Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Promowane wydarzenia => Polecane - Strona główna => Wątek zaczęty przez: Paweł Sokołowski 18 Grudzień, 2012, 09:06:58Tytuł: Odważ się być dobrym, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Wiadomość wysłana przez: Paweł Sokołowski 18 Grudzień, 2012, 09:06:58
Drogowskazem tegorocznego BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU jest hasło „ODWAŻ SIĘ BYĆ DOBRYM”.

Hasło „ODWAŻ SIĘ BYĆ DOBRYM” pochodzi z cytatu z Księgi Rodzaju - „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”. Słowa te można krótko ująć - „bądź dobrym człowiekiem” a także  „czyń dobro”. Nierzadko każdy z nas borykał się w walce ze zwątpieniem i strachem przed czymś nowym, innym. Czynienie dobra czasami wiąże się z poświęceniem. Dla nas samych to jednak próba charakteru. Poprzez szczerą wolę i chęć stawiamy milowy krok naprzód. W obecnym świecie trudno o bezinteresowne postawy, zanika w sposób werbalny kultura społeczna. Moralność staje się rzeczą względną.

.....Hasło „Odważ się być dobrym” głoszone w ROKU WIARY nabiera zatem szczególnego znaczenia: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło DOBREM ZWYCIĘŻAJ!” (Rz12,21)

Gorąco zapraszamy zuchy, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów oraz społeczność lokalną na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Lubaniu, Leśnej, Siekierczynie, Zarębie, Platerówce.


Tytuł: Odp: Odważ się być dobrym, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Słowiński 18 Grudzień, 2012, 18:52:27
W Lubaniu ludzi o dobrym sercu nie brakuje. Podtrzymują mnie w tym przekonaniu ostanie wydarzenia: niezwykle udana akcja Caritas trzech lubańskich parafii (zebrano duuuuuużo darów - więcej szczegółów na http://lko.com.pl/news.php?extend.402 (http://lko.com.pl/news.php?extend.402)), a także sukces lubankiej edycji akcji Szlachetna Paczka. O ostatnim wydarzeniu więcej można dowiedzieć się na stronie http://www.luzyce.info/luban/szlachetni-nie-zawiedli. (http://www.luzyce.info/luban/szlachetni-nie-zawiedli.)


Tytuł: Odp: Odważ się być dobrym, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Wiadomość wysłana przez: Jeżyk 18 Grudzień, 2012, 22:33:35
Piękna idea i ładnie napisany wątek, Pawle.  Zacznijmy naprawiać świat od siebie. Lepszego pomysłu jak na razie nikt nie wymyślił. Czas Bożego Narodzenia  i kończący się rok, skłania do refleksji, do podsumowania naszych działań u schyłku  roku. W wielu miastach i miasteczkach, w schroniskach i przytułkach Brata Alberta organizowany jest w tym przedświątecznym czasie opłatek i wspólna kolacja na którą przychodzą  przedstawiciele lokalnej władzy, kapłani, działacze społeczni. Sympatyczny gest ludzkiej solidarności z tymi, którym się w życiu nie powiodło. Z różnych przyczyn.

Dobrze że taki watek został założony. Pamiętam jednak pewne zjawisko z przed kilkunastu dni, które miało miejsce tu, na tym Forum. Pan Arkadiusz Sławiński założył wątek "Dni coraz krótsze" Temat był ładnie napisany z stosownym zdjeciem. Byłem zachwycony refleksją nad urokami jesieni. I co z tego wyszło ? Zwykła niezbyt miła przepychanka słowna, zupełnie na inne tematy. A miało być o ....jesieni. Sądzę że taki był zamysł Pana Arkadiusza.

Obawiam się Pawle że i z tym wątkiem może być podobnie. Ładnie się zaczął, a być może skończy się z niesmakiem. Tak się składa że jestem takze na innych Forach, i tam admini pilnują dyscypliny tematu. Przypominają że to nie ten temat. Proszę założyć oddzielny watek. Myślę ze i tu, dla poprawności dyskusji, pewnej przejrzystości tematów,  należało by taką dyscyplinę wprowadzić.  Bez niej powstaje przysłowiowy kogel-mogel. To moja sugestia. Czy słuszna ? Proszę ocenić.

Na koniec przytoczę słowa JPII wygłoszone w 1979 roku w Rzymie, a nawiązujące do skomplikowanej osobowości człowieka :

"Musimy przyznać pokornie i zgodnie z rzeczywistością, ze jesteśmy biednymi stworzeniami, uwikłanymi w różne poglądy, kuszonymi do zła, ułomnymi i słabymi, ciągle potrzebującymi wewnętrznej siły i pociechy"


Tytuł: Odp: Odważ się być dobrym, przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Wiadomość wysłana przez: Paweł Sokołowski 19 Grudzień, 2012, 12:31:48
Jeżyku, bardzo słusza uwaga. Za mało pilnujemy dysypliny na forum i jest ono wykorzystywane głównie do rozgrywek politycznych i obrażania innych. Również w tym temacie o którym wspominasz. Komuś zależy żeby wywoływać kłótnie na forum, obrażając jego użytkowników i nastawiajac ich przeciwko sobie. Tak więc każdy wątek jest do tego dobry, i nie ma to znaczenia czy zaczyna się o jesieni czy o nadchodzących Świętach - ważne żeby napisać w nim coś co wywoła kłótnie.

Równiez się cieszę z tego że w Lubaniu są osoby dbające o innych nie dla kariery czy politycznych stanowisk, ale z potrzeby serca. Wracając do tematu ta dyskusja tez nie powinna być prowadzona w tym wątku należących do akcji ZHP, więc ja zakończmy na tym etapie ;)