Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Promowane wydarzenia => Polecane - Strona główna => Wątek zaczęty przez: ZUZA 12 Marzec, 2012, 23:04:59 pm



Tytuł: Z PTSM W Górach Kaczawskich.
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 12 Marzec, 2012, 23:04:59 pm
Łużycki Oddział PTSM w Lubaniu dwudniową wycieczką zainaugurował nowy sezon wędrówek. Ta typowo klubowa impreza zgromadziła 20 osób, które 5 samochodami podróżowały z miejsca na miejsce głównie po Górach Kaczawskich. Na trasie wytyczono kilka ciekawych miejsc, które zwiedzano dokładniej. Czasem wymagało to kilkukilometrowej pieszej wędrówki.

Pierwszym naszym celem była Łysa Góra z mikrostacją narciarską "Eskulap" opodal Dziwiszowa. Na północno wschodnim stoku góry były jeszcze niezłe warunki narciarskie i panował spory ruch. Wdrapaliśmy się na górę, by podziwiać jeszcze zimowe krajobrazy.
Kolejny przystanek zrobiliśmy w centrum Świerzawy. Podczas spaceru po mieście, przez szczęśliwy zbieg okoliczności spotkaliśmy działacza turystycznego, który umożliwił nam zwiedzenie najcenniejszego zabytku Świerzawy- kościoła p.w.św.Jana i św.Katarzyny. W tym romańskim kościele, który już nie pełni funkcji świątyni podziwialiśmy średniowieczne freski, barokowe epitafia oraz inne ciekawe detale architektoniczne.

Kilka kilometrów od miasteczka, nad Kaczawą, znajduje się malownicze wzgórze Wielisławka, z wyrobiskiem dawnego kamieniołomu porfirów zwanym Organami Wielisławskimi- pomnikiem przyrody. Przejście ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez szczyt wzgórza, pokazującą najciekawsze miejsca i punkty widokowe, wymagało odrobiny kondycji i trwało ponad dwie godziny. Dużo krócej zajęło nam zdobycie szczytu

Czartowskich Skał, z których roztacza się rozległy widok na Góry Kaczawskie.
Godzinny spacer, by podziwiać bazaltowe Małe Organy Myśliborskie na zboczu Góry Rataj w Parku Krajobrazowym Chełmy zakończył sobotni program krajoznawczy.
Metą sobotniej podróży był Myślibórz. Po późnym obiedzie w restauracji "Kaskada", zostaliśmy zakwaterowani w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Wieczorem mieliśmy okazję zapoznać się z ekspozycją muzealno-szkoleniową, przeprowadziliśmy konkurs krajoznawczy, a wreszcie odśpiewaliśmy "Sto lat" wszystkim jubilatom, urodzonym w lutym i marcu i brzmiało to "Sto lat",  jeśli dobrze pamiętam, sześć razy, bo tylu było jubilatów. Później jeszcze długo w noc dźwięczała gitara i nasze głosy.
W niedzielę po śniadaniu w "Kaskadzie" wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną do rezerwatu przyrody- Wąwóz Myśliborski. Rezerwat ten utworzono w 1962r. przede wszystkim dla ochrony jedynego na Dolnym Śląsku stanowiska paproci- języcznika zwyczajnego porastającego zieleńcowe skały zboczy wąwozu. Wyruszyliśmy na szlak w gęstej mżawce, jednak po chwili chmury odpłynęły i już w pełnym słońcu, przy błękitnym niebie wędrowaliśmy wzdłuż potoku Jawornik, który wije się dnem wąwozu.

Później jeszcze w miejscowości Słup zwiedziliśmy tamę na Nysie Szalonej i zbiornik wody pitnej dla Legnicy i Lubina. Stamtąd udaliśmy się do Złotoryi i po spacerze po tym miasteczku udaliśmy się do Bolesławca na basen. Godzinne wodne igraszki, a po nich obiad w "Opałkowej chacie" zakończyły bogaty program wyjazdu.
Organizatorem wycieczki był Zarząd Oddziału Łużyckiego PTSM, a wszystkie koszty pokryli uczestnicy wyjazdu- członkowie PTSM.

I fotoreportaż z wędrówki- zdjęcia archiwum PTSM.