Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: Leo 13 Kwiecień, 2009, 19:27:42 pm



Tytuł: Centrum Powiadamiania Ratunkowego ponownie w Lubaniu?
Wiadomość wysłana przez: Leo 13 Kwiecień, 2009, 19:27:42 pm
Kilka lat temu powstała idea stworzenia  w każdym mieście powiatowym tzw.Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Placówki otwierano w całym kraju z wielkim rozmachem,obiecując że teraz służby ratunkowe będą działały sprawniej ,  szybciej i co najważniejsze wspólnie .

Zasada była jedna – aby w tym samym miejscu co remiza Straży Pożarnej powinna mieścić się stacja Pogotowia Ratunkowego. Niestety, jak bardzo niedoskonały był to projekt pokazały kolejne miesiące funkcjonowania CPR-ów.
Zaczęło się jak zwykle od pieniędzy. Straż to jednostki podległe MSWiA , Pogotowie Ratunkowe  finansuje Ministerstwo Zdrowia. O ile sama współpraca w sensie merytorycznym między strażakami a sanitariuszami i lekarzami układała się dobrze, o tyle ich przełożeni na szczeblach resortów dogadać się nie mogli,bądź szło im to bardzo opornie .W rezultacie CPR zostały zawieszone . Pogotowie , tak jak to miało miejsce w Lubaniu przeniosło się do siedziby dawnej Kolumny Transportu Sanitarnego. Wejście Polski do Wspólnoty Europejskiej spowodowało że plany ponownego przywrócenia CPR-ów wróciły jak bumerang. Wymusiły to sztywne w kwestii ratownictwa przepisy unijne .
Najpierw wprowadzono wspólny telefon 112 , który dotąd , jak mówią strażacy , policjanci  i pracownicy pogotowia nie działa tak jak powinien. Przyciskając na klawiaturze telefonu numer 112 możemy dodzwonić się do straży , policji lub pogotowia ale..... niekoniecznie w mieście w którym mieszkamy. Więc nadal lepiej wykręcać w czasie pożaru 998 , 999  na pogotowie i do policji 997 bo tak przynajmniej ktoś nam pomoże i zawsze najbliżej miejsca naszego zamieszkania. Gdy wykręcimy 112 może się zgłosić straż np. W Bolesławcu lub  komenda policji w Zgorzelcu dla dzwoniących z Lubania i okolic.
Jednak w kwestii nowych CPR-ów coś wyraźnie drgnęło , ale na razie to tylko  plany w powijakach. Najważniejsze  że służby odpowiedzialne za ratownictwo mają świadomość potrzeby takiego centrum.

- na chwilę obecną nie jestem w stanie podać  szczegółów w zakresie
lokalizacji CPR w Lubaniu czy też innym mieście regionu . W dniu 10 lutego br.
weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która
zawiera kwestie dot. systemu powiadamiania ratunkowego. Zgodnie z art.
14 tejże ustawy, założenia do organizacji sieci CPR-ów zostaną wskazane
w drodze rozporządzeń. Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie  
organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego i
wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego. Przewidywany termin
podpisania przedmiotowego rozporządzenia to marzec tego roku. Tam wskazane będą założenia i kryteria odnośnie rozmieszczenia CPR-ów. Mimo iż powstało
kilka koncepcji sieci  centrów na  terenie województwa  dolnośląskiego (w kilku z
nich Lubań był również wskazywany), celem ich było wskazanie propozycji
tychże założeń. Dopiero po podpisaniu przedmiotowego rozporządzenia
Komendant Wojewódzki PSP przygotuje koncepcję rozmieszczenia CPR-ów na
obszarze województwa , w oparciu o zawarte w nim założenia i kryteria – mówi starszy  kapitan Krzysztof Gielsa ,rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Nie wiadomo więc do końca czy nowa placówka CPR  zostanie zlokalizowana w Lubaniu. Miejmy nadzieję że tak. Ponowne otwarcie Centrum w Lubaniu popiera Starosta Walery Czarnecki, samorządowcy lubańscy oraz dowództwo i strażacy z komendy PSP w Lubaniu.
Przypomnijmy że Centrum będzie służyć mieszkańcom Powiatu Lubańskiego ale także obywatelom innych krajów których dziesiątki tysięcy w ciągu każdego miesiąca  pokonuje drogę od granicy z Niemcami  w kierunku Karkonoszy i Gór Izerskich. Być może należałoby się zastanowić nad wyposażeniem  jednostek  Straży Pożarnej w reanimacyjne karetki pogotowia wraz załogami , które podczas wypadków czy pożarów wyjeżdżałyby na akcje razem z wozami pożarniczymi , jak ma to miejsce np.  w Niemczech. Priorytetem powinno być tak cenne ludzkie życie a nie pieniądze czy bariery organizacyjne.
                                                                                                    Sławomir Piguła
foto:
Stara tablica informacyjna CPR - Komenda PSP wLubaniu[attachment=1]