Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Kalendarz wydarzeń => Wątek zaczęty przez: Iza 15 Kwiecień, 2009, 20:08:15Tytuł: Transgraniczne spacery wiosenne
Wiadomość wysłana przez: Iza 15 Kwiecień, 2009, 20:08:15
TRANSRANICZNE SPACERY WIOSENNE 2009
Odkryj tajemnice przyrody

Co łączy Góry Izerskie i daleką Skandynawię oraz jakie relikty wulkanizmu znajdują się w powiecie lubańskim będą mogli dowiedzieć się uczestniczy „transgranicznych spacerów wiosennych 2009” – polsko-niemieckich wędrówek edukacyjnych, organizowanych na pograniczu dolnośląskim w maju i czerwcu br.

Już po raz czwarty Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, Nadleśnictwo Świeradów, Lubańskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Agenda 21” i Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, we współpracy z saksońskim partnerem – Christlich-Soziales  Bildungswerk Sachsen e.V. z Miltitz, zapraszają polskich i niemieckich miłośników przyrody do wspólnego poznawania pogranicza dolnośląskiego w ramach akcji „Transgraniczne spacery wiosenne”.

„Transgraniczne spacery wiosenne” to jednodniowe wycieczki edukacyjne dla polsko-niemieckich grup do najpiękniejszych, najcenniejszych pod względem przyrodniczym zakątków regionu. Wędrówki są prowadzone przez przyrodników, ekologów i leśników. Uczestniczą w nich osoby indywidualne (dorośli, rodziny z dziećmi). „Spacery” dla międzynarodowych grup wpisały się już na stałe w kalendarz wiosennych imprez odbywających się  na Dolnym Śląsku.

W tym roku  lubańskie stowarzyszenie „Pogranicze”, we współpracy  lokalnymi partnerami, zaprasza ponownie uczestników z Polski i Niemiec do odkrywania tajemnic przyrody. Organizatorzy przygotowali 2 wędrówki:
30.05.2009 (sobota) – „Lubańskim szlakiem wulkanicznym – Nie tylko bazaltoidy” - 7 km  (Lubań i okolica)
01.06.2009 (poniedziałek) – „Daleka – bliska Północ. Wędrówka w polsko-czeskich Górach Izerskich” - 25 km

Udział w „spacerach” jest nieodpłatny. Organizatorzy zapewniają  bezpłatny transport dla uczestników z Polski i Niemiec (ze Zgorzelca). Uczestnicy ponoszą jedynie koszty wyżywienia i ubezpieczenia, a w przypadku spaceru po Górach Izerskich także przejazdu koleją gondolową. Szczegółowe informacje na temat programów i warunków uczestnictwa są dostępne na stronie internetowej stowarzyszenia „Pogranicze” pod adresem www.pogranicze-csb.home.pl (dział „Aktualności”). Organizatorzy proszą o nadsyłanie zgłoszeń wyłącznie drogą mailową.

  • ULOTKA –  Spacer 30.05.2009 – „Lubańskim szlakiem wulkanicznym – Nie tylko bazaltoidy”   tutaj
  • ULOTKA – Spacer 01.06.2009 – „Daleka – bliska Północ. Wędrówka w polsko-czeskich Górach Izerskich”   tutaj
  • FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY   tutaj
  • PLAKAT „TRANSGRANICZNE SPACERY WIOSENNE 2009”   tutaj

Więcej informacji i kontakt:

Magdalena Guła
Koordynator akcji „Transgraniczne spacery wiosenne 2009”
Południowo-Zachodnie Forum Samorządu
Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Bankowa 7, 59-800 Lubań

Tel./faks:  +48 75 721 50 77
E-mail: gula@pogranicze-csb.home.pl
www.pogranicze-csb.home.pl


Tytuł: Odp: Transgraniczne spacery wiosenne
Wiadomość wysłana przez: ZUZA 15 Kwiecień, 2009, 21:48:14
Całe szczęście,że liczba uczestników spaceru jest ograniczona do 25 osób. Spacer po Łużyckim Centrum Utylizacji na pewno jest dużo milszy niż spacer szlakiem wygasłych wulkanów. W czasie świąt spacerowałam po śmietnisku na Górze Ostróżek. Zdewastowane budynki pokopalniane mogłyby służyć za plener do zdjęć o wojnie lub trzęsieniu ziemi. Wszechobecne śmieci różnego gatunku zmuszają do bezustannego patrzenia pod nogi. Podziwianie piękna krajobrazu w takich warunkach to ekstremalne wyzwanie dla 25 twardzieli.
Spacery dofinansowane są przez Fundusz Ochrony Środowiska (!)