Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Hydepark => Wątek zaczęty przez: ZUZA 28 Sierpień, 2011, 11:24:52Tytuł: „Rzepiór, Krabat – czy ich znacie?”
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 28 Sierpień, 2011, 11:24:52
Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej
„Książnica Karkonoska” w Jeleniej Górze
oraz
Serbołużycka Biblioteka Centralna w Budziszynie
ogłaszają
VII Konkurs plastyczny
„Rzepiór, Krabat – czy ich znacie?”


Konkurs jest kolejną edycją, organizowanego od 1996, konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, mieszkańców Euroregionu „Neisse-Nisa-Nysa” znanego wcześniej pod nazwą „Krakonoš – Rűbezahl – Rzepiór : Duch Karkonoszy”.

Obecna formuła konkursu została rozszerzona o wyjątkową dla narodu łużyckiego postać Krabata, który jak głosi legenda był człowiekiem o wielkim sercu, trochę czarodziejem, pomagającym biednym, a także opiekunem prostych ludzi.

Założeniem konkursu jest popularyzacja legendarnych postaci: władcy Karkonoszy – Krakonoša, Rübezahla, Rzepióra i łużyckiego czarodzieja Krabata, obecnych od wieków w świadomości regionalnej, literaturze i kulturze mieszkańców pogranicza polskiego, niemieckiego i czeskiego.

Konkurs organizowany jest przy współudziale partnerskim i merytorycznym Serbołużyckiej Biblioteki Centralnej w Budziszynie, funkcjonującej w ramach Instytutu Serbołużyckiego oraz przy współpracy w jego upowszechnieniu z Miejskimi Bibliotekami w Budziszynie, Görlitz i Zittau, a także z Wojewódzką Biblioteką Naukową w Libercu oraz Miejskimi Bibliotekami w Jabloncu i Turnovie.

Szczegółowy regulamin konkursu  jest tutaj:  http://www.biblioteka.jelenia-gora.pl/news/grafika/file/regulamin_rzepior_krabat.pdf (http://www.biblioteka.jelenia-gora.pl/news/grafika/file/regulamin_rzepior_krabat.pdf)