Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: Leo 26 Kwiecień, 2010, 10:45:07Tytuł: Mija 24 lata od wbuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu
Wiadomość wysłana przez: Leo 26 Kwiecień, 2010, 10:45:07
24 lata temu doszło do awarii elektrowni w Czarnobylu. Radioaktywna chmura szybko dotarła nad terytorium Polski. Jednak akcję zabezpieczania ludzi przed skutkami katastrofy podjęto dopiero po 1 maja. Kiedy było wiadomo że chmura jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia, w szkołach rozpoczęto obowiązkowe szczepienia dzieci poprzez aplikowanie im jodu. - W lubańskich szkołach dzieci różnie reagowały, niektóre tylko bólami żołądka, inne po prostu wymiotowały- relacjonuje jeden z mieszkańców miasta - akcja i tak była spóźniona.
Jeden z lubańskich lekarzy tak odniósł się do sytuacji: - ten wybuch zbierze żniwo dopiero za 20 -25 lat. I lekarz ten nie mylił się. Rak jest bardzo częstym schorzeniem dotykającym Polaków. 

Następstwem największej w historii energetyki jądrowej była śmierć 31 ludzi, ewakuacja setek tysięcy kolejnych i skażenie ponad 150 tysięcy km kwadratowych terenów przylegających. Według różnych źródeł napromieniowanych zostało 500 - 600 tys. osób. W promieniu 10 km od elektrowni utworzono strefę "szczególnego zagrożenia", a w promieniu 30 km - o najwyższym stopniu skażenia.
Liczba ofiar śmiertelnych jest w tym przypadku kwestią "względną". 31 pierwszych zgonów, to te bezpośrednio związane z samą katastrofą - 28 osób zostało silnie napromieniowanych, dwie zmarły w wyniku poparzeń, jedna wskutek zakrzepicy. Według agencji UNESCAR (Komisja Narodów Zjednoczonych do spraw Promieniowania Radioaktywnego) w latach 1987-2004 zmarło kolejnych 19 osób (spośród 134, które cierpiały na chorobę popromienną).
         
                                                                                  oprac. Sławomir Piguła


Tytuł: Odp: Mija 24 lata od wbuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu
Wiadomość wysłana przez: Black 26 Kwiecień, 2010, 10:50:21
Witam, ta historia dotyczy również mnie, jestem właśnie z tego rocznika, wiele razy zastanawiałem się jaki miał zasięg promieniowania reaktora, oglądałem reportaż i byłem w szoku, co Oni zrobili z ludźmi!


Tytuł: Odp: Mija 24 lata od wbuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu
Wiadomość wysłana przez: Beata 26 Kwiecień, 2010, 16:53:01
Oni, to znaczy kto ?