Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Przyroda i Turystyka => Wątek zaczęty przez: www.tierpark-goerlitz.de 20 Wrzesień, 2012, 11:58:18 am



Tytuł: Kto się boi jeżozwierza? Jesien w Naszym Zoo.
Wiadomość wysłana przez: www.tierpark-goerlitz.de 20 Wrzesień, 2012, 11:58:18 am
Kto się boi jeżozwierza?

Jesień jest czasem, kiedy w Naszym Zoo można spędzić wiele ciekawych chwil ze zwierzętami:
Obok woliery aleksandret chińskich, hasają ostatnio wiewiórki skalne. Te bystre zwierzęta  zaczynają właśnie magazynować pokarm na, ubogą w pożywienie, zimę. Obserwując je, można zauważyć jak napychają sobie policzki pokarmem, który następnie zanoszą do wykopanych wcześniej podziemnych nor. W miejscu, w którym wcześniej mieszkały ary zielonoskrzydłe,
na naszych gości czekają mangusty pręgowane. Ary zamieszkały w większej wolierze, obok koczkodanów zielonych, dzięki czemu ich warunki życiowe znacznie się poprawiły.
 
23 maja 2012 trzy siki wietnamskie z Tierparku Hagenbeck w Hamburgu wprowadziły
się do byłej zagrody danieli. Na pierwszy rzut oka, goście nie zauważają różnicy między tymi dwoma gatunkami jeleni. Łatwo je pomylić, gdyż obydwa jelenie mają czerwono-brązową sierść z białymi plamkami. W każdym razie, czerwień danieli jest ciemniejsza niż sik wietnamskich. Starsze samce daniela można odróżnić dzięki ich porożu, gdyż u danieli nie wykształcają się łopaty. Ojczyzną sik wietnamskich jest płn. Wietnam, gdzie ze względu na nielegalne polowania oraz wyniszczenie ich środowiska naturalnego zwierzęta te wyginęły. Z tego powodu, są one chronione w ogrodach zoologicznych w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt (EEP). Podczas jesiennego spaceru w Naszym Zoo od listopada do grudnia siki mogą być bardzo głośne. Podczas okresu godowego zwierzęta te nawołują długo w wysokich tonach. Przysłuchując się dokładnie, można rozróżnić dziesięć różnych odgłosów – znacznie więcej niż u innych gatunków jeleni. Np. miękki, gwiżdżący odgłos samicy lub gwizd samca  zakończony buczeniem. 

 
Goście nie mogą wyjść z podziwu jak często można teraz ujrzeć manule, mimo iż na pierwszy rzut oka w ich zagrodzie nic się nie zmieniło. Właściwie zwierzęta te miały luksusowe życie.  Żyjąc po opieką człowieka, ich rozkład dnia wyglądał o wiele prościej niż miałoby to miejsce na wolności. Poszukiwanie jedzenia nie było trudne, zwierzęta nie musiały szukać sobie kryjówek, również obrona przed wrogiem była zbyteczna. Dotatkowo, jeżeli zwierzęta są aktywne w nocy lub o zmierzchu, wtedy można je zobaczyć tylko w porach karmienia, po których są prawie niewidoczne dla zwiedzających. Aby życie tych małych kotów było bardziej interesujące oraz aby mogły one żyć według zachowań panujących na wolności, wprowadzono zmiany. Od pewnego czasu opiekunowie zwierząt podają im pokarm tak, aby zwierzęta musiały go szukać oraz o nieregularnych porach. W wielu miejscach na terenie zagrody rozmieszczane są różne zapachy. W tym celu zastosowanie znajdują olejki, perfumy, a także zioła i przyprawy. Sierść oraz odchody innych zwierząt również służą do stymulacji. Tych kilka prostych zmian spowodowało, iż manule są bardziej uważne oraz częściej przechadzają się po zagrodzie.

Również jeżozwierze prowadziły do niedawna spokojne i niepozorne życie. Szkoda, gdyż jeżozwierze to ciekawe zwierzęta!
W ich nowej zagrodzie natomiast, stały się absolutnym magnezem dla publiczności! Teraz  można je oglądać bez bariery! Na „stole“ znajdującym się na wysokości 1 m można spotkać
 te urocze gryzonie oko w oko, a podczas jedzenia zajrzeć im w ich imponujące zęby. Obecnie w zagrodzie jeżozwierzy mieszka 5 osobników z ogrodów zoologicznych z Halle, Nordhorn oraz  Chemnitz. Jeżozwierze stały się bardziej aktywne od momentu, kiedy to zwiedzający mogą je karmić pokarmem, znajdującym się w skrzynkach przy zagrodzie. Zwierzęta podchodzą do „stołu“ kiedy usłyszą, że został rzucony pokarm. Wtedy szukają pożywienia i mogą podejść dość blisko. Jeżozwierze nie widzą prawie nic, natomiast ich zmysły węchu, dotyku oraz słuchu są doskonale rozwinięte. Ponieważ zwierzęta te są bardzo wrażliwe, łatwo można je przestraszyć - wtedy stawiają swoje kolce. Może się tak stać kiedy zwierzęta dotknną się wzajemnie lub poruszone zostana ich wibrysy (wąsy). Kiedy już znajdą i zabezpieczą swój pokarm, tracą zainteresowanie dla współlokatorów oraz gości. Po zjedzeniu ponownie zaczynają obwąchiwać w poszukiwaniu pokarmu, nawet jeżeli znajduje się on w rękach gości.


Kilka dni temu miała miejsce kolejna premiera 2012 w Naszym Zoo. Po raz pierwszy
w Naturschutz-Tierpatk Görlitz można oglądać przedstawicieli z rodziny antylop. Sześć gazeli dżejran (Gazella subgutturosa) roztacza powiew orientu w wiosce tybetańskiej. Już w kwietniu, grupa gazeli składająca się z 4 samic i 1 samca przeprowadziła się do nas z Tierparku Hagenbeck w Hamburgu, jednak dopiero teraz zwierzęta mogą opuścić wewnętrzną stację kwarantanny. W tym czasie, za kulisami, na świat przyszedł młody dżejran, który jest już odchowany przez swoich rodziców. Sześcioosobową grupę zwierząt można obserwować w dotychczasowej zagrodzie saren.
Obszar występowania dżejranów jest dość duży i rozciąga się od Półwyspu Arabskiego
po wschodnie Chiny. Ze względu na nielegalne polowania oraz wyniszczanie środowiska naturalnego, liczebność zwierząt żyjących na wolności wciąż maleje.   
Naturschutz- Tierpark Görlitz – Nasze Zoo jest jedną z 5 niemieckojęzycznych  instytucji biorących udział w hodowli tych zwierząt.   

 Na nowym placu zabaw również wprowadzono zmiany: Do traktoru i karuzeli z dojarką doszła gra planszowa „czwórki”. Zna ją niemal każde dziecko. W Naturschutz-Tierpark Görlitz jest jednak inaczej, na niebieskich i czerwonych żetonach naklejone są kryteria hodowlane dla bydła. Jeżeli jeden gracz ułoży cztery żetony obok siebie w pionie, poziomie czy ukosie, będzie mógł dowiedzieć się z planszy, znajdującej się przy grze, czy ta przypadkowa kombinacja 4 kryteriów hodowlanych dałaby wydajną i zdrową krowę. Witryna informacyjna na rampie mlecznej przedstawia prawdziwe przyrządy do dojenia i objaśnia proces dojenia ręcznego oraz mechanicznego jak również skład mleka krowiego i jaka. Dokąd zabierane jest mleko i ile jest produktów mlecznych, będzie można się dowiedzieć na kolejnym placu zabaw, który powstanie  przed stodołą zrębową. Kto woli ugniatać glinę, zamiast jeździć traktorem, może już teraz spróbować sił budowlanych w skrzyni z gliną obok pompy wodnej. Prawdziwe budowanie przy pomocy gliny jest nie tylko przyjemne, ale też potwierdza ponownie doceniane właściwości gliny jako zdrowego i ekologicznego materiału budowlanego.

A teraz krótko we własnej sprawie:
Zwierzęta hodowlane w Zoo są ambasadorami ich zagrożonych przedstawicieli różnych gatunków na wolności. Pomagają nam zainteresować możliwie dużą ilość ludzi światem zwierząt oraz wzbudzić ich świadomość dla faktu, iż zachowanie różnorodności gatunkowej oraz środowiska naturalnego zwierząt jest bardzo ważne. Gdyby na przykład nie było niedźwiadka polarnego o imieniu Knut, dużo mniej ludzi wiedziałoby, iż środowisko życia jego przedstawicieli na wolności topnieje, w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Dlatego, bardzo pocieszające jest to, iż ogrody zoologiczne na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. W naszym małym Tierparku, tylko w sierpniu 10.994 gości dało się przekonać, iż inicjatywa zapoczątkowana w 2010 roku „JEDEN za WSZSTKICH … osobników tego samego gatunku“ na rzecz Patrona Ochrony Przyrody, odnosi sukcesy. Nasze atrakcyjne dudki, na przykład, zachęciły 3 przyjaciół zwierząt, aby poprzez ich udział w akcji Patron Ochrony Przyrody powstały dla nich budki lęgowe. Dla 5 różnych projektów ochrony gatunków udało nam się zdobyć 10 patronów.  Naturschutz-Tierpark Görlitz – Nasze Zoo, wspólnie
ze swoimi partnerami, w ramach akcji Patron Ochrony Przyrody oferuje 10 różnych projektów ochrony gatunków. W naszym wspólnym interesie jest przekonanie jak największej ilości ludzi
o konieczności ochrony przyrody i ocalenia gatunków zagrożonych wyginięciem.