Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Bieżące Wiadomości => Powiat lubański => Wątek zaczęty przez: powiat 13 Styczeń, 2016, 12:12:28Tytuł: Trzeci etap prac melioracyjnych w powiecie
Wiadomość wysłana przez: powiat 13 Styczeń, 2016, 12:12:28
3,8 mln zł - to koszt inwestycji przeciwpowodziowych, polegających na remoncie i udrożnieniu trzech rowów melioracyjnych w powiecie lubańskim. Dotyczy to rowów w Olszynie, Radogoszczy oraz Henrykowie. Łączna długość odtworzonych urządzeń melioracyjnych to ponad 11 kilometrów. Prace na tych odcinkach polegały na zabezpieczeniu tych części powiatu, które zostały zniszczone podczas powodzi spowodowanych intensywnymi opadami.

Zakończył się ostatni etap prac w gminie Olszyna, na odcinku zwanym Biedrzychówką oraz gminie wiejskiej Lubań (w miejscowościach Radogoszcz i Henryków). Prace na tych odcinkach polegały przede wszystkim na uporządkowaniu terenu (poprzez wycinkę drzew, zarośli itp.). Projekt zakładał również poszerzenie i pogłębienie miejsc, które zostały najbardziej zniszczone. Wykonawcą przedmiotowej inwestycji było Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego i Ogólnego ,,WALOR” z Prochowic we współpracy z Przedsiębiorstwem Budowlano-Melioracyjnym ,,BUD-MEL” z Dzierżoniowa.

Był to trzeci etap prac mających na celu odtworzenie rowów melioracyjnych na terenie powiatu lubańskiego. W poprzednich trzech latach odtworzono 7,2 kilometrowy odcinek rowu zwanego Biedrzychówką (obręb Olszyny i Biedrzychowic). Na tym odcinku odbudowano skarpy, mury oporowe oraz wstawiono kosze siatkowo-kamienne. Dzięki czemu rowy te uzyskały nową zabudowę.

Były to niezwykle ważne inwestycje. W pobliżu miejsc, które zostały zmodernizowane usytuowane są posesje i gospodarstwa, a brak odpływu wody podczas intensywnych opadów stanowił dla nich poważne zagrożenie