Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Po pracy => Kultura i sztuka => Wątek zaczęty przez: Jola 31 Październik, 2015, 17:41:37Tytuł: 1 LISTOPADA - CZAS ZADUMY CZY REWIA OZDÓB
Wiadomość wysłana przez: Jola 31 Październik, 2015, 17:41:37
Jutro 1 listopada dzień Wszystkich Świętych  lub jak ktoś woli Święto Zmarłych. Dzień pamięci tych którzy odeszli. Jak zwykle tłumy na cmentarzach, kolejki w sklepach, wyjątkowo duży  ruch na drogach i co się z tym wiąże zwiększona ilość wypadków.
Dobrze, że pamiętamy o zmarłych, bo taka pamięć jest ważna, bardzo ważna ale czy od jakiegoś czasu forma nie przerasta treści w tym względzie.
Powinniśmy ciepło wspominać tych, którzy odeszli, pomodlić się za Nich od czasu do czasu, parę razy w roku zapalić znicz na ich grobach jeśli to możliwe a tym bardziej jeśli mamy taką wewnętrzną potrzebę ale najważniejsze są uczucia, pamięć, modlitwa za duszę zmarłego a nie wyścigi polegające na kupnie jak największej ilości jak najdroższych zniczy oraz niezliczonych ilości krzaczastych chabazi wszelakiej maści.
To powinien być czas zadumy, wspomnień a nie wyścigów w obstawianiu grobów „im więcej tym lepiej”, obserwowania jak  przystrojone są sąsiednie nagrobki, zastanawiania się czy aby kupiliśmy dość kwiatów, stroików i czy czy nasze znicze nie są za małe i co pomyślą i powiedzą o tym inni.
Tak sobie myślę, że umarłym jest wszystko jedno. Oni woleli by mieć miejsce w naszej pamięci i choćby malutki zakątek w naszym sercu, być dobrze wspominani i dzięki temu spoczywać w pokoju.
Przed Świętem Zmarłych wszystkie sklepy, sklepiki, kioski, markety oraz specjalnie zorganizowane w tym celu stoiska zawalone są zniczami, których gabaryty co roku jakby wzrastały. Producenci prześcigają się w kolorycie, kształcie, rodzaju ozdób i wielkości. Kiedyś to były po prostu znicze, zwyczajnie świecie w szklanych kubeczkach. Szliśmy na cmentarz, zapalaliśmy je i modliliśmy się za dusze zmarłych. Dziś to jest prawdziwa rewia, konkurs próżności.
W naszym kochanym kraju jest sporo biedy, mnóstwo ludzi żyje na granicy ubóstwa. Tak sobie myślę, gdybyśmy zamiast wydawać tyle kasy na obstawianie grobów zrobili o wiele skromniejsze zakupy w tym względzie a to co zaoszczędzimy schowali gdzieś w kąciku i przed świętami poszli do sklepu i zrobili za to jakieś choćby skromne zakupy i zanieśli je któremuś z sąsiadów czy znajomych, którym po prostu brakuje na życie, to zrobiliśmy coś dobrego, pożytecznego a Ci, którzy odeszli i obserwują nas teraz gdzieś tam z góry, widząc to uśmiechaliby się z radości, widząc, że mamy w sobie empatię i potrafimy to okazać w zwykły ale jakże ludzki sposób.


Tytuł: Odp: 1 LISTOPADA - CZAS ZADUMY CZY REWIA OZDÓB
Wiadomość wysłana przez: Jola 31 Październik, 2015, 23:14:47
(http://tureknet.pl/!pliki/20130726/13748359320_odnajdz-bliskich-na-cmentarzu-i-zapal-.jpg)


1 listopada to czas głębokiej zadumy, smutnych westchnień ale przede wszystkim czas wielu wspominań. To taka stypa z dystansem, gdzie jest tęsknota za tymi co odeszli ale już nieco przygaszona, przyprószona pyłem czasu.
Dziś wspominamy My ale kiedyś w przyszłości nadejdzie taki czas gdy to Nas będą wspominać, więc warto teraz gdy jeszcze żyjemy, żyć tak by inni chcieli o nas pamiętać, by wówczas choć jedna osoba miała ochotę pomyśleć lub powiedzieć: to był dobry człowiek. :)