Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: Leo 29 Styczeń, 2010, 11:34:19Tytuł: 20 lecie Lewicy na Dolnym Śląsku i w Powiecie Lubańskim
Wiadomość wysłana przez: Leo 29 Styczeń, 2010, 11:34:19
Lewica na Dolnym Śląsku po przeobrażeniach politycznych w 1989  roku, rozpoczęła swoją działalność w lutym 1990 roku. 29 stycznia 1990 roku powstała Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej. Tworzenie pierwszych struktur polegało głównie na tworzeniu kół w poszczególnych miejscowościach. Struktury miejskie i gminne nie były tworzone od razu, z powodu braku odpowiedniej ilości członków. Pierwszy rok aktywności to przede wszystkim działalność organizacyjna. SdRP w Lubaniu powstała w 1990 roku. Stworzono koło miejskie liczące 9 osób, siedziba SdRP mieściła się na ulicy Szarych Szeregów, a pierwszym przewodniczącym koła SdRP został  Jan Lange. Następnie powstawały koła gminne w Leśnej, Olszynie, gminie Lubań, Platerówce, Świeradowie Zdrój i Siekierczynie. W 1999 roku doszło do zjednoczenia dotychczasowych struktur wojewódzkich organizacji SdRP w jedną  organizację dolnośląską. Pierwszy i ostatni zjazd SdRP odbył się na zamku Książ  koło Wałbrzycha. Przewodniczącym Rady Dolnośląskiej został Marek Dyduch. Zjazd poprzedzony był tworzeniem struktur  powiatowych SdRP. Przewodniczący Rady Powiatowej SdRP w Lubaniu został Michał Turkiewicz. Wiosną 1999 roku rozpoczęły się dyskusje nad nową formą organizacyjną i ideową lewicy. Pojawiały się głosy, że SLD, jako porozumienie zawiązywane na okoliczność wyborów nie sprosta zadaniom w walce politycznej. U wielu polityków dojrzewał pogląd, że na lewicy przyszedł czas na jedną partię. Inicjatorem akcji był Leszek Miller. Tworząc nową partię przyjęto zasadę, że tworzono jej organizację od podstaw. Zainteresowanie nową partią wyraziło 29 wcześniej istniejących partii i organizacji społecznych. W Lubaniu i powiecie powołanych było 6 pełnomocników do tworzenia nowej partii. W 1999 roku we Wrocławiu odbył się I Wojewódzki  Zjazd SLD Dolnego Śląska. Przewodniczącym Rady Dolnośląskiej został Marek Dyduch. W Lubaniu na I Powiatowym Zjeździe SLD przewodniczącym wybrano Michała Turkiewicza.
                                                                                           Edward Witecki


Tytuł: Odp: 20 lecie Lewicy na Dolnym Śląsku i w Powiecie Lubańskim
Wiadomość wysłana przez: Ewa Gutek 01 Grudzień, 2010, 21:37:59
Mam pytanie do lidera Pana Michała Turkiewicza: Za co wyrzucono z pracy byłą kandydatkę SLD do Rady Powiatu? Ta w swoim profilu twierdzi, że jest Kierownikiem w Zakładzie Pilęgnacyjno Opiekuńczym w Gryfowie. Proszę tam ewentualnie zadzwonić i sprawdzić. Nie posądzam Pana o wiedzę w tym temacie i pomoc w podawaniu nieprawdy. Proszę tylko sprawdzić z kim macie do czynienia. Pozdrawiam.