Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 03 Lipiec, 2012, 10:51:50



Tytuł: HERB NA BUDYNKU STAROSTWA
Wiadomość wysłana przez: powiat 03 Lipiec, 2012, 10:51:50
Herb Powiatu Lubańskiego wykonany z piaskowca zawisł na budynku starostwa. To historyczne miejsce czekało wiele lat na właściwy herb. Herb znalazł miejsce w pustym wykuszu, w którym prawdopodobnie przed 45 rokiem był zawieszony herb powiatu niemieckiego Kreis Lauban – opowiada starosta lubański Walery Czarnecki.

[attachment=1]

Po 45 roku to miejsce było puste. W tej chwili zostało ono wzbogacone o herb naszego powiatu.  Herb został ustanowiony na mocy uchwały Rady Powiatu Lubańskiego w 2000 roku wraz z flagą powiatu. Herb jest dwudzielny, z jednej strony mamy piastowskiego orła śląskiego a po drugiej stronie pasy poziome. Dlaczego dwudzielny? Wynika to z faktu, że ten środek, który dzieli herb na połowę jest symbolem rzeki Kwisy, która dzieli powiat na dwie historyczne części. Strona wschodnia to historyczny Śląsk a zachodnia to Górne Łużyce – kontynuuje starosta.


Nowy 300 kilogramowy element dekoracyjny budynku Starostwa wykonała firma ABI POL Janusz Niebieszczański z Proszówki. Herb ma identyfikować budynek Starostwa z powiatem lubańskim.