Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: L.Geringer de Oedenberg 25 Maj, 2010, 08:28:31 am



Tytuł: Popowodziowa unijna pomoc dla Polski może wynieść nawet pół miliarda euro!
Wiadomość wysłana przez: L.Geringer de Oedenberg 25 Maj, 2010, 08:28:31 am
Ale czy sam niszczący żywioł bez "stanu klęski" wystarczy?
Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) utworzono, by umożliwić pomoc państwom członkowskim (oraz krajom przedakcesyjnym) dotkniętym klęskami żywiołowymi. Jako wyraz europejskiej solidarności fundusz powstał 11 listopada 2002 r. w reakcji na powodzie, które latem 2002 r. nawiedziły Europę Środkową. Roczny budżet FSUE wynosi 1 mld euro. W ciągu ośmiu lat istnienia Fundusz pomógł już 33 razy, wspomagając niwelowanie szkód spowodowanych przez różnego rodzaju klęski żywiołowe, takie jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze.
FSUE może przyznawać pomoc finansową w przypadku poważnych klęsk żywiołowych, jeżeli ogólne szkody przekraczają 0,6 % PKB danego kraju. W przypadku Polski,  by uzyskać wsparcie FSUE wartość szkód powodziowych musiałaby przekroczyć 2 mld euro. Fundusz może zostać uruchomiony również w przypadku nadzwyczajnej klęski o zasięgu regionalnym, która wpływa na życie znacznej części ludności tego regionu i ma poważne i trwałe skutki dla warunków życia i stabilizacji gospodarczej w tym regionie.
Na co można przeznaczyć unijną pomoc?
FSUE uzupełnia wydatki publiczne państw członkowskich związane z następującymi niezbędnymi działaniami nadzwyczajnymi jak np.:
- odbudowa infrastruktury i wznowienie działania elektrowni, wodociągów i kanalizacji, telekomunikacji, transportu, służby zdrowia i szkolnictwa;
- zapewnienie czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych w regionie dotkniętym klęską;
- zapewnienie infrastruktury prewencyjnej i zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego;
- oczyszczanie obszarów dotkniętych katastrofą.
FSUE zasadniczo służy do pokrywania szkód niepodlegających ubezpieczeniu. Fundusz nie może rekompensować strat prywatnych. Inne długoterminowe działania, jak trwała odbudowa, przebudowa ekonomiczna, działania prewencyjne – mogą kwalifikować się do wsparcia w ramach funduszy strukturalnych i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jak uzyskać pomoc?
Wniosek należy wysłać do Komisji Europejskiej w terminie dziesięciu tygodni po pierwszych szkodach wyrządzonych przez klęskę. Odpowiednia kwota zostaje wypłacona na mocy umowy zawartej między KE i danym państwem beneficjentem - w ciągu 4-6 miesięcy. Ostatnio FSUE wspomógł mieszkańców terenów zniszczonych trzęsieniem ziemi we Włoszech, ofiary huraganu i powodzi na portugalskiej Maderze oraz poszkodowanych Francuzów przez  huragan Xynthia.
Polska nie korzystała jeszcze z takiego wsparcia. W zależności od wysokości oszacowanych strat możemy otrzymać pomoc nawet do pół miliarda euro. Tyle przykładowo otrzymały Włochy.
Zastanawiam się tylko, czy unijną pomoc można otrzymać bez ogłoszenia stanu klęski żywiołowej?  Sprawdzę to w najbliższym czasie w Komisji Europejskiej w Brukseli.  Swoją drogą, czego jeszcze trzeba, aby taki stan ogłosić, ataku kosmitów?

Lidia Geringer de Oedenberg

Więcej informacji o FSUE:
http://ec.europa.eu/regional_policy/funds/solidar/solid_pl.htm
Lidia Geringer de Oedenberg


Tytuł: Odp: Popowodziowa unijna pomoc dla Polski może wynieść nawet pół miliarda euro!
Wiadomość wysłana przez: widelec 27 Maj, 2010, 05:47:39 am
Oczywiście.proszę pojechać do brukseli i się dowiedzieć .bo skoro od 2002 r. fundusz działa to może się doprecyzowali... a tak przy okazji .kolejny Pani szanownej  post do tyłu....


Tytuł: Odp: Popowodziowa unijna pomoc dla Polski może wynieść nawet pół miliarda euro!
Wiadomość wysłana przez: gracjano 27 Maj, 2010, 06:41:01 am
Może to jest szerokie i głębokie... a na marginesie Pani szanowna dba o głosy wyborcze...