Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Bieżące wiadomości => Wątek zaczęty przez: Leo 06 Kwiecień, 2009, 22:10:01Tytuł: Strefa szans - co dalej z byłymi ZNTK
Wiadomość wysłana przez: Leo 06 Kwiecień, 2009, 22:10:01
Byłe Zakłady  Naprawcze Taboru Kolejowego, które od chwili upadłości i w konsekwencji likwidacji przedsiębiorstwa w 2000r, zostały włączone do Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  przekształconą  następnie  w Strefę Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości,  pojawią się po raz kolejny na na pierwszych stronach lokalnych mediów. Tym razem jednak  za sprawą recesji jaka od kilku miesięcy  pustoszy  przemysł.
                                                      Zredukują zatrudnienie?
Plotka głosi że  w największej firmie która znajduje się na terenie strefy, PONAR, szykuje się drastyczna redukcja zatrudnienia na skutek stagnacji na rynku siłowników, które produkuje lubańska filia  Ponar Wadowice, kierownictwo firmy jednak definitywnie zaprzeczyło takim pogłoskom. Być może jednak coś jest na rzeczy a  konkurencja w tej branży jest duża. W samym Lubaniu funkcjonuje  ZEHS, który od kilkudziesięciu lat  jest rozpoznawalny na rynku jako producent urządzeń hydraulicznych zarówno w kraju jak i za granicą. Nieoficjalnie wiadomo że  ZEHS także boryka się z kryzysem i nie wiadomo czy już nie planuje dużych zwolnień.
Pozostałe podmioty które funkcjonują w strefie  takie jak Łużyce Beton, które zaledwie w ubiegłym roku rozpoczęły działalność, czy firma Czyrko  która istnieje niemal od początku strefy oraz inne mniejsze zakłady metalurgiczne na razie pracują. Co będzie dalej, okaże się w drugiej połowie bieżącego roku, który jak oceniają  analitycy ma być zły ale jednocześnie decydujący.
                                                            Prezes optymistą
 Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości SA, Szymon Madera, na ostatniej sesji Rady Miejskiej Lubania przedstawił sytuację podmiotu, który powstał na terenie byłych ZNTK. Okazało sie że nie jest tak źle. W tym roku rozpocznie działalność firma która, zajmie się produkcją protez ortopedycznych, w której znajdzie zatrudnienie co najmniej kilkadziesiąt osób. Mimo że trwają w tej sprawie rozmowy, to wydaje się że  uruchomienie linii produkcyjnych jest kwestią czasu. Prezes Madera nie chciał jednak zdradzić nazwy firmy zasłaniając się tajemnicą handlową, ale z rozmowy bił zdecydowany optymizm, więc jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to, produkcja  sztucznych kończyn itp.,   a co za tym idzie również  niemałe zatrudnienie, staną się faktem.  
                                                          Będą wyburzać
 W tym roku zostanie wyburzona  stara  parowozownia w której, w czasach świetności ZNTK remontowano wagony a następnie tramwaje. ,,Wagonówka ” bo tak potocznie nazywali  parowozownię pracownicy ZNTK,  ma kilkutysięczną powierzchnię, jest najstarszym budynkiem strefy i stoi w atrakcyjnym miejscu, tuż przy ulicy Kościuszki. I właśnie ze względu na położenie władze strefy zdecydowały się na rozbiórkę, ponieważ liczą na  szybką sprzedaż tego gruntu. Tym bardziej że generalnie teren nie jest zanieczyszczony, w przeciwieństwie do innych hal hektolitrami zużytego oleju i smaru. Rekultywacja będzie raczej symboliczna a grunt po uzbrojeniu wręcz wymarzony pod budowę konstrukcji  przeznaczonej na cele przemysłowe bądź handlowe.
Ogromne hale pomiędzy Łużyce Beton a wspomnianą parowozownią są w prywatnych rękach. Część z nich należy do strefy. Planów ich zburzenia na razie nie ma i są wykorzystywane do ćwiczeń przez pododdziały specjalne policji,  straży granicznej i wojska.
Czy strefa rozwinie się tak jak chcą mieszkańcy ? Czy będzie niewielkim zagłębiem lubańskiego przemysłu? Pokażą najbliższe lata. Miejmy nadzieję że tak.
                                                                            Sławomir Piguła
                                                                                                    


Tytuł: Odp: Strefa szans - co dalej z byłymi ZNTK
Wiadomość wysłana przez: Gniewko 02 Czerwiec, 2013, 20:16:12
Dlatego właśnie, że trzeba mieć wizję. Wszystkich chętnych chcących wziąć udział w projekcie kulturalno - historycznym,  który ma doprowadzić do powstania w Lubaniu skansenu kolejowego oraz jednocześnie wejść w skład tworzącego się właśnie stowarzyszenia proszę pisać do mnie. Trzeba spróbować, taką próbę podjęło kilka osób z niewielkich Pyskowic, gdzie ich zapał i pasja doprowadziły do powstania w mieście niewątpliwie ciekawej atrakcji. http://www.tozk.glt.pl/ (http://www.tozk.glt.pl/) Mile widziani są pracownicy PKP, w tym w szczególności maszyniści. Gorąco zachęcam wszystkich, gdyż możemy pozostawić po sobie coś dla przyszłych pokoleń. Wszystkie uwagi mile widziane.