Dni historią wypełnione

(1/1)

ŁCR:
Za nami Dni Historii.

Obchody Dni Lubania rozpoczęte zostały uroczystym otwarciem wystawy poświęconej wielkim ludziom, którzy zapisali się na kartach historii, a których gościło nasze miasto. Następnie w lubańskim Ratuszu odbyła się konferencja popularnonaukowa, na którą zebrały się osoby zainteresowane dziejami miasta i regionu. Spragnionych historycznych ciekawostek i szerzej nie znanych do tej pory faktów nie brakowało. Zakończeniem spotkania był koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. im.Oskara Kolberga w Lubaniu.

W sobotę zaś lubański Rynek zamienił się w miasteczko historyczne, gdzie na mieszkańców czekały liczne atrakcje, w tym. m.in. jarmark historyczny, odkurzone gry z dawnych czasów - husyckie szachy, podchody, stara tratwa piracka dla dzieci. Niecodziennego klimatu dostarczył również targ kiermaszowy oraz historyczne stoiska rzemieślników.

W Lubańskim Centrum Historycznym (przy Wieży Brackiej) w obecności przybyłych gości, w tym m.in. Burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego, dokonano uroczystego otwarcia wystawy malarstwa Ludwika Danzigera i Albrechta Brucka, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc. Wystawę można zwiedzać przez najbliższy miesiąc.

Około godz. 15:00 tłum widzów zebrał się w Rynku, aby być świadkiem inscenizacji wyborów burmistrza Lubania z początków XVI wieku "O skutecznym rad sposobie w XVI w" - współfinansowanej przez Fundację BZWBK. W  rolę szesnastowiecznych włodarzy miasta wcielili się aktorzy trzech grup teatralnych - "Teatru Dziewiątka" działającym przy ZSP  im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, "Okularu" działającym przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu oraz "Promotora" z Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa. Przedstawienie reżyserowała Aneta Ćwieluch.

Wieczorem ulicami Starego Miasta przeszedł przemarsz XVII – wiecznych Strażników Miejskich w strojach z epoki, którzy zaprezentowali musztrę wraz z pokazem uzbrojenia.

Zakończeniem sobotniego programu był recital fortepianowy oraz finał VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O czym szepczą bazaltowe skały” o Złote Lubańskie Pióro pod patronatem Burmistrza Miasta.

Cieszy fakt, iż mieszkańcy po raz kolejny udowodnili, że potrafią się wspólnie radować obchodami święta naszej pięknej miejscowości.

www.luban.pl

Jeżyk:
Wszystko to bardzo piękne, ciekawe i historycznie wartosciowe. Gratuluję pomysłodawcom. Szkoda ze mieszkam kawał drogi od Lubania >:( Z ogromną przyjemnością obejrzał bym to Wasze ambitne dzieło ;D

edward osman:
A to link do artykułu o nowym obrazie w Muzeum Regionalnym oraz kilka informacji o pobycie Napoleona w Lubaniu:
http://www.luban.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=2509&menu_id=50
Zachęcam do lektury.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości