Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: Nasty 24 Kwiecień, 2008, 10:54:45Tytuł: Czy Młodzieżowy Dom Kultury zostanie przeniesiony?
Wiadomość wysłana przez: Nasty 24 Kwiecień, 2008, 10:54:45
        Być może już w niedalekiej przyszłości Młodzieżowy Dom Kultury znajdujący się przy ulicy Armii Krajowej zmieni swoja placówkę.Wszystko za sprawą rozmów jakie toczą się w Zarządzie Powiatu Lubańskiego pomiędzy dyrektorem młodzieżowej placówki kultury, dyrektorem ZSP im.A.Mickiewicza i naczelnika Wydziału Infrastruktury lubańskiego starostwa.Nowym miejscem, do którego władze powiatu chcą przenieść MDK jest  Kompleks Edukacyjny na Osiedlu Piastów.
           Jednym z argumentów przemawiającym za taką decyzją jest obniżenie kosztów utrzymania obu jednostek oraz chęć wystawienia na sprzedaż budynku  zajmowanego dotychczas przez Młodzieżowy Dom Kultury.Niezadowolony z tej decyzji jest jednak dyrektor Zbigniew Paluch:
-Dzięki rodzicom i pracownikom, bez udziału pieniędzy z zewnątrz, w placówce w ostatnich latach poczyniono szereg inwestycji. Wymieniono instalację wodno–kanalizacyjną, prawie wszystkie okna, naprawiono schody i podłogi, zakupiono znaczną ilość sprzętu i pomocy, w tym kilkanaście stanowisk komputerowych. Na bieżąco są modernizowane i odnawiane pomieszczenia. Wszystko we własnym zakresie. Nikogo więc chyba nie dziwi oburzenie rodziców naszych wychowanków, że ich starania i pieniądze pójdą na marne. Ponadto ewentualna przyszła lokalizacja MDK na obrzeżu miasta zmniejszy bezpieczną drogę do placówki a tym samym spowoduje znaczny spadek frekwencji na zajęciach. Moim zdaniem jest to pierwszy etap działań zmierzający do likwidacji, funkcjonującej w tym budynku od 35 lat, placówki dla dzieci i młodzieży (wcześniej DKDiM na Zameczku)– z rozgoryczeniem mówi dyrektor Paluch.
           Nie da się ukryć,że Kompleks Edukacyjny znajduje się daleko,w miejscu niezbyt dogodnym dla małych dzieci.Ponadto pomieszczenia,które mają być zmodernizowane pod MDK to nic innego jak magazyny i inne pomieszczenia gospodarcze znajdujące się w podpiwniczeniu .Rozgoryczenie i oburzenie zarówno rodziców jak i dyrektora placówki MDK jest tutaj chyba oczywiste.Kiedy szuka się oszczędności w starostwie kosztem dzieci to nie może wyniknąć z tego nic dobrego.Znając realia naszego miasta koncepcja wejdzie w życie jednak z marnym skutkiem.Budynek będzie stał opuszczony,w końcu zniszczeje i zostaniemy z kolejną ruiną,a MDK w końcu upadnie,ponieważ rodzice nie będą chcieli puszczać swoich dzieci w miejsce tak odległe jak Kompleks Edukacyjny ,gdzie zamiast spędzać miło i kreatywnie czas  będą siedziały w piwnicach szkoły i jej magazynach.
          Ostateczną decyzję co do dalszych losów MDK podejmie Zarząd Powiatu do końca maja, po rozważeniu koncepcji przedstawionych przez powołany zespół na czele z naczelnikiem Wydziału Infrastruktury Starostwa Powiatowego Mariuszem Tomiczkiem. Miejmy nadzieję,że władze zastanowią dogłębnie raz jeszcze nim podejmą tak ryzykowną decyzję.