Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: Oficer prasowy OTPS SG 09 Listopad, 2008, 17:09:58Tytuł: Drzwi Otwarte OTPS SG
Wiadomość wysłana przez: Oficer prasowy OTPS SG 09 Listopad, 2008, 17:09:58
Po raz pierwszy dolnośląska Straż Graniczna otworzyła swoje podwoje dla wszystkich mieszkańców Lubania oraz okolic. Drzwi Otwarte Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu, zorganizowane w sobotę 8 listopada od g. 10.00 – 16.00 stały otworem dla zainteresowanych tym, co dzieje się po drugiej stronie muru, a zwłaszcza dla wielbicieli psów, dla których zaplanowano najwięcej atrakcji.

Drzwi Otwarte stały się jednocześnie okazją do zaproszenia klasy maturalnej Technikum Weterynaryjnego w Jeleniej Górze. Kadra Ośrodka jest szczególnie zainteresowana młodzieżą ze szkoły o tym, jakże nieczęstym profilu. Ze względu na specyfikę OTPS SG, technicy weterynarii są niezbędni w służbie Ośrodka, zajmującego się tresurą psów dla Straży Granicznej w całej Polsce.

Listopadowy, jak się okazało, pochmurny dzień, nie był jednak kwestią przypadku. Z listopadem Ośrodek jest szczególnie związany i niekoniecznie chodzi o porę roku oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości 90 lat temu.

Koleje losu Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej im. Ziemi Łużyckiej w Lubaniu zdecydowały, że to właśnie w tym jesiennym miesiącu, szkoła została przeniesiona do Lubania z Żarki nad Nysą. I tak oto od siedmiu lat z ogromnym zaangażowaniem, funkcjonariusze Ośrodka uczestniczą w życiu lubańskiej społeczności, biorąc udział i organizując wiele akcji skierowanych do mieszkańców Lubania oraz okolic. Szczególnie, rokrocznie realizowana akcja „Pies – twój bezpieczny przyjaciel”, skierowana zwłaszcza do najmłodszych, jest perełką w działalności społecznej Ośrodka, dla którego pies nie stanowi zagadki.

 Dwa lata temu, także w listopadzie, na lubańskim rynku został wręczony Ośrodkowi sztandar oraz nadane imię, nie bez kozery – Ziemi Łużyckiej. Po raz pierwszy wówczas na rynku w Lubaniu przeplatały się zielono – niebieskie mundury Straży Granicznej i Policji. Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w obecności mieszkańców regionu dostąpiliśmy zaszczytu nadania sztandaru Ośrodkowi Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej.

Stąd termin pierwszych Drzwi Otwartych OTPS SG, z których, mimo niesprzyjającej aury, skorzystało wielu mieszkańców i właścicieli psów, nie tylko z Lubania. Na co dzień zamknięte i strzeżone 24 h na dobę mury Ośrodka, odwiedzali również mieszkańcy Jeleniej Góry oraz Zgorzelca.
Pierwszym miejscem na drodze zwiedzających, wartym zatrzymania się na chwilę stała się Sala Tradycji ŁOSG i OTPS SG, gdzie można było dotknąć historii, słuchając o dziejach formacji granicznych.

W programie była m.in.  prezentacja pracowni dydaktycznych oraz osmologicznych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt szkoleniowy, połączone z prezentacją sprzętu tresurowego wykorzystywanego w służbie granicznej.

Po drodze można było się natknąć na wystawę sprzętu technicznego i transportowego oraz trzykrotnie w ciągu dnia prezentowanego pokazu tresury psów służbowych Straży Granicznej.

Dla tych wszystkich, którzy przybyli ze swoimi czworonogami, instruktorzy – specjaliści odpowiedzialni za tresurę w Ośrodku, nie szczędzili porad dotyczących wychowania psów, a lekarze weterynarii porad w zakresie profilaktyki, karmienia i leczenia zwierząt domowych.
[attachment=1][attachment=1][attachment=3]
Na zakończenie można było postrzelać ze śrutu na najnowocześniejszej strzelnicy krytej. Tutaj panująca na zewnątrz pogoda była bez znaczenia.