkt kulturalny wysokiej jakości i cieszę się, że wraz z przyjaciółmi, mogłam uczestniczyć w dzisiejszym koncercie, który jak zgodnie stwierdziliśmy, był prawdziwą ucztą dla ducha.

PS dla pana Jakuba Chorosa- katedra Notre-Dame w chorale Francka brzmiała gotycko i kawiarenki nad Sekwaną szemrały gwarem.

Znalazłam
Feliks Mendelssohn-Bartholdy - Sonata f-moll op. 65 nr 1 - Allegro assai vivace (http://www.youtube.com/watch?v=CKvWwo2oI7c#ws) 


Tytuł: Odp: Pro Musica Sacra po raz piąty
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 22 Sierpień, 2013, 21:55:31 pm
Koncert Pasyjny.

24 sierpnia 2013r. godz.19.00
Kościół św Józefa w Świeradowie - Zdroju


prof. Tadeusz Zathey - organy
Jakub Choros - kontratenor



Program
1) Fantazja organowa n.t. pieśni „Ludu mój ludu”

2) Recytatyw „Ja freilich ist” i aria „Komm susses Kreuz”
(z Pasji wg św. Mateusza BWV 244a)

3) Recytatyw „Du Lieber Heiland Du”, i aria „Buss und Reu” (z Pasji wg św. Mateusza BWV 244a)

4) Aria „Von den Striecken” (z Pasji wg św. Jana BWV 245)

5) Aria „Erbarme dich, Mein Gott” (z Pasji wg św. Mateusza BWV 244a)

6) Fantazja organowa n.t. pieśni „Bądź mi litościw”

7) Recytatyw „Erbarmes Gott” i aria „Konnen Tranen meiner Wangen” (z Pasji wg św. Mateusza BWV 244a)

8.) Aria „Es ist volbracht” (z Pasji wg św. Jana BWV 245)

9) Fantazja organowa n.t. „Ruht wohl ihr heiligen Gebeine”
( z Pasji wg św. Jana BWV 245)

Tadeusz Zathey polski profesor (ur. 1 września 1947 we Wrocławiu, organista i dyrygent. W wieku 5 lat rozpoczął edukację muzyczną gry na fortepianie. Liceum Muzyczne we Wrocławiu w klasie fortepianu Heleny Kruppe ukończył w 1966 roku. Od trzynastego roku życia praktykuje jako organista. We Wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej uzyskał dwa dyplomy: Wydziału Wychowania Muzycznego (1970) i Dyrygentury (1976) w klasie prof. Adama Kopycińskiego. Studia dyrygenckie pogłębiał na stypendium rządu austriackiego w Hochschule für Musik w Wiedniu (1982-1983) w klasie prof. Carla Österreicha, mając w tejże uczelni również kontakty z wybitnymi kapelmistrzami operowymi: Othmarem Suitnerem i Horstem Steinem. Jest autorem muzyki filmowej, licznych opracowań chóralnych (m.in. cykle : Muzyka rozrywkowa na chór żeński, Polskie pieśni patriotyczne na chór męski, Opera na wesoło na chór męski, Zapomniane melodie na chór męski), oraz instrumentacji na różne zespoły (m.in. dla Operetki Wrocławskiej, Opery Wrocławskiej, Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Opery Królewskiej w Madrycie ) a także kompletnych instrumentacji i opracowań b.c. dwóch oper: Dido and Aeneas H. Purcella i Impresario in angustie D. Cimarosy; oraz opracowań popularnych melodii na fortepian na cztery ręce. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla rozgłośni Polskiego Radia oraz dla stacji radiowych i telewizyjnych w Europie. Nagrał kilka płyt i kaset. Wielokrotnie uczestniczył jako wykładowca i dyrygent w Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjno-Kantatowej oraz z okazji festiwali Wratislavia Cantans (m.in. wykonał z uczestnikami kursów następujące dzieła: Acteon Charpentiera – 1991, Dafne Caldary – 1994, Magnificat Żebrowskiego – 1999); oraz dwukrotnie – na kursie w Bayreuth. Współpracował z orkiestrami: Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną w Solingen (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii we Lwowie.
W 2006 roku przygotował w Operze Wrocławskiej premierę Czarodziejskiego Fletu W.A.Mozarta.
Do lutego 2011r. wykładał również we wrocławskim Metropolitalnym Studium Organistowskim i prowadził chór Studium.