Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Kronika Kryminalna => Wątek zaczęty przez: Iza 10 Wrzesień, 2010, 11:23:20Tytuł: Dzień Odpowiedzialności Sprzedaży wyrobów tytoniowych
Wiadomość wysłana przez: Iza 10 Wrzesień, 2010, 11:23:20
Już po raz 13-ty w ramach ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialności Sprzedaży „STOP-18, nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych małoletnim”, 9 – 10 września 2010roku prowadzone będą działania edukacyjne, w które intensywnie włączą się policjanci z Lubania.

9-10 września 2010roku obchodzony jest Dzień Odpowiedzialności Sprzedaży wyrobów tytoniowych w ramach 13-tej edycji ogólnopolskiego Programu „STOP-18, nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych małoletnim”.

Nadrzędnym celem programu jest zapobieganie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do 18. roku życia. Jest on realizowany przez promowanie przepisów prawa dotyczących m.in.zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych tym osobom oraz prawa sprzedawców do żądania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość nabywcy.

15 listopada 2010r. wchodzą w życie przepisy zmienionej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ustawa wprowadza obowiązek umieszczenia w punkcie sprzedaży widocznej i czytelnej informacji o zakazie sprzedaży. Sprzedaż wyrobów tytoniowych małoletnim lub nieumieszczenie informacji o zakazie sprzedaży będzie wykroczeniem podlegającym karze grzywny do 2000 złotych.

W bieżącym roku została uruchomiona specjalna strona internetowa (www.sklepdokontroli.pl), gdzie będzie można zgłosić anonimowo punkty handlowe, co do których istnieją „podejrzenia”, że łamią one prawo w tym obszarze. Więcej informacji o całej kampanii wraz z materiałami edukacyjnymi dla sprzedawców, rodziców, samorządowców i prasy) do wykorzystania w działaniach profilaktycznych, można znaleźć na stronie internetowej www.stop18.pl.KPP Luban