Analizowali przestrzeń miasta pod względem bezpieczeństwa

(1/1)

ŁCR:
We wtorek 22 stycznia w sali konferencyjnej Lubańskiego Centrum Historycznego spotkali się przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców Lubania.

W zasadzie po raz pierwszy dyskutowano w tak licznym i zróżnicowanym gronie o tym, co czyni nasze miasto bezpieczniejszym, a co jeszcze funkcjonuje źle bądź wymaga poprawienia. Termin „bezpieczeństwo”, zawarty w temacie szóstych warsztatów strategicznych, został zdefiniowany bardzo szeroko. Dlatego też do dyskusji, obok komendantów Policji, Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Miejskiej, zaproszono również specjalistów od zarządzania kryzysowego, ratownictwa medycznego, przedstawicieli Pogotowia Energetycznego, Gazowego, Wodnego, służb sanitarnych, Inspekcji Nadzoru Budowlanego i spółek miejskich.

Nie da się ukryć, że podczas warsztatów prym wiedli reprezentanci służb mundurowych, co przełożyło się pozytywnie na charakter całego spotkania. Dyskusja była rzeczowa, uporządkowana i na temat. Szczegółowa wiedza panów w mundurach, w połączeniu z informacjami pozyskanymi od pozostałych uczestników spotkania, pozwoliła opracować klarowny obraz słabych i silnych stron Lubania w sferze bezpieczeństwa.
Kolumna w tabeli porządkującej wyniki analizy SWOT, opatrzona tytułem „słabe strony”, okazała się zdecydowanie dłuższa, niż ta zawierająca „silne strony”. Na szczęście wśród nich nie znalazły się zjawiska, które powinny budzić w nas poważne obawy. Chociaż punktów o pozytywnym brzmieniu jest zdecydowanie mniej, to duża waga zawartych pod nimi treści pozwala nam spać spokojnie.

Podczas warsztatów zwrócono uwagę na możliwość wykorzystania OSS SG w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście. Przedstawiciel tej placówki wykazał duże zrozumienie dla poruszanych problemów oraz przedstawił kilka pomysłów odnośnie zasad, na jakich miałoby się to odbywać.
Dyskusja pokazała, że pomiędzy różnymi służbami i komórkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lubanian istnieje wola współpracy poparta bardzo dobrymi wzajemni relacjami. Cieszy również wysoka ocena współpracy pomiędzy tym jednostkami a Urzędem Miasta.

W oparciu o materiał zgromadzony podczas warsztatów należy przyjąć, że Lubań jest stosunkowo bezpiecznym miastem. Według uczestników spotkania, w ciągu kilkunastu ostatnich lat sytuacja na płaszczyźnie bezpieczeństwa uległa radykalnej poprawie. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, a - jak wiadomo - licho nie śpi. Tym bardziej więc powinniśmy dokładać starań, aby lokalizować, definiować, a następnie eliminować albo przynajmniej odsuwać lub minimalizować rozmaite zagrożenia. Wszystkim, którzy uczestniczyli w warsztatach, serdecznie dziękujemy.

Źródło: www.luban.pl

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości