Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 03 Sierpień, 2012, 15:16:23 pm



Tytuł: KONTRAKTOWANIE USŁUG MEDYCZNYCH
Wiadomość wysłana przez: powiat 03 Sierpień, 2012, 15:16:23 pm
W dniu 24.07 br. w Sejmiku Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny, które poprowadził Michał Huzarski – przewodniczący komisji. W spotkaniu uczestniczył zastępca dyrektora dolnośląskiego oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Michał Dzięgielewski. Tematem komisji było kontraktowanie usług medycznych laboratoryjnych.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli również przedstawiciele powiatu lubańskiego – Konrad Rowiński wicestarosta lubański oraz prezes NZOZ Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu Krzysztof Konopka. Wicestarosta zwrócił uwagę na problem dotyczący podpisania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług w zakresie tomografii komputerowej. Przedstawiając opinie Zarządu Powiatu Lubańskiego zaznaczył ,że pomimo złożenia przez spółkę NZOZ Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu  atrakcyjnej oferty, nie została ona wybrana w zakresie świadczenia tej usługi w konkursie, który miał miejsce w czerwcu tego roku.

Mimo tego, że szpital w Lubaniu dysponuje tomografem komputerowym to korzystają z niego jedynie pacjenci szpitala.  Nie może on być wykorzystywany w sytuacji skierowania od lekarza prowadzącego praktykę ze względu na brak kontraktu z NFZ na świadczenie wyżej opisanej usługi. Pacjenci muszą jeździć do Zgorzelca lub Bolesławca. Jest to nieracjonalne gdy nowoczesny tomograf jest w Lubaniu. Dlatego Zarząd Powiatu chce w tej kwestii przekonać Narodowy Fundusz Zdrowia.

Drugim problemem poruszonym w trakcie trwania komisji był brak kontraktu na udzielanie świadczeń lekarzy z terenu powiatu. Problem ten dotyczy zarówno miasta Lubania jak i Olszyny gdzie lekarze, którzy swoją praktykę wykonywali przez ponad 10 lat na kontrakcie z NZF, raptem zostali pozbawieni tej możliwości – mówi wicestarosta. Zdaniem Zarządu Powiatu Lubańskiego, brak kontraktu dla tych lekarzy spowoduje znaczne ograniczenie pacjentom dostępności usług medycznych w dziedzinie dermatologii i wenerologii jak i ginekologii – kontynuuje Konrad Rowiński. Dlatego też Zarząd Powiatu skierował pisma do dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Wioletty Niemiec o przeprowadzenie dodatkowego postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.