Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Przyroda i Turystyka => Wątek zaczęty przez: Bero 28 Luty, 2013, 09:38:25Tytuł: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 28 Luty, 2013, 09:38:25
Kiedy w nocy nie ma chmur polecam spojrzeć w stronę nieba  :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: x 28 Luty, 2013, 12:26:39
Dobre. Bardzo dobre!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: cezar 02 Marzec, 2013, 16:08:41
Aż nie chce się wierzyć że to nad Lubaniem! Piękne. Szkoda, że ostatnio tak mało mamy możliwości podglądania nieba. Zbyt wiele dni pochmurnych tej zimy nam się przydarzyło.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Firefoks 02 Marzec, 2013, 18:48:34
Aż nie chce się wierzyć że to nad Lubaniem! Piękne. Szkoda, że ostatnio tak mało mamy możliwości podglądania nieba. Zbyt wiele dni pochmurnych tej zimy nam się przydarzyło.

Z tym że takie niebo nie koniecznie jest nad Lubaniem. Bero nie wpuszczaj nas w maliny. Nie ma możliwości dostrzeżenia takich zjawisk "spojrzeniem w niebo".


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 02 Marzec, 2013, 19:02:37
Bero- napisz, dla mnie starszej pani, jak się robi takie zdjęcia? Niesamowite. W niebo zawsze miło spojrzeć. Bezmiar kosmosu onieśmiela i sprowadza na właściwe miejsce.
Wczoraj w nocy obudził mnie księżyc, bezczelnie podglądający mnie przez firankę. A dzisiejsze wieczorne niebo tak żegnało nie widziane dawno słońce:
[attachment=1]


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Firefoks 02 Marzec, 2013, 21:00:03
Krysiu ja bardzo przepraszam.Ale dlaczego piszesz że nie widziane dawno słońce. Przecież dzisiaj się widzieliśmy.  :D


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Słowiński 02 Marzec, 2013, 21:58:27
Grzegorz. Mam prośbę. Jak możesz opisz sfotografowane kawałki nocnego nieba nad Lubaniem. Z pewnością bardzo wyraźnie widać na jednym zdjęciu Jowisz (a może nawet pokazałeś go nam dwukrotnie z maleńkim satelitą na tle tarczy największej planety Układu Słonecznego). Rzecz jasna - jak na dłoni - widać Srebrny Glob. Aż chce się wyznaczyć trasę marszruty! Ale te mgławice? lub galaktyki?
 :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 03 Marzec, 2013, 11:02:04
Witam wszystkich serdecznie i bardzo dziękuję za miłe słowa! Zdjęcia zostały zrobione z terenu mojej posesji położonej niedaleko Gimnazjum nr 3. Astronomia i Astrofotografia (fotografowanie nocnego nieba) to wspaniałe dziedziny, w które warto się zagłębiać. Fotografowanie Wszechświata wymaga wiele cierpliwości, dokładności i niestety także nakładów finansowych. Jeśli postawimy aparat na zwykłym statywie i zrobimy zdjęcie (około minuta ekspozycji) zobaczymy, że gwiazdy będą zataczały łuki. Dlatego niezbędny jest specjalny montaż, który umożliwia śledzenie obiektów na niebie. Na nim (tzw. montażu paralaktycznym) osadza się aparat bądź teleskop wraz z detektorem i robi kilkanaście bądź kilkadziesiąt zdjęć od kilku do kilkunastu minut każde. Następnie wszystkie fotografie nakłada się na siebie. Niestety muszę trzymać się tej dolnej granicy, gdyż ograniczają mnie oprawy uliczne (parkowe, otwarte typu kulistego) - najgorsze z możliwych pod kątem astronomii. Rozproszone w każdą stronę sztuczne światło powoduje, że zdjęcie w bardzo szybkim tempie zostaje prześwietlone.

Jeśli chodzi o obserwacje zgodzę się z Firefoksem, że nie wszystkie obiekty da się dostrzec gołym okiem (głównie mgławice). Wpływ na to ma wspomniane sztuczne zaświetlenie. Wiele jednak widać doskonale za pomocą średniej klasy teleskopów. Dla mnie osobiście nic nie może dorównać Saturnowi, którego pierścienie powodują zawrót głowy. Piękne są także gromady gwiazd, a także Jowisz ze swoimi księżycami oraz oczywiście nasz satelita. Jeśli w czasie wakacji będziecie nad jeziorem (oczywiście daleko od ogniska) bądź w innych nieoświetlonych rejonach zobaczcie w niebo (najlepiej jeśli nie będzie na niebie Księżyca). Latem wędkując w nocy z łódki patrząc w niebo niemal z niej nie wypadłem!

Jeśli ktoś jest zainteresowany problemem ze sztucznym zaświetleniem nieba zapraszam na stronę http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=28&Itemid=42. (http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=28&Itemid=42.) Zawarte są tam informacje jak źle zainstalowane oświetlenie szkodzi przyrodzie, a także wskazówki jak wpływać na poprawę sytuacji. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że grono zainteresowanych Astronomią w Lubaniu będzie się powiększało. Być może uda się w przyszłości otworzyć specjalistyczne kółko, dzięki któremu o Lubaniu stanie się bardzo głośno nie tylko na Dolnym Śląsku :)

Poniżej zamieszczam zdjęcie otwartej gromady gwiazd. Nazywa się Messier 35. Leży w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Jej średnica wynosi blisko 24 lat świetlnych, a znajduje się w odległości około 2770 lat świetlnych od Słońca.

Ps. Pozostałe zdjęcia za chwilkę opiszę.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 03 Marzec, 2013, 11:26:11
Witam wszystkich ponownie i zamieszczam opisy do zdjęć, które zostały zamieszczone na początku wątku.

Pierwsza fotografia została zrobiona 6 czerwca 2012r. i przedstawia przejście planety Wenus na tle tarczy słonecznej.

Drugie zdjęcie to Galaktyka Andromedy, zwana inaczej Messier 31. Leży około 2,5 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.

Na trzecim zdjęciu fragment Drogi Mlecznej w okolicy gwiazdy Altair.

Trzecia fotka to tzw. Gazowy Olbrzym, a więc planeta Jowisz. Jak dobrze zauważył Pan Burmistrz udało się uwiecznić także jeden z księżyców :)

Zdjęcie numer 4 to wszystkim znany Księżyc w pełni.

Piąta fotografia to najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie - Wielka Mgławica w Orionie lub Messier 42. Jest odległa od Ziemi o blisko 1345 lat świetlnych. To najbliższy Ziemi obszar gwiazdotwórczy. Ma średnicę około 30 lat świetlnych.

Zdjęcie szóste przedstawia gromadę podwójną w Perseuszu - NGC 869 oraz NGC 884.

Fotografia siódma to popularne Plejady - Messier 45. Każdy bez lornetki może je dostrzec niedaleko Jowisza (obok Księżyca w tej chwili najjaśniejszy obiekt na naszym niebie).  Gromada znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 440 lat świetlnych. Jest młodziutka - liczy sobie około 100 mln lat :-)

Przedostatnie zdjęcie to fragment Drogi Mlecznej w okolicy Gwiazdozbioru Łabędzia.

Ostatnie zdjęcie z kolei przedstawia pozorny ruch gwiazd na naszym niebie. Fotografię może zrobić każdy kto posiada aparat wraz z wężykiem spustowym oraz statyw. Ustawiamy czas ekspozycji i przez kilka godzin robimy te same zdjęcia. Nałożone na siebie dadzą podobny efekt.

Zdjęcia mogą być o "niebo" lepsze. Wszystko zależy od warunków oraz nabywanego doświadczenia, które przy każdej nadarzającej się okazji z pokorą staram się wzbogacać.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 03 Marzec, 2013, 12:17:31
Bero. nie tylko piękne zdjęcia ale i ogromna wiedza na temat nieba i kosmosu. Koniecznie musisz pomyśleć o upowszechnieniu swoich wiedzy i umiejętności. może faktycznie poprzez kółko.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 06 Marzec, 2013, 00:57:54
Dzięki Edward, bardzo doceniam to co napisałeś. Dzisiaj z uwagi na dobrą pogodę bardzo chciałem solidnie popracować. Niestety niekorzystny wiatr niosący dymy z kominów szybko sprowadził mnie na ziemię :( Próbowałem, ale wyszło tylko to co w załączniku. Na dole uwieczniła się Mgławica Oriona (M42). Tym razem w kadrze uchwyciłem także trzy charakterystyczne gwiazdy wchodzące w skład Gwiazdozbioru Oriona. Można je zobaczyć obecnie na południowo-zachodnim niebie. Obok wymienionych gwiazd z lewej strony ponad nimi znajduje się gwiazda koloru żółtego (Betelgeza). To charakterystyczne elementy gwiazdozbioru, który jest symbolem zimowego nieba. Przy sprzyjających warunkach nieuzbrojonym okiem nie jest trudno dostrzec także samą mgławicę. Na zdjęciu obok położonej z lewej strony gwiazdy widać także zarys Mgławicy Płomień. Jest tam jeszcze coś fascynującego. Obecnie widać jedynie malutki zarys. Jeśli pogoda dopisze postaram się, ale jak najszybciej Wam to pokazać. Aby "wyszło (a raczej wyszła) z ukrycia" potrzebuję jednak zebrać nie 30 minut materiału (jak w przypadku poniższego zdjęcia), a co najmniej 5 razy tyle. Pozdrawiam i mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem opisem :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 16 Marzec, 2013, 22:21:41
Księżyc - 14 marzec 2013


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: x 16 Marzec, 2013, 23:18:33
Piękne zdjęcie. Ciekawe kiedy pierwszy człowiek stanie na Księżycu ;)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Bernacki 17 Marzec, 2013, 00:37:42
Troszkę się spóźniłem, ale dodam jeszcze, że wczoraj, 17 marca, była 382 rocznica śmierci Johanna Keplera - wielkiego astronoma i fizyka, chyba nie muszę opisywać praw Keplera. Ale czemu o nim - otóż co najmniej od 29 lipca 1629 roku przebywał i mieszkał w Lubaniu u swojego szwagra Jakuba Bartscha. Jakub był nie tylko mężem jego córki, Zuzanny (poślubił ją w Pradze, gdy miała 15 lat), ale był również wybitnym astronomem. Po śmierci Keplera w 1630 roku, zakończył nawet jego dwa dzieła.
Lubań w tym czasie wydał jeszcze kolejnego wielkiego astronoma - znawcę komet, meteorów - Marcusa Fritsche. Zarówno Fritsche, jak i Bartsch, Kepler, dali podstawę do rozwoju nowoczesnej astronomii w połączeniu z fizyką, gdyż wcześniej były to bardziej nauki z pogranicza astrologii i horoskopów. Bartsch odkrył i nadał nazwy kilku konstelacjom gwiazd (w załączeniu jego mapa nieba i konstelacja Tygrysa). Tak więc Lubań wydał dwóch wielkich astronomów przełomu XVI i XVII wieku i gościł największego po Koperniku - Keplera (który w pełni popierał tezy Kopernika i Galileusza).
Naprawdę nie jedno miasto w Europie chciałoby poszczycić się takimi tradycjami i takimi obywatelami Sześciogrodu. Obecność Keplera świetnie wykorzystał np. Żagań, tworząc ciekawą ścieżkę naukową w mieście, wykorzystując naukę do promocji miasta.

Tak więc może i nam wyrośnie kolejny lubański astronom :) - zdjęcia b. fajne! A może by tak po 2015 roku mały projekcik unijny i małe planetarium na planowanej do odbudowy wieży Zameczku ?

Kilka dzieł lubańskich astronomów można znaleźć w necie czy już zebranych na moim "chomiku" (Tomasz-Selenit - Lubań - publikacje niemieckojęzyczne).


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 17 Marzec, 2013, 01:19:01
Dziękuję Wam za ciepłe słowa! Tomasz Twoja informacja jest bardzo cenna i wartościowa. Zapewne niewiele osób wiedziało o wizycie Johanna Keplera w Lubaniu. Powinna to być jedna z wizytówek naszego miasta. Jeśli chodzi o projekt unijny - jest to świetny pomysł, nie tylko z punktu widzenia obserwatora-hobbysty :-) Dzięki inwestycji zostałaby rozbudowana oferta turystyczna Lubania, a także świetne miejsce dla młodzieży, która mogłaby zagłębiać się w tajniki tej interesującej dziedziny. Astronomia bardzo wciąga! Najpierw postawiłbym jednak na modernizację oświetlenia ulicznego. Obecne lampy dają nam możliwość gołym okiem zobaczyć tylko najjaśniejsze gwiazdy. Mamy nad głowami ogromne skarby, które przypominają jacy jesteśmy maleńcy we Wszechświecie. Przy zmianie opraw na właściwe (kierujące strumień światła wyłącznie w kierunku drogi) mogłyby być dostępne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Pozdrawiam

Niektórzy zaczynają rozumieć jak wiele tracimy przez niewłaściwe oświetlenie. Szczegóły w załącznikach:

http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=210&Itemid=1 (http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=210&Itemid=1)
http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=1 (http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=211&Itemid=1)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 17 Marzec, 2013, 11:20:53
Panie Tomaszu wysłałem prywatną wiadomość. Jeśli nie doszła bardzo proszę dać znać. Pozdrowienia


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 17 Marzec, 2013, 13:01:52
"mieszkał w Lubaniu u swojego szwagra Jakuba Bartscha. Jakub był nie tylko mężem jego córki, Zuzanny"

Panie Tomaszu- ale to ciekawe, co pan pisze o astronomach w Lubaniu. Tylko drobna uwaga Jakub Bartsch był mężem córki Keplera Zuzanny, czyli zięciem astronoma. Szwagier to mąż siostry.

Goethe też w Lubaniu zostawił ślad swoich stóp i nocował w dzisiejszym Takisie, strasznie lubię wykłady historyczne na temat naszej okolicy, a czy wiecie, że 27 stycznia 1972 roku w lubańskim Domu Kultury dała koncert światowej sławy pianistka pani Barbara Hesse-Bukowska. Pamiętam ten koncert do dziś. Artystka grała Chopina, a aktorka(nie pamiętam która) czytała listy Chopina. - to tak na marginesie.

Bero- dałbyś kiedyś popatrzeć na niebo?


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 17 Marzec, 2013, 13:27:30
O tym że Kepler był co nieco słyszałem. Panie Tomaszu dziękuję za szczegóły. Bero - piękne zdjęcie księżyca. Oglądając je mam wrażenie że niemal po nim chodzę :) Bero do roboty! coś z tym Keplerem w Lubaniu trzeba zrobić!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Łojkowski 17 Marzec, 2013, 13:47:46
Kepler to obecnie jest na orbicie:) i szuka nam egzoplanet:)
Co do zdjec to dość ładne,najwieksze wrazenie wywarla na mnie gwiazda a raczej uklad dwoch tanczoncych ze soba gwiazd w prometeuszu, szkoda ze nie dozyjemy tego zeby zobaczyc jak konczy im sie taniec,boom bedzie efektowny:)
A najslabsze zdjecie to chyba Jowisz bo tylko jeden ksiezyc zlapany,ale jest za to wielka czerwona plama wiec nie jest zle:)
Co do oswietlenia to fakt w miastach jest slabo wiec polecam wypady na wies:P


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 17 Marzec, 2013, 14:17:11
ZUZA da się zrobić :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Bernacki 17 Marzec, 2013, 16:52:36
Pani ZUZO - oczywiście "zięciem"  :) ale byk...
Załączam stronę tytułową z książki naszego lubańskiego astronoma Bartscha. Nie wnikałem, który to on, ale wydaje mi się, że pierwszy z prawej lub ten na wprost to Kepler z charakterystyczną dla niego bródką. Dziadek Jakuba Bartscha - Nicklas, był kilkakrotnie burmistrzem Lubania (1513, 1517, 1520, 1524). Dziw bierze, że tak szybko stał się znanym w całej Europie astronomem, gdyż zmarł w wieku 33 lat, zaledwie 3 lata po swoim teściu. Nie wiem czy to możliwe, ale przeszperam materiały, gdzie mógł znajdować się dom Bartscha, a tym samym miejsce, gdzie jakiś czas pomieszkiwał Kepler.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 24 Marzec, 2013, 09:16:40
Saturn uchwycony 24 marca 2013r. około 1.30. Obserwując planetę przy -12 nawet będąc ubranym w dres i stojąc w klapkach nie czuje się zimna :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 13 Kwiecień, 2013, 02:32:07
Dzisiejszy dzień nie napawał optymizmem na jakiekolwiek obserwacje. Mocno wiało i do tego co jakiś czas padał deszcz. Wieczorem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jednak wszystko się zmieniło. Przejrzystość nieba była fantastyczna! Odpuściłem sobie oglądanie meczu i postanowiłem troszkę powalczyć. Zapolowałem na gromadkę kulistą położoną w Gwiazdozbiorze Herkulesa. Nazywa się M13 i jest najjaśniejszą tego typu gromadą gwiazd widzianą z naszej półkuli. Pozdrawiam i korzystając z okazji zapraszam wszystkich jutro na stadion MOSiR. Łużyce Lubań zagrają z Pogonią Oleśnica. To tak zwany mecz o 6 punktów... Początek o godzinie 16 - wstęp wolny :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: wiking 13 Kwiecień, 2013, 22:35:19
Bero,mam pytanie czy widziałeś dzisiaj zorzę miała być widoczna po 22.00 ,jak tak to może masz jakieś zdjęcia pozdrawiam .


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 13 Kwiecień, 2013, 23:07:51
Niestety chmury uniemożliwiły jakiekolwiek obserwacje. Moim marzeniem jest pojechać w pewne miejsce, gdzie zorze są częstym zjawiskiem. Zobaczyć taki pokaz swoimi oczami musi być wspaniałym doświadczeniem. Pozdrowienia


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 15 Kwiecień, 2013, 10:49:07
Udało mi się wczoraj poprawić gromadę kulistą M13 w Herkulesie oraz zaliczyć testowe podejście do galaktyki Wir w pobliżu Wielkiej Niedźwiedzicy. Jak tylko pozwoli pogoda poświęcę jej dużo więcej czasu.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 24 Kwiecień, 2013, 00:40:21
Dziś taki księżyc że aż się chce do niego wyć! Zrobiłem zdjęcie aparatem ale wyszła jakaś masakra. mała żółtawa plamka. Bero. Czekam z utęsknieniem na nowe, profesjonalne zdjęcia!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 24 Kwiecień, 2013, 07:16:56
Jak tylko księżyc zacznie zbliżać się do nowiu i będzie pogoda poświęcę nockę na coś fajnego :) Pozdrowienia!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 14 Maj, 2013, 11:10:05
Mgławica planetarna "pierścień", inaczej Messier 57. Znajduje się w Gwiazdozbiorze Lutni. Zdjęcie zrobione 13 maja 2013r.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 16 Maj, 2013, 10:19:02
Kolejna nocka z gwieździstym niebem. Tym razem Galaktyka Sombrero inaczej Messier 104. Leży w gwiazdozbiorze Panny. Druga fotografia to kolejne podejście do gromady kulistej Messier 13, inaczej Wielkiej Gromady Herkulesa.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 16 Maj, 2013, 15:12:03
Bero, mój drogi miałeś wspaniały pomysł z tym wątkiem. W ogóle podoba mi się Twoja aktywność na Forum. Piszesz o gwiazdach, o sporcie i co najważniejsze jesteś opanowaną i kulturalną osobą, ponieważ zachowujesz spokój nawet wówczas gdy jesteś prowokowany. Dla mnie jesteś gatunkiem Forumowicza takim bardziej cywilizowanym, który podnosi do góry poziom tego miejsca, po tym jak inni czasem nurzają go w bagienku. Zuza nasza kochana i Jeżyk, to też takie dobre dusze na tym Forum.
Nie rozumiem tylko Bero, skąd te minusy u Ciebie. Czym mogłeś kogokolwiek wkurzyć ???  Niestety, niektóre osoby na Forum dają upust swojej złości czy wręcz nienawiści stawiając innym minusy. Sorry ale dla mnie to trochę komiczne, ja nie stawiam minusów, nawet jeśli ktoś zdrowo mnie wnerwi. Jestem naprawdę pokojowo nastawiona do świata, choć niektórzy odbierają mnie jako jadowitą jędzę. Mam nadzieję, że będziesz stałym bywalcem na Forum.  :)  Pozdrawiam.

I oczywiście kolejny plusik. :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 16 Maj, 2013, 15:23:08
Witam i bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Minusy stawia mi, jak oczywiście podejrzewam, tylko jedna osoba. Nie będę zniżał się do poziomu swojego sąsiada dlatego każdy niuans w statystykach, czy to plus czy minus odbieram z uśmiechem. Żeby oceniać daną osobę trzeba ją najpierw poznać. Najlepiej robić swoje i czerpać z tego przyjemność. Pozdrawiam!

Ps. Droga mleczna z każdą nocą jest coraz wyżej. Wkrótce postaram się uwiecznić kilka jej fragmentów :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 19 Maj, 2013, 15:03:23
Gwiazda Arktur w Wolarzu.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 22 Maj, 2013, 23:34:18
Z przykrością oznajmiam, że kończę przygodę z umieszczaniem zdjęć związanych z astrofotografią. Kończę też z wypowiadaniem się na forum. Zrozumiałem, że trzeba dbać tylko o swój interes, a udzielanie się i walka o poprawę wizerunku miasta nie ma najmniejszego sensu. Z przykrością muszę też cofnąć podziękowania dla Pana Burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, który kilka miesięcy temu zgodził się wyłączyć lampę. Teraz zmienił decyzję. Szkoda, że opinia mojego sąsiada Marka Kardeli jest ważniejsza niż danie szansy na rozwój tak ciekawego zainteresowania. Miałem poważny plan na stworzenie kółka astronomicznego, było już kilkunastu chętnych na spotkania. Ps. Panie sąsiedzie Marku proszę napisać także petycję w sprawie skoszenia metrowych traw przy wjeździe na ulicę. W nich też mogą czaić się pedofile i złodzieje! Ludzie uważajcie jak przechodzicie koło Wyspowej 28. Z dachu bliskiej osoby Pana Marka spadają dachówki!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 22 Maj, 2013, 23:55:02
Smutne i przykre to co przed chwilą przeczytałam. Bero mam nadzieję, że zmienisz  zdanie i zostaniesz na Forum, bo jesteś tu takim pozytywnym światełkiem. Po za tym pamiętaj jeśli masz jakieś plany to nie rezygnuj z nich tak łatwo. Każdy z nas napotyka na swojej drodze na większe lub mniejsze trudności ale one nie powinny nas zniechęcać a wręcz przeciwnie wyrabiać hart ducha lub że tak się wyrażę dodawać jaj. Ja swoich jaj nabrałam z czasem, właśnie dzięki różnym przeciwnościom losu.
Pozdrawiam serdecznie.  :) :) :)

Nie znam szczegółów sprawy ale jeśli rozwiązanie problemu leży w kwestii  pana Burmistrza, to gorąco apeluję o  nie podcinanie skrzydeł młodym wartościowym ludziom.   :)  


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: x 23 Maj, 2013, 00:13:26
Spokojnie Bero. Pisałem kiedyś o Galaktycznym Lubaniu - zapewniam, że będzie! I lampy pogasimy, a jak będzie trzeba pedofilów za jaja połapiemy i na latanię :)

Co do towarzystwa zamieszkującego ulicę. - Im najbardziej zależy na tym, aby to wszystko rozwalić. Jeżeli się poddasz, odniosą sukces.

Film motywacyjny ;)

http://www.youtube.com/v/TuoLo5SKIZ0?version=3&hl=pl_PL


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: tatajulki 23 Maj, 2013, 00:18:50
Co Nas nie zabije....realizuj swoje hobby i pasje bez względu na okoliczności.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 23 Maj, 2013, 00:32:08
Nie ładnie szanowny panie Marku. Piastował pan społeczną funkcję, więc powinien się pan charakteryzować oddaniem dla społeczeństwa, bo chyba takie cechy nie zanikają z dnia na dzień, jeśli je w ogóle posiadamy. A tu taka nowina podcina pan skrzydła młodym ludziom z pasją.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Prowincjusz 23 Maj, 2013, 00:40:07
...realizuj swoje hobby i pasje bez względu na okoliczności.

A co zrobić jeśli okoliczności świecą?
U mnie w nocy jest ciemno (wiocha ;D), co wcale nie jest równoznaczne z ciemnotą.
Nasza wioska jako pierwsza oprotestowała oficjalnie i rzeczowo gminne uchwały "śmieciowe".
http://www.luban24.pl/index.php?topic=8377.msg39692#msg39692 (http://www.luban24.pl/index.php?topic=8377.msg39692#msg39692)
Czasem sąsiad włącza u siebie lampę w nocy, ale to można opanować.
Pogadam z żoną. Mamy wiatę, trochę wysoką, na której można by urządzić "obserwatorium", po małej adaptacji.
Jak chcesz, Bero, to zapraszam na wizję lokalną ;)
Kontakt na PW.

Pozdrawiam

tsetse


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Tony 23 Maj, 2013, 07:39:52                                rozczarowany chłopczyk się obraził
                             fajnie się czujesz być wydymanym ?
                           cóż jednego wazeliniarza mniej...
                                    głowa do góry powodzenia....
   @ Piotr                             
(https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/261791_381551215289721_430148119_n.jpg)
(https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/292079_381551968622979_400695866_n.jpg)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 27 Maj, 2013, 09:37:53
Skreślam zdanie, w którym cofałem podziękowania pod adresem Pana Burmistrza Arkadiusza Słowińskiego w sprawie lampy. Dziękuję za szybką reakcję.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 27 Maj, 2013, 11:03:34
Oprawa zmieniona, serdecznie dziękuję Panie Burmistrzu za bardzo szybką interwencję!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 27 Maj, 2013, 14:59:01
Bero, naprawdę cieszę się, że problem tak szybko został rozwiązany.  :)

Grzegorz Halama - Ja wiedziałem że tak będzie (http://www.youtube.com/watch?v=QI0bB4Pe7sU#)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 30 Maj, 2013, 12:11:50
Bero. Częściej zaglądaj na forum. I pisz :D
Czekam również na kolejne zdjęcia naszego nieba!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 10 Czerwiec, 2013, 16:09:30
Jeszcze raz dzięki wszystkim za wsparcie. Jak się rozpogodzi coś fajnego przygotuję.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Myszka 11 Czerwiec, 2013, 19:58:12
Witam!
bardzo rzadko zabieram głos na forum......ale tym razem muszę to zrobić może się komuś narażę ...a może skłonie jednak niektórych do myślenia ......
Bero bardzo fajnie ,że dałeś się przeprosić i nadal pomimo swojej deklaracji będziesz się odzywał:((((((
No cóż jak chorągiewka....pierwsze "dziękuje Panie Burmistrzu:)) ,drugie 'cofam podziękowanie Panie Burmistrzu,trzecie skreślam zdanie itd....itp.....
pomówienia ,które wrzucasz na forum są nie fajne i tak naprawdę dla użytkowników którzy zaglądają na ,,niebo nocą,,nic to nie obchodzi!!!!!.
Słyszałem,że ktoś z balkonu blokowego wypatrzył nieznaną planetę ....można ???

Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: maricus2 11 Czerwiec, 2013, 20:30:35
No cóż jak chorągiewka....

Ja też tu się rzadko wypowiadam, ale nie mogłem się powstrzymać jak przeczytałem Twoją wypowiedź. Proponuję poznać temat od początku. W prasie ukazał się artykuł o Bero. Polecam przeczytać Tobie go ze zrozumieniem. Bero wcześniej prosił o wyłączenie lampy, decyzja przez Urząd Miasta została zaaprobowana. Następnie została włączona gdyż jeden z mieszkańców napisał petycję, że jest za ciemno. Lampa ponownie została włączona. Jakbyś miała jakąś pasję i swoje zdanie nie poczułabyś się oszukana? Pan Burmistrz to zrozumiał, szybko znalazł rozwiązanie i jest to dla niego wielki plus! Nie często władze miasta zajmują się problemami jednej jednostki.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 11 Czerwiec, 2013, 20:58:35
Dziś będzie piękne nocne niebo, tylko noce coraz krótsze  :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Myszka 11 Czerwiec, 2013, 21:49:59
 ;DBrawo dla Pana Burmistrza:)jak sam zauważyłeś zaglądam na ,,niebo nocą' i jest to forum ok....Nie moim celem było dyskryminowanie hobby Bero lecz zwrócenie uwagi na sposób reakcji....czy mieszkaniec ulicy na której mieszka Bero nie może upominać się o swoje a i przy okazji innych bezpieczeństwo??Czy w danej sytuacji nie trzeba było spokojnie poczekać.Podziwiam zainteresowanie Bero i ,że ma ochotę dzielić się nim z innymi,ale czy to już upoważnia do tego żeby być hołubionym i absolutnie nietykalnym .Zawsze jest tak,że są zwolennicy i przeciwnicy ...myślę sobie jednak,że możemy w sposób w miarę kulturalny przekazywać swoje wątpliwości .Odważyłem się napisać na tym forum ponieważ będąc na spacerze wstąpiłem na ul.Wyspową ....trawa skoszona (cyt.,,pedofile i złodzieje")już nie mają kryjówki ,dachówki nie lecą na głowę .Lampy wszystkie świecą ulica całkiem miła .....


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Myszka 11 Czerwiec, 2013, 21:57:52
Brawo dla Pana Burmistrza:)jak sam zauważyłeś zaglądam na ,,niebo nocą' i jest to forum ok....Nie moim celem było dyskryminowanie hobby Bero lecz zwrócenie uwagi na sposób reakcji....czy mieszkaniec ulicy na której mieszka Bero nie może upominać się o swoje a i przy okazji innych bezpieczeństwo??Czy w danej sytuacji nie trzeba było spokojnie poczekać.Podziwiam zainteresowanie Bero i ,że ma ochotę dzielić się nim z innymi,ale czy to już upoważnia do tego żeby być hołubionym i absolutnie nietykalnym .Zawsze jest tak,że są zwolennicy i przeciwnicy ...myślę sobie jednak,że możemy w sposób w miarę kulturalny przekazywać swoje wątpliwości .Odważyłem się napisać na tym forum ponieważ będąc na spacerze wstąpiłem na ul.Wyspową ....trawa skoszona (cyt.,,pedofile i złodzieje")już nie mają kryjówki ,dachówki nie lecą na głowę .Lampy wszystkie świecą ulica całkiem miła .....


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 12 Czerwiec, 2013, 03:37:32
Faktycznie noce są krótkie, ale coś udało się zarejestrować  ;) Na zdjęciu Mgławica Hantle, inaczej Messier 27.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 12 Czerwiec, 2013, 03:47:50
I jeszcze na szybko okolice gwiazdki Sadr. Prędko tam wrócę na dłużej, bo ta część letniego nieba jest jedną z najciekawszych :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 12 Czerwiec, 2013, 03:54:07
Myszka nie chcę być uszczypliwy i złośliwy, ale trawy są wykoszone w 50% :) Ponadto wiele gmin po godzinie 23-24 wyłącza lampy ze względów oszczędnościowych. Tutaj problem stworzyły dwie sztuki (dochodzą do mnie pogłoski, że mimo iż włączone, świecą na drogę, a więc wyłącznie tam gdzie powinny, to nadal pewnej osobie się to nie podoba!). Swoją drogą nie wiedziałem, że mieszkam w tak niebezpiecznej okolicy... Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 14 Czerwiec, 2013, 14:59:21
Kolejna, choć bardzo krótka, zarwana nocka. Tym razem gromada kulista w Gwiazdozbiorze Herkulesa (Messier 13).


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 04 Lipiec, 2013, 13:57:02
Messier 27 - podejście numer 2.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 04 Lipiec, 2013, 20:31:13
Bero Messier 27 ???? Coś więcej???


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 04 Lipiec, 2013, 20:50:29
Panie Edwardzie Messier 27 to inaczej Mgławica Hantle. Znajduje się w Gwiazdozbiorze Lisa, w pobliżu charakterystycznego dla letniego nieba Gwiazdozbioru Łabędzia. Do końca nie jest znana jej odległość od naszej planety. Przybliżona wartość wynosi 1250 lat świetlnych. Jak podaje Wikipedia: "Według obecnie przyjętej teorii dotyczącej ewolucji gwiazd, mgławica ta powstała w miejscu, gdzie jeszcze ok. miliona lat temu istniała gwiazda o masie kilkakrotnie większej od masy Słońca. Po przejściu przez fazę czerwonego olbrzyma, gwiazda ta przekształciła się w zmienną gwiazdę typu AGB, wyrzucającą w przestrzeń duże ilości materii. Z tej materii utworzyła się Mgławica Hantle".

Korzystając z okazji polecam pobrać darmową instalację programu Stellarium. Wystarczy wpisać w ustawieniach położenie naszego miasta i już po chwili cieszyć się aktualnym położeniem gwiazdozbiorów i niezliczonej ilości obiektów nad naszymi głowami.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 07 Lipiec, 2013, 11:34:00
30 minut dziur w chmurach zaowocowało szkicem tzw. Mgławicy Półksiężyc (w katalogach częściej jako NGC 6888). Jest to mgławica emisyjna znajdująca się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Została odkryta 15 września 1792 roku przez Williama Herschela. Znajduje się w odległości około 4700 lat świetlnych od Ziemi.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Firefoks 07 Lipiec, 2013, 21:35:54
Bero sorry.Ja tak to widzę  :D[attachment=1]


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 08 Lipiec, 2013, 10:15:18
Patrz! Patrz! Wielki Wóz! :) W załączeniu ostatnie podejście w tym roku do Mgławicy Hantle. Łączny czas robienia zdjęcia ponad 2 godziny. Przenoszę się w inny rejon nieba :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 10 Lipiec, 2013, 23:13:04
A jeśli ktoś jest zainteresowany śledzeniem nieba ale pod kontem przelotów samolotów nad naszymi głowami i informacją skąd i dokąd lecą polecam stronę
http://www.esky.pl/radar (http://www.esky.pl/radar)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Bernacki 12 Lipiec, 2013, 22:45:05
Kolejna ciekawostka astronomiczna z Lubania. W XVIII wieku krajobrazem Księżyca zajmował się lubański kaznodzieja (w zasadzie z Unięcic k. Pobiednej). W roku 1755 wydał książkę "Lancharten von Monde" - "Mapa Księżyca". Około 100 stron tekstu o jasnej i ciemnej stronie, rzekach, morzach na Księżycu. Wydał ją w w Lipsku/Lubaniu. Co ciekawe uznawana jest za jedno z podstawowych źródeł historycznych o Księżycu (choć bardziej jako ciekawostka) - znalazło się w wykazie źródeł Wikisorce. Pozycja dostępna w necie. uznano ją na tyle interesującą, iż w 2009 roku miało miejsce jej wznowienie przez wydawnictwo Kessinger Publishing w Montanie/USA (cena ok 18 dolców).


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Tony 12 Lipiec, 2013, 23:26:36
A jeśli ktoś jest zainteresowany śledzeniem nieba ale pod kontem przelotów samolotów nad naszymi głowami i informacją skąd i dokąd lecą polecam stronę
[url]http://www.esky.pl/radar[/url] ([url]http://www.esky.pl/radar[/url])                   jak widać nie ograniasz tematu
               po pierwsze :
                      http://www.flightradar24.com (http://www.flightradar24.com)
                      to po drugie
                  to jest kanał wlotu do "bundes" nad naszymi głowami
               po trzecie unia dąży do likwidacji tego typu tworów wloty kanałów
                          do państwa w celu:
                            obniżeniu kosztów: czytaj ceny biletów
                                nie latasz nie ogarniasz przyziemny jesteś  bardzo i nisko :)
                             qr..wa mać edek jak cie kocham za twą nie wiedzę...;P
Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 14 Lipiec, 2013, 22:28:43
Panie Tomaszu dziękuję za historyczną ciekawostkę. No proszę Bero ile to można dzięki tak niewinnemu wątkowi dowiedzieć się ciekawych rzeczy.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: x 15 Lipiec, 2013, 00:05:29
Wybitnych Astronomów było więcej, np. zięć Jana Keplera - Jacob Bartsch (urodzony w Lubaniu) a i asystent i prawa ręka Edisona urodził się 3 km od miejsca, w którym mieszkam. Okolice Lubania obfitują w wybitne postaci świata nauki, i niebawem przygotuję Wam o tym wątek. Na razie jestem zbyt zdumiony :)

cytat:
    if there is anything that can bind the heavenly mind of man to this dusty exile of our earthy home and can reconcile us with our fate so that we can enjoy living – then it is verily the enjoyment of ... the mathematical sciences and astronomy.    ”

— Johannes Kepler in a letter to Bartsch

(http://www.sophiararebooks.com/pictures/2264.jpg)

BARTSCH, Jacob. (Andreas GOLDMAYER, ED.) [KEPLER]
Planisphaerium stellatum seu Vice-Globus Coelestis in plano delineatus. Cui adjectae sunt Ephemerides. V. planetarum ab anno MDCLXII ad MDCLXXXVI. Catalogus urbium praecipuarum in Europa, Asia, & Africa. Opera et studio Andreae Goldmayeri.
Nürnberg: Christoph Gerhard for Paul Fürst, 1661. First edition of this collection. Jakob Bartsch (1600-1633) married Kepler's daughter Susanna and was his father-in-law's assistant in his later years. The present work contains a complete cosmographical handbook with 23 worked problems for the student (first published in 1624), a perpetual solar ephemeris by Laurentius Eichstadius, a planetary ephemeris for 25 years from 1662, a star catalogue based on Brahe, Kepler and Severinus, a catalogue of European cities with their coordinates, tables of right and oblique ascensions, a table of polar elevations for Nuremberg by Cyprian Leowitz, and an historical preface by the editor Andreas Goldmayer (d. 1665), astrologer and calendar-maker in Nuremberg, giving a history of the great astronomers of Nuremberg in some detail including lists of their publications. According to Warner, the positions of the stars charted on Bartsch's three maps are not simply based on a Ptolemaic or Tychonic source — in the text, he discusses the positions of Brahe, Keyser and Habrecht, and in the star catalogue those of Copernicus, Brahe and Bayer. The date of the present publication, variously reported as 1661 or 1662, is conjectured based on the starting point of the planetary tables, and the use of 1661 in the example on the last page. Warner: Sky Explored p.16-1a. Houzeau & Lancaster 15252 (note); Zinner: Astronomische Instrumente 245; Bibl. Dt. Mus. Libri Rari 25. Rare.4to: 195 x 156 mm, uncut. Contemporary vellum, both end-papers preserved. Engraved title with the astronomers of Nuremberg seated in discussion at a table with the city in the background, 3 engraved folding celestial maps, 6 (3 double page) engraved folding plates, and 4 woodcut illustrations in the text. (42),152(:recte 148), (170), (2: instructions for the binder) pp. As in all copies p. 1/2 and 5/6 are omitted in pagination. Complete. Some browning in the printing area, a few closed tears professionally repaired with Japan paper, otherwise a fine copy.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 16 Lipiec, 2013, 12:22:44
Edward cieszę się, o to mi chodziło by wątek się rozwijał i zainteresował jak najwięcej osób :) Poniżej wypociny ostatniej nocy. Mgławica Veil w Gwiazdozbiorze Łabędzia. Jest położona około 1440 lat świetlnych od Ziemi.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 17 Lipiec, 2013, 11:00:49
Na zdjęciu gromada podwójna w Gwiazdozbiorze Pereseusza. Obie gromady znajdują się w odległości ponad 7000 lat świetlnych od Ziemi. Pod ciemnym niebem można je dostrzec gołym okiem.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 18 Lipiec, 2013, 11:56:53
Mgławica Kokon - mgławica emisyjna w konstelacji Łabędzia. Znajduje się około 3300 lat świetlnych od Ziemi.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 19 Lipiec, 2013, 09:51:11
Tym razem mgławica Ameryka Północna w konstelacji Łabędzia.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: edward osman 19 Lipiec, 2013, 17:32:45
Niesamowite zdjęcia! Gdy gołym okiem patrzy się w niebo to tej czerwieni nie widać. A tu proszę.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: x 19 Lipiec, 2013, 23:58:53
Kilka informacji o kolorach galaktyk:
http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy_color-magnitude_diagram (http://en.wikipedia.org/wiki/Galaxy_color-magnitude_diagram)

Zarówno świat makro jak i mikro dostarcza nam wrażeń, które często nie jesteśmy w stanie ogarnąć. W takich sytuacjach najlepsze jest obrazowanie - wizualizacja - klucz do zrozumienia wszechrzeczy.
Rozmiar w kosmicznym wymiarze:
Największe znane obiekty we wszechświecie HD 720p (http://www.youtube.com/watch?v=rvG8moiy4NU#ws)

Jeżeli jeszcze nie poczułeś/aś się gwiezdnym pyłem, zobacz to:
Wszechświat - Obce Galaktyki [9/14] (http://www.youtube.com/watch?v=ZjYadpkp1KA#ws)

Oczywiście, teoria wielkiego wybuchu warta jest tyle, co teoria Darwina, tzw. teorie oparte na glinianych faktach. Ale nie to jest istotne. Chodzi o obrazowanie przestrzeni, i tutaj perspektywa pobudza naszą wyobraźnię (część prawdziwa).
PS.
Lewackie teorie zawsze mieszają fakty z iluzją. Sztuką jest to odcedzić ;)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 28 Lipiec, 2013, 13:02:53
Poprawiona mgławica Ameryka Północna - inaczej NGC 7000.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 28 Lipiec, 2013, 17:56:14
Ostatnia obróbka :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 28 Lipiec, 2013, 17:57:18
Ostatnia obróbka :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 31 Lipiec, 2013, 13:06:45
Galaktyka Andromedy (zwana również Messier 31) – jest to galaktyka spiralna, leżąca około 2,5 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Czas ekspozycji to niecałe 3 godziny. Jak będzie wyżej na niebie, a noce dłuższe z pewnością do niej powrócę.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 13 Sierpień, 2013, 15:01:49
Mgławica Serce - inaczej IC 1805. Znajduje się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza Drogi Mlecznej. Znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 15 Sierpień, 2013, 23:59:59
Kolejne podejście do królowej galaktyk - przynajmniej w zasięgu naszych teleskopów :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 01 Wrzesień, 2013, 23:27:25
Tym razem fotografia obiektu NGC 281. Znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei. Obiekt został odkryty 16 listopada 1881 przez Edwarda Barnarda. Znajduje się w odległości około 9500 lat świetlnych od Ziemi. Więcej informacji na temat obiektu można znaleźć pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_281 (http://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_281)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 06 Wrzesień, 2013, 11:40:01
Fotografie, które udało się zrobić minionej nocy przedstawiają fragmenty Drogi Mlecznej w okolicy Konstelacji Łabędzia. Na zdjęciach uwiecznione zostały Mgławica Ameryka Północna oraz Mgławica Welon (inaczej Głowa Wiedźmy - welon zachodni oraz Miotła Wiedźmy - welon wschodni).


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 08 Wrzesień, 2013, 18:17:08
Messier 45 (Plejady) - to najbardziej znana gromada otwarta naszego nieba. Jest widziana gołym okiem. Obecnie można ją dostrzec nad wschodnim niebem już koło godziny 23.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 09 Wrzesień, 2013, 10:06:36
Korzystając z nieba, które w ostatnich dwóch dniach było dotychczas najbardziej przejrzyste w tym roku wróciłem do Galaktyki Andromedy.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 11 Wrzesień, 2013, 22:58:01
Bero- cudne te zdjęcia. A podglądasz kometę C/2012 S1 (ISON), czy to prawda, że będzie widoczna gołym okiem, gdzie na niebie jej szukać i o jakiej porze nocy?
 


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 11 Wrzesień, 2013, 23:49:08
Dziękuję za miłe słowa! Odnośnie komety jest duża szansa, że będzie widoczna nawet gołym okiem w połowie listopada na południowo-zachodnim niebie w godzinach popołudniowych. Najbliżej słońca znajdzie się 28 listopada. Oby pogoda dopisała, a słońce zbytnio nie przeszkadzało w obserwacjach.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 30 Wrzesień, 2013, 19:22:57
Z uwagi na gorączkę leśnych wypraw w poszukiwaniu borowikowych okazów ostatnio nie miałem sił i czasu na fotografowanie nieba. Wczoraj znalazłem jednak chwilę na odświeżenie gromady podwójnej w Perseuszu.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 06 Październik, 2013, 11:17:04
Drugie podejście do Mgławicy Ameryka Północna.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 06 Październik, 2013, 12:19:31
Zalogowałam się specjalnie żeby dać Ci plusa. Podziwiam ludzi z pasją, no chyba, że owa pasja polega na gnębieniu innych ale to już inna bajka. Pozdrawiam Serdecznie:)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 31 Październik, 2013, 10:41:45
Witam po dłuższej przerwie. Korzystając z pięknej widoczności i wznoszącego się coraz szybciej Gwiazdozbioru Oriona uwieczniłem dwie mgławice - Płomień oraz Koński Łeb. To jedne z najpiękniejszych obiektów zimowego nieba.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Firefoks 31 Październik, 2013, 20:54:39
Witam po dłuższej przerwie. Korzystając z pięknej widoczności i wznoszącego się coraz szybciej Gwiazdozbioru Oriona uwieczniłem dwie mgławice - Płomień oraz Koński Łeb. To jedne z najpiękniejszych obiektów zimowego nieba.

 Jestem totalnym laikiem w tej kwestii. Mogę tylko pokusić się o ocenę zdjęcia czy ,fotografii.
Masz u mnie plus. 


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 31 Październik, 2013, 20:59:10
Dziękuję! Na niebie jest masa pięknych obiektów. Niestety nie każdym sprzętem da się je uwiecznić :) Ale trzeba lubić to co się ma. Jeśli dzisiaj koło północy niebo będzie czyste postaram się ustrzelić i pokazać forumowiczom kolejną mgławicę. Pozdrowienia


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 31 Październik, 2013, 21:01:37
Bero mój drogi ode mnie też dostałeś Plusika za te wszystkie gwiazdki z nieba.
 


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 02 Listopad, 2013, 11:30:08
Poprawiłem trochę obróbkę zdjęcia...

Więcej na temat mgławicy można przeczytać pod adresem http://apod.pl/apod/ap050321.html (http://apod.pl/apod/ap050321.html)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 02 Listopad, 2013, 11:57:00
Dasz popatrzeć? O matuchno, ale to...porażające.
Dla ciebie(ale o sobie)

***
kosmiczny paproch
w bezsenne noce zerkasz
Bogu przez ramię
Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: widelec 03 Listopad, 2013, 09:34:38
//www.youtube.com/v/8BCaKOwBsxc?version=3&hl=pl_PL&rel=0


Byłem tam kiedyś...tam też są tramwaje.. :) to nie daleko..

mark...


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 04 Listopad, 2013, 10:35:13
Mgławica Kalifornia - zdjęcie zrobione w nocy 1 listopada br.

Więcej na temat mgławicy pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82awica_Kalifornia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82awica_Kalifornia) :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 15 Listopad, 2013, 23:38:14
Nadciągają komety:
http://www.towarzystwoizerskie.org/konkurs_fotograficzny_komety_w_gorach_izerskich/ (http://www.towarzystwoizerskie.org/konkurs_fotograficzny_komety_w_gorach_izerskich/)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 20 Listopad, 2013, 12:04:32
Trzeba będzie zapolować jeśli dopisze pogoda :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 28 Listopad, 2013, 21:25:35
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/17909/zle-wiesci-kometa-stulecia-sie-rozpadla (http://www.geekweek.pl/aktualnosci/17909/zle-wiesci-kometa-stulecia-sie-rozpadla) niestety :(


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 03 Grudzień, 2013, 11:04:09
Wielka Mgławica Oriona (inaczej Messier 42). To najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie, widoczna nieuzbrojonym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona. Ma średnicę blisko 30 lat świetlnych. Materiał do obróbki zdjęcia zbierałem w godzinach 23.00-3.20.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Firefoks 03 Grudzień, 2013, 18:56:25
Wielka Mgławica Oriona (inaczej Messier 42). To najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie, widoczna nieuzbrojonym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona. Ma średnicę blisko 30 lat świetlnych. Materiał do obróbki zdjęcia zbierałem w godzinach 23.00-3.20.

 Zdjęcie WMO inaczej Messier 42 zaje**ste. Moje pytanie jest takie. Dlaczego Ty nie śpisz o tej godzinie ?  ;D


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 03 Grudzień, 2013, 21:04:27
Panie Firefoks czasami warto poświęcić czas na coś wyjątkowego i odespać w innym terminie :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 12 Grudzień, 2013, 00:19:07
Z uwagi na kiepskie warunki (chmury, mgła) udało się tylko przygotować tapetę na pulpit :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 14 Grudzień, 2013, 08:12:12
Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) uchwycona 14 grudnia 2013r. ok. godziny 5.30 nad ranem.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Słowiński 14 Grudzień, 2013, 12:09:34
A więc jednak udało się ją złapać. Warunki w nocy były do tego znakomite. Ale przede wszystkim podziwiam wytrwałość w tropieniu ciał niebieskich. 5.30 - na którym to boku spałem?


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 14 Grudzień, 2013, 12:20:58
Dziękuję :) Plany trochę pokrzyżowała mgła - dopiero przed świtem ustąpiła. Dzisiaj jeśli pozwoli pogoda zrobię podejście numer 3.

Jeśli niebo nad ranem będzie bezchmurne i ktoś nie będzie mógł spać polecam poobserwować niebo - przez ostatnie dwie noce Geminidy zafundowały fantastyczny pokaz. W ciągu godziny można było spokojnie naliczyć kilkadziesiąt świecących śladów!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 14 Grudzień, 2013, 19:03:07
Drugie, nieco lżejsze, podejście do Mgławicy Oriona.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 18 Grudzień, 2013, 10:10:59
Wschód księżyca - 18.12.2013.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 20 Grudzień, 2013, 15:15:49
Warto zobaczyć - polecam: http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/miliony-gwiazd-nad-izerami-zobacz-wyjatkowy-film,357899.html (http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/miliony-gwiazd-nad-izerami-zobacz-wyjatkowy-film,357899.html)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 25 Grudzień, 2013, 11:58:04
Staram się wykorzystać każdą chwilę gdy niebo jest wolne od chmur. Za każdym razem kombinuję z ustawieniami by dopasować je do panujących warunków. Na zdjęciach kometa oraz publikowane wcześniej Plejady, Mgławica Oriona oraz wszystkim dobrze znany Księżyc.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 25 Grudzień, 2013, 12:22:41
Ostatnia wersja Plejad w tym roku :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 03 Styczeń, 2014, 22:50:53
Nowy "konik" plus kilka gromad otwartych i ruchome niebo nad Lubaniem.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 05 Luty, 2014, 15:53:03
Po wielu dniach oczekiwania nareszcie niebo się rozpogodziło. Na zdjęciu Mgławica Rozeta, inaczej NGC 2237. To mgławica emisyjna, która znajduje się w konstelacji Jednorożca. Została odkryta przez Lewisa Swifta w 1871 roku. Znajduje się w odległości około 5200 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na obszarze 100 lat świetlnych. Nazwa mgławicy wzięła się ze względu na jej kształt podobny do kwiatu róży. Wewnątrz mgławicy znajduje się gromada otwarta NGC 2244 składająca się z jasnych i młodych gwiazd.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 07 Luty, 2014, 18:31:33
Wielka Mgławica Oriona - kolejne podejście. Plus poprawiona Rozeta.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: widelec 25 Luty, 2014, 21:12:45
[attachment=1]
[attachment=2]Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 25 Luty, 2014, 21:52:21
Na zdjęciach gromady otwarte gwiazd - na pierwszym Messier 35, a na drugim Messier 46 (z widoczną mgławicą planetarną) oraz Messier 47.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 26 Luty, 2014, 18:35:58
6:14 w Lubaniu. Koniunkcja Księżyca i Wenus(słyszałam w TV) ;)
Zdjęcia niewyraźne, bo przez sen robiłam.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 26 Luty, 2014, 19:29:52
Super, witamy w klubie! :))) Ja uciekłem koło 5-tej - zerkałem na Marsa i Saturna. Przy okazji pstryknąłem zdjęcie gromady kulistej Messier 13 (była już wcześniej, ale nie mogłem się powstrzymać).


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 27 Luty, 2014, 09:25:03
Ostatni konik i płomień tej zimy.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 01 Marzec, 2014, 20:53:36
Bero, dziękuje Ci za te wszystkie gwiazdki z nieba. :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Jola 19 Marzec, 2014, 17:49:54
Bero przeglądałam Twój wątek i nagle coś mi wpadło do głowy. Mam nadzieję, że wybaczysz mi moją głupotę (mimo mojego dojrzałego wieku) ale te rymy jakoś tak same wpadły mi do głowy. Pozdrawiam.  :)

Łowca gwiazd

Pewien miły Grzechu z miasta Lubania
za gwiazdami namiętnie się uganiał.
Sytuacja  się zmieniła.
Gwiazda Bera wypatrzyła.
Choć nie miała sprzętu do wypatrywaniaTytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 19 Marzec, 2014, 19:39:50
Haha dzięki :) Jak pojawi się trochę czystego nieba i księżyc przestanie tak mocno razić biorę się za odrabianie zaległości!


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Prowincjusz 05 Kwiecień, 2014, 01:33:01
 ;D
Tak daleko jak Bero nie sięgnę (na razie ;) )... ale jako Żółtodziób w temacie... zrobiłem sobie "Słitfocie".
Co prawda, mnie nie widać, ale zniosę to jak kura...

[attachment=1]

Pozdrawiam

tsetse


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 27 Maj, 2014, 08:36:15
Pierścionek wyłoniony z ciemności - Messier 57.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 12 Lipiec, 2014, 23:39:21
Zerknijcie dziś na księżyc. To superksiężyc http://www.crazynauka.pl/nocy-12-13-lipca-2014-bedzie-swiecil-superksiezyc/ (http://www.crazynauka.pl/nocy-12-13-lipca-2014-bedzie-swiecil-superksiezyc/)

[attachment=1]


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 23 Lipiec, 2014, 11:44:43
Na zdjęciu obiekt Collinder 399. Znajduje się w konstelacji Liska. Najjaśniejsze gwiazdy tworzą wieszak (jest to tzw. asteryzm). Obiekt bardzo fajnie prezentuje się w lornetce.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 26 Sierpień, 2014, 10:16:53
Tegoroczna Mgławica Welon Wschodni (NGC6992).


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 01 Luty, 2015, 16:59:53
IC 1805


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 01 Luty, 2015, 17:01:30
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 21 Luty, 2015, 11:06:25
Gołym okiem widziałam, że Księżyc podgląda dwie planety i... ciekawa jestem, czy jeszcze ktoś je podglądał?


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 21 Luty, 2015, 13:59:09
Ja :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 21 Luty, 2015, 16:18:31
 :D Czułam. Mars "mniejszy",  Wenus "większa" ? Wczoraj było piękne niebo. Pozdrawiam.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 21 Luty, 2015, 16:25:55
Zgadza się :) Wydaje się, że są tak blisko siebie... Niebo było wyjątkowo ładne! Korzystając z okazji przewietrzyłem sprzęt. Na zdjęciu poniżej Galaktyki Bodego - Messier 81 i Messier 82 w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 22 Luty, 2015, 23:07:33
Ostatnią ładną noc poświęciłem na powrót do Gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt.


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 26 Luty, 2015, 22:16:31
"Najbliższe zaćmienie Słońca jest zaćmieniem całkowitym, jednak cień Księżyca przesunie się tym razem po północnym Atlantyku i przejdzie jedynie nad dwoma małymi fragmentami stałego lądu: Wyspami Owczymi i archipelagiem Svalbard. W Polsce to zaćmienie będzie widoczne jako częściowe o sporym stopniu. Na wybrzeżu Księżyc przesłoni 80% średnicy Słońca, we Wrocławiu 74%.
Zaćmienie z 20 marca wydarzy się w godzinach przedpołudniowych. Momenty początku, maksimum i końca zależą od miejsca obserwacji. We Wrocławiu zaćmienie rozpocznie się o 9:41, maksimum osiągnie o 10:50 i skończy się o 12:01."Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 20 Marzec, 2015, 12:43:03
Księżyc inaczej :)


Tytuł: Odp: Nocne niebo w Lubaniu
Wiadomość wysłana przez: Bero 22 Marzec, 2015, 16:51:50
Jeszcze jedno zdjęcie w sprawie zaćmienia. Poszczególne fotografie były robione w odstępach 4-minutowych.