Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 24 Marzec, 2011, 15:11:25Tytuł: Zaclersko – Łużyckie wycieczki rowerowe
Wiadomość wysłana przez: powiat 24 Marzec, 2011, 15:11:25
Wiosna sprzyja odpoczynkowi. Ale często nie mamy pomysłu na aktywne spędzenie wolnego czasu. Co zrobić z czasem wolnym?
Jak wspominaliśmy w poprzednim numerze, podczas V Sesji Rady Powiatu Lubańskiego, podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia przez Powiat Lubański do realizacji projektu ,,Zaclersko – Łużyckie wycieczki rowerowe” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007 – 2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska.
To właśnie teren powiatu stanowi wspaniałe naturalne udogodnienia do poruszania się rowerem. Dlatego też podjęto próby działań mających na celu zwiększenia dostępności i atrakcyjności pięknych terenów naszej ,,małej ojczyzny”. To właśnie potrzeba aktywnego spędzania wolnego czasu przez mieszkańców regionu i chęć poznawania sąsiadów daje możliwość aktywizacji turystycznej regionu.
Trasy rowerowe w naszym powiecie to możliwość aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem i oglądaniem wspaniałych górskich krajobrazów. Rowerem przemieszczamy się dużo szybciej niż piechotą, dzięki czemu mamy możliwość zwiedzenia większej ilości miejsc. Wyruszając  rowerem możemy w ciągu jednego dnia wybrać się na długą wycieczkę odwiedzając okoliczne wsie, górskie doliny, oraz niektóre szczyty.
Wartość projektu wynosi ok. 23 594,52 EURO. Wybór wniosków o dofinansowanie projektu, pełni Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Dofinansowanie projektu w 95% pochodzić będzie ze środków zewnętrznych, 5%  pochodzić będzie ze środków finansowych z budżetu powiatu.
Powiat Lubański to wspaniałe krajobrazy i tereny. Nic więc dziwnego, że turystyka w tym regionie powinna nieustannie się rozwijać. Wychodząc naprzeciw turystom zwiększa tu możliwość do uprawiania coraz większej ilości sportów i coraz więcej atrakcji turystycznych. Trasy rowerowe na terenie powiatu to idealne rozwiązanie dla turystów lubiących aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.


Tytuł: Odp: Zaclersko – Łużyckie wycieczki rowerowe
Wiadomość wysłana przez: cezar 22 Maj, 2011, 01:42:58
Byłem ostatnio w Czechach. A dokładnie w Nove Mesto p. Smrkem. Wybrałem się z rowerami. Mówię wam jakie nasi południowi sąsiedzi mają drogi i szlaki rowerowe. Cud - malina. Ostatni hit (który przejechałem) to tamtejszy singletrack. Rewelacja!!! Ponoć do budowy takowego przymierza się Świeradów Zdrój (logiczne "przedłużenie" szlaku czeskiego). A co z pozostałym terenem naszego powiatu?
Zacler jest cholernie daleko. Aż pod Lubawką!


Tytuł: Odp: Zaclersko – Łużyckie wycieczki rowerowe
Wiadomość wysłana przez: Tony 22 Maj, 2011, 06:27:11
również dorzucę swoje 3 grosze
ogólnie mam obawy poruszania się po okolicach rowerem
nasz temperament na "stanowisku" kierowniczym stwarza szereg niebezpiecznych sytuacji
nie jest bezpiecznie obawiam się o swoja rodzinę
nawet w kierunku nowogrodźca prawo brzegiem raz tubylec jak szalony jechał
na przylasek ? można się udusić przejeżdżając koło bukowej góry gdy jedzie jakiś pojazd a nie daj boże ciężki sprzęt z kopalni
wybieramy się często do sąsiadów za nysę
tak jak cezar wspomniał również i niemcy mają przepiękne ścieżki i przede wszystkim bezpieczne

singletrack cezar jest dla mtb
ścieżka dla poszukiwaczy adrenaliny z wykorzystaniem grawitacji
nie nadaje się do trekingu rodzinnego