Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 23 Lipiec, 2012, 08:29:05Tytuł: Z WNIOSKIEM DO WOJEWODY
Wiadomość wysłana przez: powiat 23 Lipiec, 2012, 08:29:05
We wtorkowej rozmowie Starosta Lubański Walery Czarnecki potwierdził, iż skierował pismo do Wojewody Dolnośląskiego Marka Skorupy w sprawie ujęcia gmin Lubań i Olszyna w rozporządzeniu Rady Ministrów określającym wykaz gmin poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi, na terenie których stosuje się instrumenty określone w ustawie z dnia 16 września 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Jeżeli gminy zostaną umieszczone w tym rozporządzeniu, istnieje szansa na dofinansowanie 100 procent kosztów  usuwania szkód w infrastrukturze lokalnej. Starosta zaznaczył, że przy takim rozmiarze szkód dofinansowanie ich usuwania w wysokości do 80 procent kosztów zadania  - nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że każda z gmin w zależności od wysokości strat, w tym i powiat musiałby dołożyć kilka milionów złotych, na co kolokwialnie mówiąc – żadnego z wymienionych podmiotów nie stać.  
 
Starosta zaproponował Wojewodzie, aby we wniosku do Rady Ministrów ujął wszystkie mechanizmy opisane w rozdziale 2 niniejszej ustawy. Pozwoli to na uzyskanie środków przeznaczonych dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych oraz prowadzących działalność gospodarczą.

Jest to bardzo istotne biorąc pod uwagę fakt, iż wiele rodzin utraciło znaczny majątek oraz  możliwość zarobkowania. Wśród mieszkańców poszkodowanych w powodzi są również osoby, które świadczyły pracę w przedsiębiorstwie IMKA Sp. z o.o. w Lubaniu zamkniętym ze względu na skutki pożaru.