Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Promowane wydarzenia => Polecane - Strona główna => Wątek zaczęty przez: red. 13 Listopad, 2012, 18:17:25Tytuł: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: red. 13 Listopad, 2012, 18:17:25
http://www.youtube.com/v/RB5-TL6O9to?version=3&hl=pl_PL
więcej:
Nie tylko wzniosłe przemówienia i chwile głębokiej zadumy, ale i radosne okrzyki, wyrażające żywą miłość do ojczyzny, tworzyły klimat lubańskich obchodów 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w dniach od 9 do 11 listopada.

To nie było zwykłe, wymuszone datą publiczne spotkanie grupy urzędników i uczniów pod pomnikiem. Lubaniacy wykorzystali nadarzającą się sposobność, aby dać wyraz drzemiącej w nich potrzebie pokazania patriotycznych uczuć. Co by nie mówić, to nie da się ukryć, że ton pierwszemu dniu rocznicowych obchodów nadawały szkoły. Kadra pedagogiczna oraz jej podopieczni od porannych godzin uczestniczyli w szkolnych uroczystościach. W tym roku burmistrz Lubania świętował razem z uczniami Gimnazjum nr 2. Po wygłoszeniu poruszającej mowy, wręczył nagrody laureatom konkursu zatytułowanego „Polskie drogi do niepodległości”. Celem konkursu było pobudzenie w młodych Polakach uczuć patriotycznych, rozwijanie ich zainteresowań historycznych, a także tworzenie tradycji szkoły.
(http://luban.pl/data/gallery/71755478e4ae6186e7f999ad327ba872.JPG)
W południe rozpoczęła się uroczysta gala w Miejskim Domu Kultury. Na sali nie zabrakło władz miasta, powiatu i gminy, przedstawicieli służb mundurowych, radnych, pracowników samorządowych, nauczycieli i uczniów. Kapitalnym elementem tej części uroczystości było wręczanie przez Dyrektor Generalną Urzędu Wojewódzkiego Panią Jolantę Krupowicz przyznanych przez Prezydenta RP złotych, srebrnych i brązowych medali za zasługi. Złote medale przyznano: p. dyrektor Muzeum Regionalnego Bożenie Adamczyk-Pogorzelec oraz dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury Kazimierzowi Kiljanowi. Srebrne odznaczenia otrzymali: dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Beata Jurak, naczelnik wydziału organizacyjno – prawnego Urzędu Miasta Lubań Anna Krawiec, z-ca naczelnika infrastruktury społecznej UML – Anna Streit, a brązem nagrodzono: dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju Marzenę Różańską i starszego inspektora straży miejskiej Mariusza Drzazgę. Z okazji Święta Niepodległości wyróżnienia i awanse otrzymali również funkcjonariusze i pracownicy Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej.

Komendant Główny SG nadał Odznakę Straży Granicznej st.chor.szt. SG Sebastianowi Terendzie. Na wniosek kapituły Odznaki Pamiątkowej Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG, w dowód uznania za długoletnią służbę i pracę, Komendant Ośrodka wyróżnił odznaką pamiątkową pana Stanisława Weidnera oraz por. SG Tomasza Żmijskiego. Awanse na kolejne stopnie służbowe otrzymali:
na stopień pułkownika SG – ppłk SG Marek Woszczatyński – Zastępca Komendanta Ośrodka odpowiedzialny za sprawy dydaktyczne, na stopień majora SG – kpt. SG Aneta Drąg-Kalicińska, na stopień kapitana SG – por. SG Beata Czarniecka-Serafin, na stopień porucznika SG – ppor. SG Adam Gradecki oraz ppor. SG Stanisław Gębarowski.
W korpusie chorążych akty mianowania na kolejne stopnie służbowe otrzymali st.chor. SG Izabela Dudenko oraz st.chor. SG Marta Gmyzo. Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG mianował w korpusie podoficerów na stopień sierżanta sztabowego SG st.sierż. SG Sebastiana Ozgę oraz st.sierż. SG Roberta Chojnowskiego. Na stopień starszego sierżanta SG mianowana została sierż. SG Izabela Kozerska.
Należy nadmienić, że podczas akademii ślubowanie złożyli uczniowie pierwszej klasy liceum o profilu "wojskowym" przy ZSP im. KZL w Lubaniu, nad którą patronat sprawuje Komendant Ośrodka. Po przyznaniu odznaczeń i awansów przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu zespołów działających przy Miejskim Domu Kultury.
(http://luban.pl/data/gallery/d225e92e234b2f16f24ed313d6a6efe7.jpg)
Wieczór 9 listopada za sprawą uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 3 miał nadzwyczajny, wydaje się, że wręcz mistyczny charakter. Na kilkanaście minut przed godz. 17 tłum ludzi zebrał się pod Wieżą Bracką. Chwilę później od strony rynku przybyła w to miejsce grupa ponad 100 uczniów i uczennic głośno skandujących imię ojczyzny. Punktualnie o godz. 17 w przestrzeń miasta popłynęły dźwięki „Rydwanów Ognia” Vangelisa a nad głowami ludzi, tuż przy murze średniowiecznej wieży, zaczął unosić się w górę największy na świecie (6 m średnicy) biało-czerwony kotylion z napisem „Lubaniacy Kochają 11 XI”. Kiedy dotarł on do połowy wieży, ludzie zaczęli klaskać w dłonie, a na twarzach wielu z nich pojawiły się łzy wzruszenia. Brawa nie ustawały aż do momentu, kiedy kotylion osiągnął szczyt wieży. Wtedy młodzież zaintonowała piosenkę „Kocham Cię Polsko!”. To niesamowite, ale prawie wszyscy zaczęli śpiewać. Takie chwile dają wiele do myślenia, przypominają nam, że w dalszym ciągu jesteśmy żywym narodem. Spod Wieży Brackiej lubaniacy, trzymając w dłoniach zapalone białe i czerwone znicze ruszyli na rynek, gdzie ułożyli z nich kontur Rzeczpospolitej. Znicze paliły się do ranka następnego dnia. Największy i najjaśniejszy z nich stanął tam, gdzie leży Lubań.
(http://luban.pl/data/gallery/030504a7dfb37b5632ecbdfb96f12603.jpg)
W sobotę o godz. 18:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę, której przewodniczył ksiądz dziekan Dekanatu Lubańskiego dr Andrzej Fila. Tuż po mszy św. mieszkańcy Lubania mieli okazję do wysłuchania Koncertu patriotycznego w wykonaniu Zespołu Żołnierzy Rezerwy ROTA.
11 listopada mieszkańcy Lubania złożyli kwiaty przy kurhanie Józefa Piłsudskiego a następnie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy z udziałem orkiestry. Po nabożeństwie można było wysłuchać montażu słowno- muzycznego w wykonaniu młodzieży Gimnazjum Nr 2 w Lubaniu. Młodzież nagrodzona gromkimi brawami niejednokrotnie bisowała.
(http://luban.pl/data/gallery/eecae045dbc59403a58c90ed2ebfdd48.JPG)
O godz. 17.00 w Galerii Łużyckiej odbyła się wieczornica pt. "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...". Organizatorem spektaklu była Komenda Hufca ZHP Lubań oraz 9 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "AZYL".
(http://luban.pl/data/gallery/f6702a903960b9706b65055e7d21d369.jpg)
W obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo aktywnie zaangażowały się wszystkie szkoły i przedszkola w mieście. Odbywały się akademie, uroczyste apele, konkursy i koncerty w wykonaniu dzieci i młodzieży. W Gimnazjum nr 1 zorganizowano Szkolny Konkurs Historyczny na Najlepszego Historyka, w którym wszyscy gimnazjaliści wykazać musieli się wszechstronną wiedzą. Przedszkolaki z Przedszkola nr 5 własnoręcznie wykonały flagi w barwach biało- czerwonych natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 kotyliony symbolizujące pamięć o ważnym wydarzeniu z historii kraju, które zostały przekazane przedstawicielom samorządu miasta.

Tegoroczne uroczystości niepodległościowe były bardzo udane. Przede wszystkim dlatego, że nie zabrakło w nich prawdziwych emocji i uczuć. Przez kilka chwil dzieci i młodzież, młodzi oraz starsi, po prostu wszyscy byli połączeni miłością do ojczyzny oraz dumą z tego, że są Polakami.

red/lcr/zhpTytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: brutus 14 Listopad, 2012, 20:09:43
Jaką KOKARDĘ (kotylion) ma Pan Burmistrz Indonezyjską czy Monako ?

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/marsz-razem-dla-niepodleglej/aktualnosci/art,2,w-swieto-niepodleglosci-przypnijmy-barwy-narodowe.html (http://www.prezydent.pl/aktualnosci/marsz-razem-dla-niepodleglej/aktualnosci/art,2,w-swieto-niepodleglosci-przypnijmy-barwy-narodowe.html)
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/marsz-razem-dla-niepodleglej/aktualnosci/art,15,wspolne-przygotowywanie-kokard-narodowych.html (http://www.prezydent.pl/aktualnosci/marsz-razem-dla-niepodleglej/aktualnosci/art,15,wspolne-przygotowywanie-kokard-narodowych.html)
http://www.jakiznaktwoj.pl/home/kokarda (http://www.jakiznaktwoj.pl/home/kokarda)Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: x 14 Listopad, 2012, 20:35:12
Prof. Tomasz Nałęcz: - Nie ma czegoś takiego, jak ustalony sposób noszenia kotylionów. Nie są one symbolami narodowymi, ale rodzajem rekwizytu, który ma się kojarzyć z balem, zabawą i radością. Jeśli chodzi o układ kolorów to zgodnie z heraldyką biały powinien być na zewnątrz, a czerwony - wewnątrz. Wzięło się to z odwzorowania godła polski - białego orła na czerwonym tle. Orzeł jest ważniejszy, a tło mniej ważne - takie są zasady. Ale oczywiście, jeśli ktoś zrobi odwrotnie, to nic takiego. To ma być zabawa i radość.
fakt.plTytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: brutus 14 Listopad, 2012, 21:36:31
Uchwała o Kokardzie Narodowej z dnia 7 lutego 1831 r.

    Izba Senatorska i Poselska po wysłuchaniu wniosków Kommissyi Sejmowych zważywszy potrzebę nadania jenostayney oznaki pod którą winni się łączyć Polacy postanowiły i stanowią co następuie:
    Artykuł 1.
    Kokardę Narodową stanowić będą kolory Herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to iest: kolor biały z czerwonym.
    Artykuł 2.
    Wszyscy Polacy, a mianowicie Woysko Polskie te kolory nosić maią w mieyscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonemi były.
    Artykuł 3.
    Wykonanie ninieyszey uchwały, poleca się Rządowi Narodowemu.

    Dan w Warszawie dnia 7 Lutego 1831.
Kokarda Narodowa wg Franciszka Kamockiego — 1917 r.

[...] Utworzona podług tego prawidła kokarda narodowa polska będzie mieć serce (środek) białe objęte kołem czerwonem a otok znów biały.
Prawidło to bezwzględnie stale jednak nie jest; naprzód więc ze znaków o dwu tynkturach bywają także tworzone kokardy bez drugiego otoka; […]
Kokarda Narodowa — Encyklopedia „Gutenberga” — 1931 r.

Kokardki państwowe (narodowe) polskie okrągłe mają mieć
1) środek (serce) biały objęty kołem czerwonem poza którem na zewnątrz jest jeszcze biały otok albo
2) kokardka narodowa polska ma mieć tylko środek (serce) biały otoczony na zewnątrz barwą czerwoną (cynober).
Kolor bowiem B I A Ł Y jako zastępujący godło  O R Ł A   B I A Ł E G O  musi być zawsze na pierwszem miejscu drugie miejsce przypada barwie tarczy t. j. barwie czerwonej.


i tu cytat prof. T. Nałęcz
"Jeśli chodzi o układ kolorów to zgodnie z heraldyką  biały powinien być na zewnątrz, a czerwony - wewnątrz. Wzięło się to z odwzorowania godła polski - białego orła na czerwonym tle. Orzeł jest ważniejszy, a tło mniej ważne - takie są zasady."
czyli
biały na czerwonym

Kokarda ze strony Prezydenta RP
[attachment=1]
[attachment=2]


Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: x 14 Listopad, 2012, 21:59:15
Kolejny dowód na to, że rządząca nami ekipa potrafi wprowadzać zamieszanie nawet w tak błahych z pozoru sprawach. Spróbujmy więc poszukać jakiegoś kompromisowego rozwiązania.

W jednym roku tak:
http://www.youtube.com/v/ds4vQlWwEkY?version=3&hl=pl_PL

A w następnym tak:
(http://www.luban24.pl/index.php?action=dlattach;topic=7528.0;attach=22378;image)

I już :)Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: MAGENTA 14 Listopad, 2012, 22:10:32
I na co Ci to było @brutusie?

Piotrek Cię rozwalił.

[attachment=1]


Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: brutus 15 Listopad, 2012, 00:01:13
I na co Ci to było @brutusie?
Piotrek Cię rozwalił.

jeśli chodzi o rozwałkę, to Piotrek rozwalił sam siebie brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem
BIAŁY NA CZERWONYM - jaki tu może być kompromis, po co do niewiedzy mieszać politykę ?


Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: x 15 Listopad, 2012, 00:44:14
Prof. Tomasz Nałęcz: - Nie ma czegoś takiego, jak ustalony sposób noszenia kotylionów. Nie są one symbolami narodowymi, ale rodzajem rekwizytu, który ma się kojarzyć z balem, zabawą i radością. Jeśli chodzi o układ kolorów to zgodnie z heraldyką biały powinien być na zewnątrz, a czerwony - wewnątrz. Wzięło się to z odwzorowania godła polski - białego orła na czerwonym tle. Orzeł jest ważniejszy, a tło mniej ważne - takie są zasady. Ale oczywiście, jeśli ktoś zrobi odwrotnie, to nic takiego. To ma być zabawa i radość.
fakt.pl


propozycja nr 1 [2011]
(http://bi.gazeta.pl/im/0/10626/z10626820Q,Prezydent-Bronislaw-Komorowski-z-kotylionem.jpg)

propozycja nr 2 [2012]
(http://www.luban24.pl/index.php?action=dlattach;topic=7528.0;attach=22378;image)

PS.
Jeżeli w dalszym ciągu nie rozumiesz, to mogę rozrysować, dajmy na to...


Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: MAGENTA 15 Listopad, 2012, 00:49:34

BIAŁY NA CZERWONYM - jaki tu może być kompromis, po co do niewiedzy mieszać politykę ?


No właśnie!

A w 2011 pouczyłeś  Kancelarię Prezydenta lub samego B. Komorowskiego i jego Żonę, że z ich kotylionami coś nie tak?! Myślę, że nie. A na L24... proszę ile zadałeś sobie trudu. Oczywiście, że nie ma to związku z polityką.


Tytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: brutus 15 Listopad, 2012, 00:55:37
A w 2011 pouczyłeś  Kancelarię Prezydenta

pouczyłem i w tym roku widać efekt  ;DTytuł: Odp: 3 dni z patriotyzmem [podsumowanie]
Wiadomość wysłana przez: brutus 15 Listopad, 2012, 01:07:47
... mogę rozrysować, dajmy na to...

spróbuj  ;D