Lubań Luban24 Wiadomości z Lubania

Promowane wydarzenia => Polecane - Strona główna => Wątek zaczęty przez: ŁCR 13 Kwiecień, 2015, 12:45:20Tytuł: Lubań stracił przyjaciela…
Wiadomość wysłana przez: ŁCR 13 Kwiecień, 2015, 12:45:20
(http://luban.pl/data/netz%2022.JPG)
12 kwietnia br. w wieku 75 lat zmarł Feliks Netz - wybitny poeta i pisarz, twórca słuchowisk, felietonista, krytyk filmowy, komentator, tłumacz literatury, a przy tym od 1997 roku Honorowy Obywatel Lubania.
(http://luban.pl/data/netz%2022.JPG)
Jak sam podkreślał, nasze miasto zajmowało w jego sercu szczególne miejsce. Spędził tu tylko kilka lat, jako dziecko, ale to właśnie tu zaczęła się jego przygoda z pisarstwem i to do Lubania wielokrotnie wracał myślami czy to w utworach czy też w życiu.
Aby spojrzeć na miasto oczami artysty, warto sięgnąć po takie dzieła literackie jak powieści „Urodzony w święto zmarłych” i „Dysharmonia caelestis”, esej „Nierzeczywiste miasto” czy wiersze miedzy innymi z tomu „Trzy dni nieśmiertelności”. Lubańskie motywy w najnowszej twórczości Feliksa Netza dzięki jego uprzejmości prezentowaliśmy naszym czytelnikom w ubiegłorocznych numerach. Wśród nich był wiersz „Niewłączone do Księgi Psalmów” wspomnienie o zmarłym w ubiegłym roku Tadeuszu Biłousie – przyjacielu pisarza oraz dwa inne utwory: „Chłopiec idzie do szkoły” – nawiązujący do pierwszego napisanego przez Feliksa Netza wiersza, który powstał w Lubaniu i „Laudacja” zawierająca obrazy osób i miejsc w Lubaniu, które autor darzył sentymentem. Dziś ciśnie nam się na usta cytat z właśnie tego wiersza, będącego swoistym pożegnaniem poety – „pochwalona bądź mała ziemio, na której szukam zagubionych kroków”.


Tytuł: Odp: Lubań stracił przyjaciela…
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Słowiński 14 Kwiecień, 2015, 08:21:15
Wielka strata. Trzykrotnie miałem okazję spotkać się z Panem Feliksem. Pierwszy raz gdy, w pewnym sensie, promował w Lubaniu swoją książkę "Urodzony w Święto Zmarłych". Z pasją opowiadał wtedy o swoich wspomnieniach z naszego miasta...
Późniejsze rozmowy były bardziej osobiste. Ostatni raz widziałem Pana Feliksa trzy lata temu. W urzędowym gabinecie trochę popolitykowaliśmy, zastanawialiśmy się w  którym kierunku jako kraj idziemy.
Na początku tego roku otrzymałem od Pana Feliksa Netza (za pośrednictwem Janusza Nawrockiego) przesyłkę z książką, tomikiem wierszy "Krzyk sowy" opatrzonym kilkoma ciepłymi słowami i dedykacją...
A teraz już Feliksa Netza z nami nie ma. Fizycznie, bo duchowo jest w każdym spośród tych, którzy jego słowa przeczytali.


Tytuł: Odp: Lubań stracił przyjaciela…
Wiadomość wysłana przez: Arkadiusz Słowiński 15 Kwiecień, 2015, 16:38:09
Pogrzeb Feliksa Netza jutro w Katowicach. Będzie w nim uczestniczyła trzyosobowa delegacja samorządu Lubania.


Tytuł: Odp: Lubań stracił przyjaciela…
Wiadomość wysłana przez: cezar 19 Kwiecień, 2015, 18:21:06
Pozwalam sobie zamieścić cztery zdjęcia z uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 16 kwietnia 2015 r. w Katowicach. Jak już wspomniano wzięła w nich udział trzyosobowa delegacja miasta Lubań na czele z Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Lubań Mieczysławem Iwanow.